مسبی
در 60 ثانيه به آرامش برسید

در 60 ثانيه به آرامش برسید

ویرایش: 1392/6/23
نویسنده: hamidf45
در 60 ثانيه به آرامش برسید
18:21:00 1392-06-11
به گزارش افکارنیوز، آيا مي خواهيد همين الان كمي آرامش پيدا كنيد؟ مهم نيست كه شما در حال حاضر در منزل باشيد يا محل كار؛ با انجام اين پنج راهكار ساده، در كمتر از چند ثانيه، خستگي شما از بين مي رود و احساس آرامش خواهيد كرد.

1. به سقف اتاقي كه در آن هستيد، خيره شويد و از عدد شصت تا يك را برعكس بشماريد.

خيره شدن به سمت بالا، موجب تحريك سيستم عصبي پاراسمپاتيك مي شود. اين سيستم عصبي، فشار خونتان را پايين مي آورد و تنفس شما را آرام مي كند. شمارش اعداد به صورت آهسته با كمي تمركز و تعمق، كمك مي كند تا ذهن شما از آشفتگي و شلوغي خلاص شود.

2. هر چيزي را كه نگرانش هستيد، در يك دفترچه يادداشت كنيد و آن را تا فردا كنار بگذاريد.

هنگامي كه مي خواهيد استراحت كنيد، با نوشتن مشكلات و مسائل خود روي كاغذ و فكر كردن به اينكه آنها در آنجا منتظر خواهند ماند تا در فرصتي مناسب تر به آنها رسيدگي كنيد، باعث مي شود كه ذهن شما خالي و آرام گردد.

3. ده بار از راه بيني نفس بكشيد و از راه دهان، بازدم كنيد.

تنفس عميق موجب كاهش ضربان قلب مي شود و بدن را آرام مي كند. در هنگام دم و بازدم به بالا و پايين رفتن شكم توجه كنيد و ببينيد كه چگونه هوا به درون آن جريان پيدا مي كند و از آن خارج مي شود. اين عمل باعث مي شود به جاي فكر كردن به مسائل و مشكلات بيروني، بر روي بدن خود متمركز شويد.

4. تصور كنيد كه بر روي يك ابر شناور هستيد و ببينيد در اين حالتف چه چيزهايي از ذهن تان مي گذرد.

يكي از ابزارهاي رسيدن به آرامش درون و عميق شدن در خود، تصويرسازي ذهني است؛ به شرطي كه به صورت كاملاً ارادي و كنترل شده صورت گيرد. اين شيوه به شما كمك مي كند تا هر روز بتوانيد از دست نگراني ها و استرس هاي خود خلاص شويد. در انجام اين تمرين، از همه حواس پنجگانه خود استفاده كنيد؛ به اين فكر كنيد كه در اين مكان آرامش بخش (مثلاً روي ابر)، چه چيزهايي مي بينيد، چه مي شنويد و حتي چه بو و رايحه اي به مشام تان مي رسد.

5. عضلات خود را با حركات كششي ساده به آهستگي بكشيد و سپس رها كنيد. بهتر است اين تمرين را از سر شروع كنيد و تا انگشتان پا ادامه دهيد.

بدن در پاسخ به استرس هاي روزانه، به طور غيرارادي به ماهيچه ها فشار وارد مي كند و اين امر در نهايت موجب ايجاد درد و ناراحتي در كل بدن مي شود. رها كردن تدريجي عضلات از بالا به پايين، باعث كاهش فشار و كشيدگي ماهيچه ها مي شود و از ميزان درد و ناراحتي عصبي بدن كم مي كند.

راز/ شماره 31/ نيمه اول شهريور ماه 92/ منبع: مجله Health/ صفحه 70


منبع: راز/ شماره 31/ نيمه اول شهريور ماه 92/ منبع: مجله Health/ صفحه 70
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره در 60 ثانيه به آرامش برسید نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ارامش ، ثانیه ، نگاه ، نفس ، عمیق ، خیره ، عصبی