مسبی

ارتباط مجازی یعنی شمشیر دو لبه

نویسنده: آموزشی
25 شهریور 92 ساعت 23:00
ارتباط مجازی یعنی شمشیر دو لبه
دکتر پرویز رزاقی از محاسن و معایب حضور نوجوانان در دنیای مجازی می گوید

«در دنیای امروز، فضای مجازی نقش واسطه و معرف را بازی می کند و ورود به آن برای انتقال پیام و آشنایی انجام می شود. یعنی به جای اینکه نفر سومی دو نفر را به هم معرفی کند...
آنها در دنیای مجازی با هم آشنا می شوند و شناخت اولیه?ای نسبت به هم پیدا می کنند. اگر طرفین از حد خود خارج نشوند و چارچوب ها و شرایطی را در نظر بگیرند، این رابطه آسیب زا نخواهد بود بلکه می تواند بابی باشد برای آشنایی هدفدار دو نفر به قصد ازدواج.» دکتر پرویز رزاقی، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه ضمن بیان مطلب این ارتباط ها را مثل شمشیر دولبه می داند که برای آشنایی خوب هستند ولی اگر معنی دار و هدفدار نباشند، آسیب زا و مخرب اند. گفت وگوی ما را با ایشان بخوانید:
شرایطی که دختر و پسر باید در این ارتباط ها در نظر بگیرند، چیست؟
مهم ترین شرط این است که رابطه بدون ملاقات و به صورت مجازی به مدت طولانی ادامه پیدا نکند و هدفمند باشد. اگر رابطه بدون هدف و بدون دیدار ادامه پیدا کند، باعث شکل گیری احساس در دو طرف می شود و علاقه ای پیشرونده به وجود می آید و چون طرفین آگاهی، شناخت و اطلاعات درستی از هم ندارند و گاهی فقط عکس همدیگر را دیده اند که معلوم نیست چقدر واقعی باشد، درنهایت مشکل آفرین خواهد بود.

شما گفتید این فضای مجازی در حکم معرف است ولی معمولا ما معرف را می شناسیم و به او اطمینان داریم که شخص مناسب و قابل اعتمادی را معرفی می کند ولی در مورد فضای مجازی چطور این اطمینان را به دست بیاوریم؟
بله، ولی آیا امکان ندارد فردی که معرف است اشتباه کند؟ حتی روان شناس هم ممکن است دچار خطا شود. در هر صورت این خود فرد است که باید تحقیق و بررسی های لازم را انجام دهد و به شناخت برسد و درنهایت تصمیم بگیرد.

خیلی ها معتقدند کسانی که تمایل دارند به جای دنیای واقعی در دنیای مجازی باب آشنایی را بگشایند، اعتمادبه نفس کافی و مهارت برقراری ارتباط ضعیفی دارند. این نظر درست است؟
می تواند این طور باشد ولی همیشه اینگونه نیست. معمولا افرادی که اعتمادبه نفس پایین یا مهارت های ارتباطی ضعیفی دارند، در جمع ها تایید نمی شوند و مورد توجه قرار نمی گیرند. آنها برای ارتباط برقرار کردن فضای مجازی را ترجیح می دهند. این روش گاهی برایشان مفید است چون باعث می شود بتوانند با کسی ارتباط پیدا کنند ولی از طرفی باعث می شود برای افزایش اعتماد به نفس و ارتباط برقرار کردن سعی نکنند و درمان نشوند. خیلی از این افراد حتی اگر در دنیای مجازی آشنایی هم پیدا کنند، برای دیدار رودررو اقدام نمی کنند چون می ترسند مورد پسند طرف مقابل قرار نگیرند و رابطه به هم بخورد. هر چند این طفره رفتن از دیدار هم می تواند باعث دلسردی طرف مقابل شود.

در دنیای مجازی امکان دروغ گفتن و کتمان حقیقت زیاد است. با این مشکل چه باید کرد؟
راه حل، ارتباط دیداری و از نزدیک به جای رابطه غیابی است. طرفین باید خیلی زود برای دیدار رودرور اقدام کنند زیرا با این کار تا حد زیادی می توانند متوجه شوند طرف مقابل چقدر در گفته های خود صادق بوده و می توانند ظاهر، شیوه برخورد و... او را ارزیابی کنند.

