مسبی
پیتزای مکزیکی

پیتزای مکزیکی

ویرایش: 1392/6/25
نویسنده: آموزشی
چت با صاحب مقاله: آموزشی
مکزیکی ها مراسم معروفی دارند که هر سال به یاد درگذشتگان شان انجام می دهند. بازی !Guacamelee نیز این مراسم را محور اصلی خود قرار داده است.

عنوان انگلیسی بازی: !Guacamelee
پلتفرم: PS3, PS VITA
ناشر: Sony Computer Entertainment
سازنده: Drinkbox Studios
سبک: اکشن سکوبازی
امتیاز: 9

مکزیکی ها مراسم معروفی دارند که هر سال به یاد درگذشتگان شان انجام می دهند. بازی !Guacamelee نیز این مراسم را محور اصلی خود قرار داده است.
داستان این گونه شروع می شود که همه اهالی یک روستای کوچک خودشان را برای برقراری این مراسم آماده می کنند. کشیش روستا به سراغ قهرمان اصلی قصه که «خوان» نام دارد آمده و از او که زور بازویش شهره خاص و عام است برای انجام یک سری امور کمک می خواهد.
خوان در کلیسا با دوست دوران بچگی اش مواجه می شود که مدت هاست همدیگر را ندیده اند. کشیش از خوان می خواهد به خانه دوستش برود و کالاهایی را که برای این مراسم آماده کرده تحویل بگیرد؛ اما در آنجا اتفاق ناگواری می افتد. فرمانروای دنیای مردگان که شیفته دوست خوان است با دار و دسته اش از راه می رسند، پس از زد و خورد با خوان، دختر را دزدیده و به دنیای خود می برند. بعد از این ماجراست که خوان الهه نگهبان مجسمه مبارز ماسک دار را که در مرکز روستا قرار دارد ملاقات کرده و با گذاشتن ماسک بر چهره، قدم به دنیای ویژه می گذارد و نقش ژیدا، قهرمان و نجات دهنده دنیا را بازی می کند.
کلیت داستان در مورد تلاش های خوان برای رسیدن به دختر محبوبش است و پیچیدگی خاصی در آن دیده نمی شود؛ اما قصه های جانبی که در پس زمینه روایت می شود باعث جذابیت کلی داستان شده است. از لحاظ سبک گیم پلی Guacamelee! در واقع اکشن سکوبازی بوده و الگوی طراحی مراحل آن نیز به گونه ای است که به Metroidvania شهرت دارد. به بیان ساده تر شما می بینید در قسمتی از راه عبور مانعی خاص وجود دارد که برای گذشتن از آن باید توانایی ویژه ای را به دست بیاورید، سپس به آن قسمت از مرحله برگردید و مانع را از بین ببرید. از ویژگی های اصلی چنین ساختاری در طراحی مراحل استفاده چندباره از یک محیط، دادن توانایی های متمایز به قهرمان و داشتن نقشه است که !Guacamelee نیز از تمام آنها برخوردار است.
چند منطقه در بازی وجود دارد که هریک چالش ها، موانع و دشمنان خاص خود را دارد و معمولا از نظر بصری نیز کاملا متفاوت با سایر بخش ها طراحی شده است. همان طور که از بخش دوم نام بازی ممکن است حدس زده باشید، Melee یا مبارزات نزدیک عنصر اصلی بازی در درگیری هاست. حتی پازل ها و معماهای نه چندان دشوار و منطقی بازی نیز با اتکا به این خصیصه و قدرت های فیزیکی کاراکتر حل می شود.
طیف حرکات و حمله هایی که خوان انجام می دهد به خودی خود چندان گسترده نیست اما ویژگی بسیار مثبت آن، این است که همانند DmC می توانید حرکات مختلف را با یکدیگر ترکیب و کمبوهای مرگبار روی دشمنان ایجاد کنید. البته حواس تان باشد که بعضی از دشمن ها با نیروی خاصی محافظت می شوند و تا زمانی که با حملات خاص خود آن سپر دفاعی را از بین نبرده باشید، عملا آسیبی به دشمنان وارد نمی شود.
چند باس فایت نیز در بازی وجود دارد که مخصوصا مورد یکی مانده به آخر بسیار سخت، هیجان انگیز و جذاب است. با غلبه بر هر یک از باس ها نیرو یا جایزه ای خاص به شما داده می شود. پس از مبارزه با ملکه دنیای مردگان است که قدرت خاصی به شما داده می شود که می توانید بین دنیای عادی و مردگان در حرکت باشید. این ویژگی بسیار جالب یکی از نقاط قوت گیم پلی و حتی داستان بازی به شمار می رود.
به عنوان مثال وقتی در دنیای عادی به قسمتی که به نظر می رسد قبرستان و محل تکریم درگذشتگان باشد می رسید، چیزی جز قبرها و صلیب هایی که گل و گلدان اطراف شان گذاشته اند نمی بینید اما وقتی به دنیای مردگان بروید می بینید فردی در آنجا میز بزرگی از غذا و خوراکی تدارک دیده و منتظر دوستانش است که بزودی به او ملحق خواهند شد! صداگذاری در بازی بسیار خوب است اما دیالوگ صوتی در بازی وجود ندارد. موسیقی نیز در تمام صحنه ها بخوبی با بازی هماهنگ است.
کنترل ها بسیار روان و خوب کار شده اند و کلا از بسیاری جهات !Guacamelee بازی بی نقصی است. مخصوصا که به انواع و اقسام بازی ها نیز اشاراتی مستقیم یا غیرمستقیم دارد. فقط اگر گاهی اوقات افتادن در لوپ آسیب دیدن از دشمنان نبود و همچنین باس نهایی را تنها با ایستادن در یک نقطه نمی توانستیم شکست دهیم، می توانست امتیاز 10 را به خود اختصاص دهد.در آخر از مخاطب و خواننده ی گرامی خواهش میکنم به متن من امتیاز بدید.امتیاز دادن شما مساوی با فعالیت بیشتر من
نظر هم فراموش نشه
گردآوری توسط : علی همتی
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


زهرا قادری (08:07   1392/7/1)

خیلی جالب بود کد: 574


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پیتزای مکزیکی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پیتزای مکزیکی ، !Guacamelee ، PS3 ، PS VITA ، Sony Computer Entertainment ، پلتفرم ، اکشن سکوبازی ، Drinkbox Studios ، DmC