مسبی
تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

ویرایش: 1392/9/25
نویسنده: مریمز
برای جداسازی مواد ناخالص موجود در آب، با توجه به نوع مصرف آن عملیات مختلفی را باید انجام داد. روش تصفیه آب آشامیدنی شهرها با تصفیه آب تصفیه آب مورد نیاز در صنعت تفاوت دارد اگر چه ممکنست برخی از مراحل تصفیه در آنها مشترک باشد.
تصفیه آب آشامیدنی شامل چند مرحله نسبتاً ساده است ولی تصفیه آب صنعتی در مقایسه با آن بسیار پیچیده تر و شامل مراحل بیشتری است. عمل تصفیه مرحله به مرحله و به طور مداوم جریان دارد . هر یک از این مراحل عمل خاصی را انجام می دهند و دلیل وجود مراحل مختلف آن است که مواد موجود در آب دارای خصوصیات یکسان نیستند و قاعدتاً توسط یک عمل خاص جدا نمی شوند مثلاً رزین تعویض یون نمک های معدنی محلول در آب را جدا می کند ولی قادر به جداسازی مواد آلی محلول در آن نیست. فیلتر کردن، مواد جامد و معلق را حذف می کند ولی مواد محلول را جدا نمی کند.
مراحل تصفیه به طور کلی شامل راسب کردن، فیلتر کردن، نمک گیری و در بعضی مواقع تقطیر، برخی عملیات شیمیایی و حتی بیولوژیکی و غیره است. آب خالص براساس تئوری باید دارای مقاومت مخصوصی برابر 18.3 مگا اهم در هر سانتیمتر در 25 درجه سانتیگراد باشد ولی در عمل به دست آوردن این گونه آب بسیار مشکل است و این به دلیل انحلال گازهای موجود در اتمسفراست وهمچنین مواد جامد ظرفی که آب در آن قراردارد می باشد.
وجود یا عدم وجود ناخالصی رامی توان توسط کمیتی به نام مقاومت مخصوص که واحد آن اهم در سانتیمتر است، بیان نمود.
هرچه مقدار این کمیت بیشتر باشد مقدار ناحالصی کمتر است درجات مختلف خلوص آب را می توان به دسته هایی تقسیم نمود.
1- آب مطلقاً خالص (مقاومت مخصوص 18.3 مگا اهم در سانتیمتر در 25 درجه سانتیگراد)
2- اب بی اندازه خالص (مقاومت مخصوص بیشتر از یک مگا اهم در سانتیمتر)
3- آب خیلی خالص (مقاومت مخصوص یک مگا اهم در سانتیمتر)
4- آب با درجه خلوص کم (مقاومت مخصوص کمتر از یک مگا اهم در سانتیمتر)
5- آب خالص بیولوژیکی

حذف ذرات معلق

اولین مسئله ای که معمولاً در صنعت تصفیه آب با آن روبه رو هستیم، مسئله ذرات معلق در آب است البته در این جا مقصود ما از ذرات معلق در این است که یا به صورت کلوئیدی در آب وجود دارند مانند ذرات خاک رس و یا ذرات درشتتری که به سادگی در اثر ماندن راسب نمیشوند. وجود این مواد در آبی که برای آشامیدن یا صنعت کاربرد دارد از بسیاری جهات مضر است و باید حذف شوند. در صنایعی که آب مصرفی خود را از آب های سطحی تهیه می کنند معمولاً نیاز به برطرف کردن کدری آب دارند. کدری در آب باعث تولید رسوب در لوله ها، وسایل و دستگاهها و غیره می شود و برای اکثر پروسس های صنعتی مزاحمت ایجاد می نماید.
با توجه به نظریه مربوط به پایداری کلوئیدها و ذرات معلق در آب که علت آن به واسطه باردار بودن سطح ذرات معلق است، باید وسیله ای فراهم کرد که بار سطحی ذرات را خنثی کند . چه فقط در این حالت است که ذرات می توانند به یکدیگر نزدیک شده و پس از برخورد به هم بچسبند و تحت نیروی جاذبه رسوب نمایند.
انعقاد دقیقاً پروسسی است که چنین کاری را انجام میدهد به عبارت دیگر انعقاد بار ذرات معلق را خنثی می کند و ذرات پس از این پروسس دیگر یکدیگر را دفع نمیکنند و در نتیجه در کنار یکدیگر مجتمع می شوند.
لخته شدن پروسسی است که در آن ذرات ریز و معلق بدون بار با کارایی بیشتری به یکدیگر چسبیده، ذرات بزرگتری را به وجود می آورند، این ذرات بزرگ تر را اصطلاحاً فلاک ((FLOC می نامند.
زلال سازی آب و عاری کردن آن از مواد معلق با استفاده از نمک های آلومینیوم یا آهن سه ظرفیتی و برخی ترکیبات دیگر انجام می شود. این کاتیون ها به علت آن که بار مثبت زیادی را حمل می کنند به سادگی بار منفی ذرات کلوئیدی را خنثی می کنند.
استفاده از آهن دو ظرفیتی فقط وقتی که اکسایش به فریک انجام شود مجاز است زیرا آهن فقط در حالت سه ظرفیتی است که رسوب می کند و از محیط عمل خارج می شود.

نرم کردن آب با زئولیت سدیم:
روش فوق اولین کاربرد صنعتی مبادله یونی بوده، و متداول ترین روشی است که در تصفیه آب به کار گرفته می شود.
در این پروسس، آب از میان بستری از ماده زئولیت عبور می کند و یون های سدیم جایگزین یون های کلسیم و منیزیم مولد رسوب سختی میشود. آب به دست آمده، آب نرم بوده که از آن برای تغذیه دیگ بخار و گروه کثیری از پروسس های شیمیایی استفاده می شود.


منبع: قسمتی از گزارش کارآموزی در پالایشگاه بیدبلند
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره تصفیه آب صنعتی نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تصفیه آب صنعتی ، تصفیه آب ، حذف ذرات معلق موجود در آب ، تصفیه ، زئولیت سدیم ، ذرات کلوئیدی ، حذف ذرات معلق