ارتباط مجازی چه خطرهای دیگری می تواند داشته باشد؟
خطرها بیشتر خانم ها را تهدید می کند چون عاطفی تر، حساس تر و زودرنج ترند و زودتر به رابطه عمق و معنا می بخشند. امکان سوءاستفاده از آنها هم بیشتر است ولی مردان هم مصون نیستند و امکان اینکه از لحاظ عاطفی صدمه ببینند و ضربه بخورند وجود دارد.
ولی آقای دکتر! خیلی از خانواده ها این ارتباط ها را نمی پسندند و اگر فرزندشان اعلام کند قصد ازدواج با فردی که در دنیای مجازی با او آشنا شده دارد، حتما مخالفت می کنند و نمی پذیرند.
بله. همین طور است. خیلی از خانواده ها هنوز طرز تفکر اینگونه دارند و چنین ارتباطی برایشان قابل قبول نیست و نمی توانند آن را بپذیرند ولی خیلی از پدر و مادرها وسایل ارتباطی جدید را می شناسند و مخصوصا اگر جوان از ابتدا آنها را در جریان گذاشته باشد که باید این کار را انجام دهد و در چارچوب ارزش?های اخلاقی و اعتقادی خانواده باشد مخالفت نمی کنند.
باید خانواده در جریان باشند و برای دیدار اولیه، حتما با یکی از اعضای خانواده مثل خواهر، برادر یا حتی پدر و مادر فرد را همراهی کنند. این مخصوصا برای دخترخانم ها مهم تر است و شانس آسیب را کمتر می کند. البته پذیرفتن انتخاب جوان و ادامه ارتباط او به اعتماد بین او و پدر و مادرش بستگی دارد.
با وجود تمام این صحبت ها اگر دختر یا پسری مطمئن است خانواده اش حتما با این موضوع مخالفت خواهندکرد و این نوع ارتباط را به هیچ وجه نمی پسندند، بهتر است اصلا چنین اقدامی انجام ندهند و از این راه وارد نشوند تا مشکلات بعدی پیش نیاید.

برخی افراد در دنیای مجازی در آن واحد با چند نفر ارتباط برقرار می کنند. این افراد از نظر روانی سلامت هستند؟
نه، آنها نیازهای خود را در افراد دیگر می بینند و تنوع طلب هستند و ادامه چنین روندی آنها را به این شکل ارتباط عادت می دهد و تنوع طلب تر می کند به طوری که دیگر نخواهندتوانست به ارتباط با یک نفر راضی شوند و خود را محدود کنند. این رویه هم برای خود فرد و هم طرف های مقابل به شدت آسیب زاست.
متاسفانه برخی افراد متاهل هم تن به این ارتباط ها می دهند و چون از راه دور است، آن را خیانت نمی دانند.
بله ولی این کار دقیقا خیانت است و هرگونه ارتباط، حتی ارتباط کلامی یا اینترنتی با غیرهمسر خیانت محسوب می شود. چون به هر حال طرفین به هم وابسته و برای دیدن هم وسوسه می شوند. معمولا افراد طرف مقابل را با همسر خود مقایسه و بعد به ازدواج خود شک می کنند و از طرفی به علت اینکه طرف مقابل را خوب نمی شناسند، از او بتی می سازند و روز به روز از همسرشان فاصله می گیرند و وقتشان را صرف او می کنند که درنهایت باعث از هم پاشیدن کانون خانواده می شود.

این فضا و ارتباط ها اعتیادآور نیست؟
قطعا هست و می تواند وابستگی ایجاد کند. خیلی از جوان ها به محض ورود به خانه اول پای اینترنت می روند و ساعت ها پای آن می نشینند و وارد این فضاها می شوند. به همین دلیل هم است که می گوییم ارتباط رودرو باید زودتر اتفاق بیفتد و ارتباط مجازی طولانی نشود.

