مسبی
تکنولوژی صفحات لمسی

تکنولوژی صفحات لمسی

ویرایش: 1392/6/15
نویسنده: آموزشی
چت با صاحب مقاله: آموزشی

با گذشت زمان گوشی ها با صفحات لمسی جایگاه بیشتری در زندگی ما پیدا می کنند. این موضوع در واقع به این حقیقت اشاره دارد صفحات لمسی و کنترل بوسیله تماس (Touch) سریعتر و آسانتر است چنانکه شما می توانید تنها با یک بار لمس صفحه برنامه مد نظر را اجرا کرده و نیازی به فشردن چندین باره دکمه ها (مانند D-pad) نخواهید داشت.
تکنولوژی های متفاوتی در این زمینه وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.
مقاله حاضر به تمامی تکنولوژی های بکار رفته در صنعت گوشی های موبایل می پردازد. خواهیم دید که آنها به چه چیزهایی حساس هستند و معایب و مزایاهر کدام چیست. در ابتدا به تاریخچه ای مختصر در مورد تکنولوژی های بکار رفته در صفحه های لمسی توجه کنید.

آغاز:
پدر تکنولوژی صفحه های لمسی آقای دکتر Samuel Hurst است . زمانی که بعنوان استاد در موسسه تحقیقات دانشگاه کنتاکی ( Kentucky) مشغول فعالیت بود ، برای امتحانات پایانی مجبور به خواندن حجم زیادی از مطالب بود که در مجموع 2 ماه به طول می انجامید و دو نفر فارغ التحصیل می شدند.
برای صرفه جویی در وقت ، اولین سنسور لمسی با نام Еlograph را اختراع کرد که به او اجازه می داد مطالب را سریعتر وارد کند . در کنار این اختراع شرکت Elographics متولد شد ( امروزه با نام Elo TouchSystems شناخته می شود) ، این دستگاه شباهتی به سنسورهای امروزی نداشت اما این دستاورد قدم بزرگی به سمت صفحه های لمسی جدید بود. سه سال بعد ، در 1974 ، دکتر Samuel Hurst اولین صفحه لمسی شفاف را طراحی کرد و در سال 1977 Elographic را اختراع و روش فنی 5-wire مقاومتی را به نام خود ثبت کرد که در حال حاضر نیز پرکاربردترین روش می باشد.
سه تکنولوژی برای تولید صفحه های لمسی گوشی های موبایل استفاده می شود: مقاومتی (Resistive) ، الکترو استاتیک و اشعه مادون قرمز

صفحه های حساس به فشار ( Resistive):

مزایا:
1. استفاده از اکثر اجسام برای لمس صفحه
2. قیمت کم

معایب:
1. خراشیده شدن در نتیجه تضعیف عملکرد
2. ثبت یک تماس(Touch) در یک لحظه
3. عبور دادن نور کمتر در مقایسه با سایر تکنولوژی‌ها

همانطور که اشاره شد ، این تکنولوژی پر کاربردترین تکنولوژی در صفحه های لمسی برای تولید گوشی های موبایل است و در گوشی های ویندوز موبایل مانند HTC TyTN II و HTC Touch Diamond متداول تراست. در مقابل آب و گرد و غبار مقاوم است اما براحتی خراشیده می شود و از اجسام نوک تیز نمی توان استفاده کرد. این تکنولوژی در سه نوع 4-wire،5-wire و 8-wire وجود دارد که نوع 5- wireآن متداول تر است . در مقابل انواع دیگر بدون تاثیر چندانی بر روی قیمت ،این نوع از سه لایه ساخته شده است متشکل از دو لایه با یک لایه اضافی برای دوام و عمر بیشتر ( 35 میلیون تماس بجای 1 میلیون ) .
عملکرد این تکنولوژی به این صورت است: نقطه های کوچک پلاستیکی ( نقطه های فاصله دهنده ) بین هر دو لایه وجود دارد که از برخورد آنها در صورت عدم وجود فشار جلوگیری می کند . در هر لایه الکتریسیته وجود دارد و در هنگام تماس ، یک رشته شکل می گیرد. سپس به منظور مشخص شدن نقطه تماس الکتریسیته علورب بین لایه ها اندازه گیری می شود. متاسفانه این تکنولوژی نمی تواند بیشتر از یک تماس را در یک لحظه ثبت کند و 85% از نور تولید شده توسط صفحه را عبور می دهد . این تکنولوژی ارزان ترین نوع در بین سه تکنولوژی مورد بحث می باشد و شما می توانید از هر جسمی مانند قلم و یا انگشت برای تماس استفاده کنید (البته بجز اجسام نوک تیز ! )


در آخر از مخاطب و خواننده ی گرامی خواهش میکنم به متن من امتیاز بدید.امتیاز دادن شما مساوی با فعالیت بیشتر من
نظر هم فراموش نشه
گردآوری توسط : علی همتی
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تکنولوژی صفحات لمسی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تکنولوژی صفحات لمسی ، تکنولوژی ، لمسی ، صفحات لمسی ، گوشی ، تکنولوژی های متفاوت ، تاریخچه ای مختصر ، پدر تکنولوژی