مسبی
خواص داروئي میوه ای با ارزش

خواص داروئي میوه ای با ارزش

ویرایش: 1392/11/3
نویسنده: goddlo6226
درخت سيب در بيشتر نقاط دنيا پرورش داده مي شود و سيب ميوه اي ست که مي توان گفت در هر جاي دنيا وجود دارد و همه مردم دنيا آن را مي شناسند. در کشور ما اين درخت به صورت وحشي در جنگل هاي شمال وجود دارد. در لاهيجان و رودسر آن را آسيب، هسي و هسيب و در مازندران به آن سه مي گويند. سيب انواع مختلف دارد.انواع وحشي آن کوچک و پرورش يافته آن درشت است.

ترکيبات شيميايي

سيب داراي ويتامين و مواد مغذي زيادي است و بي مناسبت نيست که يک ضرب المثل انگليسي مي گويد که خوردن يک سيب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بي نياز مي کند. ناگفته نماند که ويتامين هاي موجود در سيب بيشتر در پوست آن قرار دارد بنابراين آنهايي که مي توانند پوست سيب را هضم کنند بهتر است که آن را با پوست ميل کنيد و اگر مي خواهيد پوست آن را بکنيد بهتر است که سيب را خيلي نازک پوست کنيد.

خواص داروئي

سيب يک ميوه قليايي است و تميز کننده بدن است و به علت دارا بودن پکتين زياد آب اضافي بدن را خارج مي سازد. سيب را مي توان براي برطرف کردن اسهال حتي براي کودکان بکار برد. شربت سيب بهترين دارو براي درمان سرفه و گرفتگي صدا است. داراي مقدار زيادي کلسيم است و کلسيم سيب به بدن کمک مي کند که کلسيم غذاهاي ديگر را نيز جذب کند. يبوست را برطرف مي کند و براي خستگي مفرط مفيد است. مقوي کبد و اشتها آور است. براي درمان تنگي نفس بسيار مفيد است حتي بوييدن سيب نيز اين خاصيت را دارد. حرارت را از بدن خارج مي سازد. خوردن سيب حتي براي آنهايي که بيماري قند دارند مفيد است چون قند خون را بالا نمي برد. کساني که مي خواهند لاغر شوند حتما بايد سيب را با پوست بخورند. داروي خوبي براي درمان زخم ها است.و بالاخره اين که براي لطافت پوست سيب رابپزيد و سپس له کنيد و با شير مخلوط کنيد و اين مخلوط را بصورت نيم گرم روي پوست بگذاريد و پس از چند دقيقه آن را برداريد.

مضرات

همان طور که قبلا گفته شد سعي کنيد هميشه سيب را با پوست بخوريد زيرا مقدار زيادي پکتين در پوست سيب وجود دارد سيب هايي که در بازارهاي داخل ايران يا آمريکا و کانادا به فروش مي رسد روي آن داراي يک لايه چربي براي حفاظت آن است بنابراين حتما اين سيب ها را به دقت بشوئيد.آنهائي که داراي معده ضعيف هستند بايد سيب را بسيار نازک پوست بگيرند که پکتين ها و ويتامين هاي آن از بين نرود.


امتیاز دادن شما نشانه ارزش این مقاله است


منبع: محمد حمزه زاده
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


محمد امین (20:52   1392/9/8)

سلام خوبی کد: 712


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره خواص داروئي میوه ای با ارزش نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سیب ، میوه ای ویژه ، مضرات سیب ، میوه ای با ارزش ، خواص داروئي سیب ، ترکيبات شيميايي سیب ، apple