مسبی
نگاهی به مسائل داوری فوتبال

نگاهی به مسائل داوری فوتبال

ویرایش: 1392/7/28
نویسنده: saeid55
چت با صاحب مقاله: saeid55
نگاهی به مسائل داوری فوتبال
همانطور که می دانیم اخیرا بحث هایی در رابطه با داوری فوتبال در کشورمان مطرح گردیده است که ضمن در برداشتن نکاتی تاسف برانگیز حاوی یک سری نکاتی است که درصورت پی گیری صحیح و قاطع می تواند نتایج بسیار خوبی درسطح جامعه به همراه داشته باشد که از برکات آن نه تنها فوتبال و ورزش ما بهره مند خواهند شد ،بلکه درسایر لایه های اجتماعی نیز در صورت ادامه اصلاح امور می توانیم به دست آورد های باارزشی دست پیدا کنیم.
ابتدا به اصل قضیه می پردازم که به ظاهر از یک دیدار فوتبال شروع شد.دیداری که بین دوتیم سپاهان و پرسپولیس درچهارچوب لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) دراصفهان برگزار شد که طی آن اشتباهات فاحش داور که حتی در تعیین نتیجه بازی اثر گذار بود اعتراض شدید مربی و مسئولین تیم پرسپولیس را به همراه داشت. ولی می توان گفت این ظاهر قضیه بود و در اصل باید بگویم به عنوان یک بیننده و علاقمند به فوتبال ،مدت زیادی است که دراکثر بازی های فوتبال پیش از دیدار مذکور ، بازیکنان و مربیان تیم های مختلف به مشکلات داوری اذعان و اعتراض می نمودند و هر بار با توجیه های کمیته داوران و یا عذرخواهی داوران محترم و اظهار به این که آن صحنه را ندیده اند به نحوی موضوع بایگانی می شد و هر کس به اعتراض خود ادامه می داد یا شدید تر اعتراض می کرد تا از حقش دفاع کند بالطبع با محرومیت از طرف کمیته انضباطی مواجه می شد. باتمام احترامی که برای داوران شریف کشورمان قائل می باشم و با توجه به مشکلاتی که این عزیزان همواره با آن درگیر می باشند باید بگویم این درست است که اشتباه داوری درهمه جای جهان وجود دارد ولی یک سوال بدون پاسخ وجود دارد وآن این که این اشتباه داوری تاچه حد دردنیا معمول می باشد؟ آیا درکشورهای صاحب سبک فوتبال هم به همین نحو با اشتباهات داوری برخورد می شود؟ آیا اشکالات داوری مربوط به عدم توانایی داوران کشور مان است؟ آیا مشکلات داوران از قبیل پایین بودن دستمزد ویا امکانات کم رفاهی درنظر گرفته شده برای داوران محترم باعث بروز این مشکلات می شود؟آیا منطقی می باشد داوری را که در یک بازی اشتباهات تاثیر گذار در نتیجه بازی مرتکب می شود ، بایک جریمه ویا محرومیت جزئی به ادامه قضاوت دربازی ها بگماریم ؟
حال که افرادی پیدا شده اند وبه اصطلاح بغضشان ترکیده و مصرانه پی گیری رفع این معزل هستند ،آیا کارشان شایان تقدیر است یا نکوهش؟
قطعا همه مردم معتقدند که با متخلف درصورت اثبات تخلف باید شدیدا برخورد شود تا جلوی تخلفات بعدی گرفته شود.آنچه که به نظر می رسد ، دپارتمان داوری فوتبال کشورمان درسالهای گذشته هیچ اقدام مثبتی درراستای حفظ احترام و شخصیت داوران محترم کشورمان وهمچنین بهبود کیفیت داوری فوتبال درکشور انجام نداده وفقط به عنوان یک ارگان توجیه کننده اشتباهات داوری تبدیل گشته است که این نه به نفع فوتبال ونه به نفع داوری فوتبال کشورمان نمی باشد.
درخبرهای امروز (27مهرماه 92) آمده بود که| سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از شناسایی متهمان جدید درجریان بررسی پرونده رشوه درفوتبال خبرداد.| (سایت فوتبال برتر) طبعا به قول ضرب المثل قدیمی | تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها| وباید پذیرفت که هرجا پول باشد واز طرفی کمبود هایی نیز وجود داشته باشد ، احتمال بروز تخلف وجود دارد.پس انکار مشکل ویا مورد حمله قراردادن عدالت خواهی تنها نتیجه اش نه تنها برجا ماندن مشکل خواهد بود، بلکه انکار کنندگان و حمله کنندگان به شاکیان نیز وجاهت خودراازدست داده وحتی ممکن است مورد اتهام قرارگیرند.
دراینجا تنها چیزی که می تواند مشکل گشا باشد وقضیه را ختم به خیر نماید وجود یک اراده قوی و کاملا بی طرفانه برای رسیدگی کامل ودقیق به این موضوع ودرنهایت معرفی متخلف ویا متخلفان واعمال شدید ترین مجازات برعلیه آنها می باشد تا بدین طریق ازبروز تخلفات بعدی جلو گیری به عمل بیاید ضمن اینکه فقط نباید به مجازات متخلفین دل بست بلکه باید ساز وکاری پیاده نمود تا بصورت ریشه ای این معضلات را ازبین برد.
دراین باب جا برای سخن وبحث بسیار است که درحوصله این مقاله نمی گنجد ومشتاقم تا بحث وبررسی بیشتر دراین زمینه را برعهده اهل فن بگذارم واین مختصر صرفا نظر شخصی نویسنده به عنوان یک شهروند علاقمند به ورزش می باشد وقصد دفاع یا محکوم کردن فرد یا افراد خاصی در این مقاله مطرح نمی باشد.
منبع:
حسین طایفه
امتیاز دهی به مقالهنگاهی به مسائل داوری فوتبال
نگاهی به مسائل داوری فوتبال
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به مسائل داوری فوتبال نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مسائل داوری فوتبال ، لیگ برتر ، جام خلیج فارس ، پرسپولیس ، سپاهان ، تخلف ، رشوه درفوتبال ،