مسبی
هراس واردکنندگان خودرو از بهبود روابط ایران و غرب

هراس واردکنندگان خودرو از بهبود روابط ایران و غرب

ویرایش: 1392/7/29
نویسنده: saeid55
نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در شرایطی از کاهش قیمت محصولاتشان متناسب با نرخ ارز 3000 تومانی خودداری می‌کنند که دورنمای بهبود روابط ایران و غرب و افت بیشتر نرخ دلار از هم‌اکنون آنها را نگران کاهش بیشتر قیمت‌ها کرده است.
نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در شش ماه نخست سال گذشته محصولاتشان را با استفاده از ارز مرجع 1226 تومانی وارد کردند اما در نهایت این خودروها را با نرخ ارز آزاد تا 3800 تومانی فروختند.
هم‌اکنون نیز در حالی که واردکنندگان متفرقه متناسب با کاهش نرخ ارز در حد 3000 تومان، قیمت خودروهای وارداتی را کاهش داده‌اند اما نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی به امید افزایش مجدد نرخ ارز از کاهش قیمت محصولاتشان خودداری می‌کنند.
در این میان به گفته کارشناسان، نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی مذاکرات ایران و گروه 1+5 را دنبال می‌کنند زیرا نگران بهبود روابط ایران و غرب و کاهش بیشتر قیمت ارز هستند. اتفاقی که در نهایت منجر به شکستن نرخ‌ها و سقوط آزاد قیمت خودروهای وارداتی خواهد شد.
علی خاکساری - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی - در این زمینه می‌گوید: در صورت اتخاذ تصمیمات درست اقتصادی و سیاسی، واردکنندگان و نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی به هدف خود که همان دستیابی به سودهای کلان و بی حساب و کتاب است نخواهند رسید.
وی با اشاره به طرح نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی برای انحصاری کردن واردات خودرو در دست خود، اظهار می‌کند: ‌اگر این افراد با استفاده از منابع کلان مالی و طرفدارانشان بتوانند در سازمان‌های تصمیم‌گیر تاثیر بگذارند، نارضایتی مردم و ضربه به اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه می‌دهد: اگر واردکنندگان و نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی نگران بهبود روابط سیاسی ایران و غرب، افت قیمت دلار و در نتیجه کاهش نرخ محصولاتشان هستند، اتفاقا این اتفاق باید بیفتد.
وی اضافه می‌کند:‌ واردکنندگانی که سال گذشته خودرو را با دلار 2500 تومانی وارد و با دلار 3500 تومانی به مردم تحمیل کردند باید در دوره‌ای نیز محصولات خود را با دلار 3000 تومانی وارد و با دلار 2500 تومانی بفروشند تا تعادل در بازار برقرار شود.
منبع:

http://alinclub.com/news.aspx?nid=6933

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هراس واردکنندگان خودرو از بهبود روابط ایران و غرب نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: واردکنندگان خودرو ، بهبود روابط ایران و غرب ، نمایندگی‌های رسمی ، خودروسازان خارجی ، کاهش قیمت محصولات ، نرخ ارز ، ارز مرجع ، مذاکرات ایران و گروه 1+5 ، اقتصادی ، سودهای کلان ، بازار ،