مسبی
قهرمانی ایران بعد از 48 سال

قهرمانی ایران بعد از 48 سال

ویرایش: 1392/6/27
نویسنده: آموزشی
معجزه‌ای که تیم ملی کشتی آزاد ایران انتظارش را می‌کشید در میدان جهانی به وقوع پیوست و با مدال نقره در وزن 74 کیلوگرم، تیم ملی کشتی آزاد ایران پس از 11 سال بار دیگر قهرمان جهان شد. آخرین قهرمانی کشتی آزاد ایران در خارج از خانه در جهان، در سال 1965 میلادی بود که به 48 سال پیش در منچستر انگلیس برمی‌گردد. آزادکار وزن 74 کیلوگرم ایران با شکست درفینال، دوم شد اما تیم کشتی آزاد ایران به قهرمانی جهان دست یافت


روز سوم و پایانی رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان با مسابقات وزن 74 کیلوگرم در بوداپست مجارستان آغاز شده است که عزت‌الله اکبری با کسب مدال نقره ایران را در این مسابقات قهرمان کرد.

به گزارش «تابناک»، در دیدار پایانی وزن 74 کیلوگرم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان که از ساعت 15:30 امروز عزت‌الله اکبری با شکست در فینال مقابل جردن باروس، دارنده مدال طلای المپیک و جهان مدال نقره را بر گردن آویخت.

اکبری در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 4 بر 3 مقابل رشید قربان‌اف از ازبکستان به برتری رسید و فینالیست شد.

با توجه با مدال نقره در وزن 74 کیلوگرم، ، کسب 9 امتیاز برای تیم ایران قطعی شد که با 37 امتیاز روز قبل ایران با مجموع 46 امتیاز بالاتر از روسیه (44 امتیاز) قهرمان جهان شد.

آخرین قهرمانی کشتی آزاد ایران در خارج از خانه در جهان، در سال 1965 میلادی بود که به 48 سال پیش در منچستر انگلیس برمی‌گردد. البته ایران در سال 2002 تهران موفق به کسب عنوان قهرمانی شده بود که این قهرمانی در خانه به دست آمده بود.

در وزن 74 کیلوگرم که 39 کشتی‌گیر حضور دارند، عزت‌الله اکبری در دور نخست با نتیجه 10 بر 2 مقابل آلکساندر بورکا از مولداوی به پیروزی رسید و در دور دوم هم با نتیجه 7 بر صفر از سد ماکاراشویلی از گرجستان گذشت. اکبری در دیدار یک‌هشتم نهایی با نتیجه 5 بر 2 مقابل مورا بلانکو از کوبا به پیروزی رسید و گام به یک‌چهارم گذاشت. وی در این مرحله با نتیجه 6 بر 4 مقابل تاناکامی از ژاپن به پیروزی رسید و راهی نیمه‌نهایی شد.

در روز پایانی رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان جهان در بوداپست مجارستان، عزت‌الله اکبری در فینال وزن 74 کیلوگرم با نتیجه 4 بر صفر به جردن باروفس آمریکایی باخت و به مدال نقره بسنده کرد. مدال ارزشمندی که ایران را به مقام قهرمانی رساند.

اکبری با پیروزی بر الکساندر بورکا از مولداوی (10 بر 2)، یاکوب ماکاراشویلی از گرجستان (7 بر صفر)، مورا بلانکو از کوبا (5 بر 2)، سوسوکه تاکاتانی از ژاپن (6 بر 4) و رسول قربانف از ازبکستان (4 بر 3) به دیدار پایانی راه یافته بود.

با نایب‌قهرمانی اکبری، تیم ایران 9 امتیاز دیگر کسب کرد و با 46 امتیاز، بالاتر از روسیه 44 امتیازی بر سکوی قهرمانی کشتی آزاد جهان ایستاد.

در دیدارهای رده بندی وزن 74 کیلوگرم نیز شاباناو از بلاروس با نتیجه 6 بر یک، یاداو از هند را شکست داد و قربانف از ازبکستان با نتیجه 11 بر 4 مقابل ماکاراشویلی از گرجستان به پیروزی رسید.

گفتنی ست احسان لشگری مدال برنز کشتی آزاد جهان را تصاحب کرد. آزادکاران وزن‌ 60 و 84 کیلوگرم کشورمان با پیروزی در دیدار رده‌بندی رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان، دو مدال جهانی دیگر برای ایران به ارمغان آوردند ، نماینده 84 کیلوگرم کشورمان در دیدار رده‌بندی هم با نتیجه 6 بر 4 مقابل تایموراز فری‌‌اف از اسپانیا به پیروزی رسید و مدال برنز را از آن خود کرد.

در شب اول رضا یزدانی قهرمان وزن 96 کیلوگرم کشتی آزاد جهان با برتری 4 بر 2 مقابل ختاگ گازیموف قهرمان سال 2010 جهان و برنده مدال برنز المپیک لندن، و روسی الاصل از آذربایجان شد تا از سه مدال طلای روز اول مسابقات جهانی، دو مدال طلا نصیب ایران شود. پیش از این، حسن رحیمی مقابل آمیت کومار از هند و دو بر یک به برتری رسید و قهرمان جهان شد.در آخر از مخاطب و خواننده ی گرامی خواهش میکنم به متن من امتیاز بدید.امتیاز دادن شما مساوی با فعالیت بیشتر من
نظر هم فراموش نشه
گردآوری توسط : علی همتی


منبع:

http://www.shahrekhabar.com/sport/1379515320428712

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره قهرمانی ایران بعد از 48 سال نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: قهرمان جهان ، کشتی آزاد ، 74 کیلوگرم ، عزت الله اکبری ، الکساندر بورکا از مولداوی ، رضا یزدانی ، حسن رحیمی ، کومار از هند