مسبی
وقتی پول نداری، چرا بیمار می شوی؟!

وقتی پول نداری، چرا بیمار می شوی؟!

ویرایش: 1392/6/13
نویسنده: یاسمین
چت با صاحب مقاله: یاسمین
بیماران کشور این روزها حال و روز خوشی ندارند.گرانی و کمبود دارو از یک طرف و افزایش هزینه های درمان و بیمارستان ها از طرف دیگر عرصه را برای بیماران تنگ کرده است.
هر چند پیش از تحریم ها نییز خدمات پزشکی و دارویی در کشور چندان ارزان نبود وبیمه ها نیز دردی از بیماران به خصوص بیماران خاص دوا نمی کرد اما این روزها کار برای بیماران مشکل تر شده است تا جایی که بسیاری در خانه ها انتظار مرگ را می کشند چرا که پولی برای دوا و درمان ندارند.
هر چند که معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو وعده داد ه تا پایان سال آرامش را به حوزه دارو برگرداند و قیمت دارو به قبل از دوران افزایش باز گردد اما معلوم نیست حتی در صورت تحقق این وعده بیماران تا پایان سال چه باید بکنند؟
در هر حال دکتر دیناروند با اعلام اینکه بخش عمده ای از کارها برای حل مشکلات در حوزه غذا و دارو انجام شده است، گفته: هدف کوتاه مدت ما این است که در سال 92 آرامش را به حوزه دارو برگردانیم و این هدف بسیار مهمی است که مردم نباید نگران تهیه دارو و قیمت آن باشند.
رئیس جدید سازمان غذا و دارو همچنین با تاکید بر اینکه دسترسی به دارو باید برای مردم آسان باشد، ادامه داده: در حوزه غذا وضعیت مناسبی نداریم. در حالی که ایمنی و سلامت مواد و فرآورده‌های غذایی چون اثر فوری آنها دیده نمی‌شود ممکن است در سلامت آنها غفلت بشود.
وی همچنین به تامین تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار تامین سلامت مردم و درمان اشاره کرده و افزوده: هدف اول ما سلامت محوری است و نگاه اقتصادی در سازمان غذا و دارو نداریم. ما هیچ کاری نمی‌کنیم که سلامت مردم به خطر بیفتد.
این سخنان در حالی است که افزایش هزینه بیمارستان‌ها پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و مهم‌تر از آن عدم تحقق سهم سلامت از درآمد ناشی از قانون هدفمندی، واقعیتی انکارناپذیر است.افزایش قیمت دارو و کمبود ان نیز در ماه های اخیر مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد کرده است.
از سوی دیگر به دنبال برخی بی توجهی‌ها به افزایش هزینه‌های بیمارستانی و هشدارهای دست اندرکاران سلامت در سال‌های اخیر است که امروز نه تنها پیکر بیمارستان‌ها در ارایه خدمات درمانی در سایه کمبود اعتبارات روز به روز نحیف‌تر می‌شود بلکه با وجود تمام تلاش بیمارستان‌ها و پزشکان در ارایه خدمات با کیفیت با قیمتی مناسب، هزینه‌های سلامت برای مردم هم کمرشکن شده است.
البته طلب بیمارستان‌ها از بیمه‌ها و بدهی آنها به شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی هم مزیدی بر علت شده و قصه ای است که سر دراز دارد.
در هر حال نکته اینجاست که هر روز خبر های بدی از بخش سلامت کشور به گوش می رسد.یه روز خبر از افزایش قیمت داروهای بیماران سرطانی است، روز دیگر داروهای بیماران قلبی گران می شود و روز بعد خبر از کمبود داروهای بیماران هموفیلی روی خط خبرگزاری ها می رود و با این تفاسیر کسانی که پول ندارند حق بیمار شدن ندارند و اگر بیمار شدند راهی برای درمان ندارند!
به این ترتیب اگر جان و سلامت مردم برای مسئولان وزارت بهداشت در دولت جدید اندکی اهمیت دارد باید هر چه سریعتر برای کاهش هزینه های درمان راهی بیاندشند و فکری اساسی برای گرانی و کمبود دارو بکنند چرا که در طی 8 سال گذشته افکار عمومی وعده و شعار در خصوص بهبود وضعیت موجود را زیاد شنیده است و امروز از دولت تدبیر و امید عمل می خواهد نه حرف!

منبع: پارسینه
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


سیخونک بازیگوش (16:23   1392/6/20)

من شنیدم قراره دارو برای بیماریهای خاص!!!!(ویژه) رایگان بشه.....خدا کنه دارو به قیمت مناسب در دست رس مردم بیچاره ی بینوا باشه.......رایگانش جای خود...:| کد: 535


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره وقتی پول نداری، چرا بیمار می شوی؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کمبود دارو ، گرانی دارو ، بیماری ، هزینه بیمارستانها ، تحریم ها ، وزارت بهداشت ، نگاه اقتصادی