مسبی
بابونه دوای هر درد

بابونه دوای هر درد

ویرایش: 1392/11/18
نویسنده: market2012
بابونه گياهي است دائمي و کوچک بارتفاع تقريبا 30 سانتيمتر داراي بوئي معطر که در چمنزارها و اراضي شني مي رويد .

ساقه آن برنگ سبز مايل به سفيد ، برگهاي آن کوچک متناوب و داراي بريدگيهاي باريک و نامنظم وپوشيده از کرک است . گلهاي آن مجتمع در يک طبق که بطور منفدر در انتهاي ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر مي شود . در هر طبق گلهاي سفيد در اطراف و گلهاي زرد در قسمت وسط قرار دارند .
آلماني‌ها براي توصيف بابونه از عبارتي استفاده مي‌كنند كه مفهوم آن اين است: «بابونه هر دردي را درمان مي‌كند.» مصريان‌ باستان و يونانيان‌ با اثرات‌ شفابخش‌ اين‌ گياه‌ آشنا بودند. جالينوس‌ حكيم‌ بابونه را براي‌ رفع‌ درد، احساس‌ گرفتگي‌ و رفع‌ تب‌ مخصوصا تب‌هاي‌ صفراوي‌ بكار برده‌ است‌.

تركيبات شيميايي:
گلهاي بابونه داراي اسانس روغني آنته مين ( Anthemine) تانن ، فيتوسترول و همچنين ماده اي تلخ بنام اسيد آنته ميك Anthemique Acid مي باشد .

خواص دارويي:
بابونه اثرات بسيار مطلوبي روي دستگاه گوارش دارد.نوشيدن چاي بابونه موجب از ميان رفتن اسپاسم و گرفتگي ماهيچه‌هاي دستگاه گوارش شده و در درمان دل درد، نفخ و ناراحتي‌هاي گوارشي عصبي و ناشي از استرس مفيد است.
دم‌كرده گل اين گياه حاوي تركيباتي است كه با منظم كردن حركات دودي روده هم در درمان اسهال و هم يبوست موثر است و انواع سوءهاضمه را از ميان مي‌برد. بابونه همچنين اشتها را افزايش داده و با اثر ضدالتهاب خود موجب بهبود زخم‌هاي معده و دستگاه گوارش مي‌شود.

حساسيت‌هاي پوستي كه با خارش، سوزش و خشكي پوست همراه است با مصرف بابونه بهبود پيدا مي‌كند.

خواص ضدعفوني‌كننده اين گياه نيز موجب تسريع در بهبود عفونت‌هاي باكتريال و قارچي و همچنين تب، سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌شود

بابونه مسكني فوق‌العاده براي سردرد، ميگرن، دندان‌درد و درد‌هاي عصبي است. ماساژ با روغن اين گياه نيز مسكني موثر براي درد‌هاي سياتيك است.

چاي بابونه آرام‌بخش محسوب مي‌شود. براي رفع بي‌خوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت، كافي است 10 دقيقه قبل از اين‌كه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد.

بابونه يك ماده ضدحساسيت طبيعي است و از اثرات ضدآلرژي بخور آن مي‌توان براي تسكين آسم، آلرژي‌هاي تنفسي فصلي، زكام و سينوزيت سود برد.

بخور گل بابونه براي بهبود آكنه و جوش‌هاي صورت مفيد است. بخور بابونه علاوه بر تسكين التهاب و از بين بردن ميكروب‌ها سبب تحريك گردش خون صورت مي‌شود و پوست را جوان و شاداب مي‌كند. از سوي ديگر منافذ پوست را باز كرده و روند دفع سموم و فلزات سنگيني را كه طي روز در آن نفوذ كرده‌اند، تسريع مي‌كند.

يكي از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و اين گياه بآساني اين مرض را درمان مي كند و آنهائيكه سالهاست با اين مرض دست بگريبان هستند و از قرص هاي مختلف گران قيمت نظير Lozac و Zantac و غيره استفاده مي كنند مي توانند با استفاده از بابونه خرج داروي خود را پس انداز كنند و همچنين سلامتي خود را بازيابند .
براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد (4 قاشق چايخوري بابونه در يك ليوان آبجوش و يا چهار تا چاي كيسه اي بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش ) و صبح ناشتا هستيد اين ليوان چاي را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يكربع ساعت مي توانيد صبحانه خود را ميل كنيد . اين عمل را بمدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.

بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند .

بابونه مقوي مغز است .

بابونه ادرار آور و قاعده آور است .
اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد .
درمان كننده سردرد و ميگرن است .
استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند .
اگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود.
براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد .

براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد .

جويدن بابونه براي التيام زخم هاي درمان مفيد است .
بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است .
بابونه تقويت كننده معده است .
براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، بآنها چاي بابونه بدهيد .
بابونه درمان كننده بي اشتهايي است .
بابونه براي رفع ورم روده موثر است .
چاي بابونه درمان كننده كم خوني است .
از بابونه براي رفع كرم معده و روده استفاده كنيد .
بابونه تسكين دهنده دردهاي عادت ماهيانه است .
بابونه براي رفع زردي مفيد است .
حمام بابونه اثر نيرو دهنده دارد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .
براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوطكرده و روي محل هاي دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .

اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است .
براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .
اسانس بابونه چون اثرقي آور درد در مورد مسموميت هاي غذايي مصرف مي شود .
روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .
با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند .

مضرات :
استفاده از بابونه معمولا بي‌خطر است. چاي غليظ اين گياه مي‌تواند سبب استفراغ گردد. برخي افراد نيزبه بابونه حساسيت دارند. از مصرف زياد بابونه در دوران بارداري يا شيردهي اجتناب ورزيد. اگر باردار هستيد موضوع مصرف آن را با پزشك معالج خود در ميان بگذاريد. از مصرف توام آسپيرين، وارفارين يا هر‌نوع داروي رقيق‌كننده خون همراه با بابونه بپرهيزيد.
جوشانده بابونه ممكن است در افراد حساس به گياه «آمبروسيا» باعث حساسيت شديد شود.


منبع:

http://tidabux.ir/forum/?fmid=109&sfmid=125&rtid=1489

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بابونه دوای هر درد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بابونه ، دستگاه گوارش ، چاي بابونه ، درمان دل درد ، دل درد ، زخم‌هاي معده ، حساسيت‌ ، ضدعفوني‌كننده