ورود این فضاها سن و سال خاصی دارد؟
حتما. سن کسی که وارد این فضاها می شود باید بالای 22 20 سال باشد آن هم با در نظر گرفتن چارچوب ها و ارزش های فرهنگی و خانوادگی و برای برقراری رابطه سازنده و هدفدار. خطر آنجاست که یک نوجوان 16 15 ساله وارد این فضاها شود. این فضا مثل زبان می ماند که هم می تواند کلمات قصار و ارزشمند از آن خارج شود و هم ناسزا. در دنیای مجازی امکان حضور هر فرد منحرف و مشکل داری هم وجود دارد و فرد باید به این درجه از درک رسیده باشد که بداند نباید با چنین افرادی ارتباط برقرار کند و مهارت نه گفتن داشته باشد اگر هر گونه بی حرمتی و بی ادبی ای مشاهده کرد، سریع ارتباط را قطع کند.

در آخر چه توصیه ای دارید؟
باز هم تاکید می کنم رابطه در دنیای مجازی باید در حد آشنایی باشد و بعد طرفین همدیگر را خیلی زود در دنیای واقعی ملاقات کنند آن هم هدفمند و زیر نظر خانواده ها تا مشکلی به وجود نیاید.

اورانگوتان ها و ارتباط اینترنتی
اورانگوتان های باغ وحشی در شهر میلواکی در آمریکا به زودی برای تماس با دوستان همنوع?شان از تلفن تصویری و لوح دیجیتال استفاده می کنند.
تریش خان، مسوول اورانگوتان ها در باغ وحش میلواکی، می گوید: «آنها از ابتدا به هواداران پر و پا قرص این لوح دیجیتال تبدیل شدند و از همان لحظه اول شاهد واکنش مثبت آنی در اورانگوتان ها بودیم. تماشای شگفت زدگی و علاقه مندی آنها به آنچه در صفحه آی پد ظاهر می شد، واقعا هیجان انگیز بود و به مرور که متوجه شدند می شود با آن تعامل کرد، واکنش آنها حتی مثبت تر شد.»
البته فعلا اورانگوتان ها فقط می توانند با دراز کردن دست خود از میان میله های قفس این لوح ها را لمس کنند.

خطر شبکه های اجتماعی برای زنان مالزی
مسوولان مالزی گفته اند گروه های بین المللی قاچاق و معامله موادمخدر از سایت های دوستیابی و شبکه های اجتماعی در اینترنت، برای استخدام زنان جوان به عنوان حامل و رابط دلالی موادمخدر استفاده می کنند. وزارت امور خارجه مالزی گفته مردان مجرم وارد شبکه های اجتماعی در اینترنت می شوند و با حرف های عاشقانه، زنان جوان را گول می زنند و به دام دوستی می کشانند تا از طریق آنها معاملات موادمخدر خود را انجام دهند.

انتقال احساس
محققان علوم کامپیوتر کمبریج ایتالیا، صورتی مجازی به نام «زویی» خلق کرده اند که می تواند انتقال دهنده پیام کاربران همراه با احساسات انسانی آنها به دیگران باشد و افراد می توانند با کمک آن، پیام ها را در دنیای دیجیتال با عواطف انسانی شان ترکیب و احساس خوشحالی، خشم، ترس، اندوه و ...خود را با کمک صورت زویی، به دریافت کننده پیام?شان منتقل کنند.

در آخر از مخاطب و خواننده ی گرامی خواهش میکنم به متن من امتیاز بدید.امتیاز دادن شما مساوی با فعالیت بیشتر من
نظر هم فراموش نشه
گردآوری توسط : علی همتی
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ارتباط مجازی یعنی شمشیر دو لبه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ارتباط مجازی ، فیس بوک ، فیس نما ، محیط های اجتماعی ، محاسب ارتباط مجازی ، معایب ارتباط مجازی ، فضای مجازی ، دروغ گفتن ، کتمان حقیقت ، اعتیاد آور ، شبکه های اجتماعی ، زنان ، دخترها ، جوانان ، زنان مالزی ، انتقال احساس ، ایتالیا