مسبی
پروژه سفر به ماه و مريخ شوروي

پروژه سفر به ماه و مريخ شوروي

ویرایش: 1392/6/24
نویسنده: tarq2000
سفر به ماه يكي از داغ ترين فصل‌هاي رقابت فضايي آمريكا و شوروي در سال‌هاي جنگ سرد بود. پس از موفقيت‌هاي پياپي فضايي روس‌ها از جمله پرتاب نخستين ماهواره و اعزام نخستين فضانورد به مدار زمين، ايالات متحده كه خود را بازنده اين رقابت بزرگ تبليغاتي مي ديد با سرمايه گذاري كلان تلاش كرد با پيشي گرفتن در اين عرصه بخشي از حيثيت مخدوش شده خود را ترميم كند. به زعم كارشناسان، سفر به ماه پيش از ارزش‌هاي علمي و فناوري، اقدامي تبليغاتي با هزينه اي گزاف بود كه امريكا ناگزير از اقدام به آن شد و توقف پروژه هاي پرهزينه سفر به ماه طي چند دهه اخير گواهي بر اين مدعاست.

البته به موازات آمريكايي‌ها، شوروي سابق نيز برنامه وسيعي براي سفر به ماه داشت كه در پي عدم موفقیت در پرتاب موشک حامل و فرود آمریکایی ها در ماه از ادامه کار منصرف شد.

«گئورگی میخائیلویچ گرچکو»، فضانورد نام اور روس و يكي از فضانوردان طرح سري سفر به ماه شوروي :
البته این طرح در آن زمان سری محسوب می شد و حالا دیگر چیز پنهانی نیست. من یکی از کیهان نوردانی بودم که برای پرواز مداری ماه آماده می شدم. ما در حقیقت دو گروه بودیم. بخشی برای پرواز به مدار ماه و چرخش به گرد ماه آموزش می دیدیم و گروهی برای فرود. برنامه گردش در مدار ماه کاملا قابل اجرا بود و ناو سایوز با عنوان روند توانست آنرا به انجام رساند. ما در همان زمان از مقامات خواستیم که در این پرواز شرکت کنیم؛ اما مسوولان به سفینه اطمینان نداشتند و نپذیرفتند. به جای فضانورد چند حیوان فرستادند.

در مرحله بعد باید در سال 1967 دو ناو کیهانی سایوز، هرکدام با دو سرنشین (من و فیلیپچنکو در یک ناو و دابروولسکی و سواستیانف با سفینه بعدی) در مدار ماه به گردش در می آمد و پس از چند چرخش در مدار این کره، به زمین بر می گشت. یک سال بعد یعنی 1968 یک سفینه با دو کیهان نورد ( لئونف و ماکارف) راهی مدار ماه می شد. در آنجا لئونف به داخل مه نشین رفته و به سوی سطح ماه حرکت می کرد. این کیهان نورد باید بر سطح ماه قدم می گذاشت و پس از برداشتن نمونه های خاک، عکسبرداری و فیلمبرداری با استفاده از مه نشین به سفینه اصلی برگشته و سپس راهی زمین می شدند.

عدم موفقیت در پرتاب موشک غولپیکر «ان-1» از یک سو و فرود آمریکایی ها در ماه باعث شد که مسوولان از ادامه کار منصرف شوند و طرح که در اصل فراتر از سفر به ماه بود را تعطیل کنند...


منبع:

http://isna.ir/fa/news/91050301827/جزئيات-پروژ�%

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پروژه سفر به ماه و مريخ شوروي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سفر به مریخ ، مارس ، شوروی ، سایوز روسی ، سفر سایوز به مریخ ، شوروی مریخ ، مریخنورد شوروی ، روسیه و مریخ ، آغاز سفر ، ماه و مریخ