مسبی
غرب در مذاکرات هسته ای حقوق قانونی ایران را بپذیرد

غرب در مذاکرات هسته ای حقوق قانونی ایران را بپذیرد

ویرایش: 1392/8/6
نویسنده: ایران تجارت
مسکو - نسیمه بوکووا معاون سردبیر مجله روسی مسلمانکا با اشاره به تلاش های صادقانه ایران برای حل و فصل اختلافات در باره برنامه هسته ای خود گفت: طرف های غربی باید در مذاکرات هسته ای با ایران به حقوق قانونی این کشور به عنوان کشور متعهد به قرارداد ان.پی.تی توجه کنند.


خانم بوکووا روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: ایران در سالهای اخیر با اعمال خود ثابت کرده است عضو مسئولیت پذیر و متعهد ان.پی.تی می باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته و این تعامل در حال حاضر هم ادامه دارد و تمام سایت ها و مراکز هسته ای ایران تحت کنترل شبانه روزی آژانس قرار دارد.

بوکووا گفت: همه اینها نشانگر یک واقعیت انکارناپذیر است و اینکه ایران به تعهداتی که بر عهده گرفته بطور کامل پایبند است و به این صورت حسن نیت خود را در مساله هسته ای به جهانیان نشان می دهد.

معاون سردبیر مجله روسی اضافه کرد: این در شرایطی است که هیچ کشوری به اندازه ایران با آژانس همکاری نمی کند و درهای مراکز هسته ای خود را همانند این کشور به روی بازرسان آژانس نمی گشاید، در صورتی که مواردی همچون رژیم صهیونیستی هیچ گونه همکاری با این سازمان بین المللی نمی کند.

وی افزود: اما متاسفانه شاهد هستیم که ایران با وجود این همکاریها، هدف ادعاهای بی اساس و اثبات نشده قرار می گیرد و تاکنون توانسته است بی اساس بودن بسیاری از اتهام های وارده را به اثبات برساند.

کارشناس خبری روس گفت: در مذاکرات آینده گروه 1+5 و ایران مقامات در تهران تلاش می کنند با طرحی که ارائه کرده اند شرایط را برای حل معدود مسایل باقی مانده مساعد کنند.

وی اضافه کرد: اعضای گروه 1+5 نیز باید همانند ایران برای کسب توافق و دستیابی به راه حلی مورد قبول دو طرف تلاش کنند و در این مسیر مهم به تلاش های ایران برای حل مسایل هسته ای خود در وهله اول در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی توجه کنند.

بوکووا با رضایتبخش خواندن دور اخیر مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو گفت: این نخستین دور موفق در دست کم دو سال اخیر بود و انتظار می رود فضای مثبتی که بر مذاکرات دو طرف حاکم بود در اجلاس آینده هم برقرار شود.**خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای طرحی لازم الاجراست

بوکووا معتقد است در شرایط کنونی که ایران ثابت کرده است که در پی دستیابی به سلاح های کشتار جمعی نیست وضعیت مناسبی برای اجرای طرح خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی به وجود آمده است.

روزنامه نگار مسلمان روس گفت: سوریه کشور مهم منطقه خاورمیانه هم سلاح های شیمیایی خود را نابود می کند و ظرف یک سال آینده دمشق هیچ گونه سلاح شیمیایی نخواهد داشت.

وی افزود: با این وصف تنها رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه دارای سلاح کشتار جمعی است و به راستی زرادخانه اتمی این کشور تهدیدی برای امنیت منطقه است.

بوکووا گفت: مجامع بین المللی باید تل آویو را برای نابودی کلاهک های اتمی خود تحت فشار قرار دهند.

وی اضافه کرد: اما متاسفانه هر بار که در آژانس بین المللی انرژی اتمی مساله بازرسی از مراکز هسته ای رژیم صهیونیستی مطرح می شود، قدرت های حامی آن مانع تراشی می کنند و مساله مسکوت می ماند.

معاون سردبیر نشریه روسی ابراز امیدواری کرد در آینده با تلاش و تشریک مساعی کشورهای بزرگ همچون روسیه و چین دوگانگی در رویکردهای سازمان های بین المللی به حداقل برسد.


منبع:

http://www.irna.ir/fa/News/80876760/خروجیهای_مت�

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره غرب در مذاکرات هسته ای حقوق قانونی ایران را بپذیرد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مذاکرات هسته ای ، قانون ، مذاکرات هسته ای ایران ، خانم بوکووا ، سوریه ، انرژی هسته ای ، مسکو