مسبی
افراد مبتلا به اسهال چه غذاهایی نخورند؟

افراد مبتلا به اسهال چه غذاهایی نخورند؟

ویرایش: 1392/6/3
نویسنده: آموزشی
یک متخصص بیماری های عفونی می گوید: افرادی که دچار اسهال و استفراغ شده اند باید از مصرف غذاهای سنگین و شیرین خودداری کنند.
دکتر علیرضا جانبخش اظهار داشت: در فصل تابستان انواع اسهال و استفراغ شایع می شود و می توان دلایل متعددی برای آن برشمرد که یکی از مهمترین عوامل آن عفونت های میکروبی است که موجب عفونت روده و بروز اسهال خونی می شود.
وی اسهال های مسمومیتی را از جمله دیگر انواع اسهال دانست که یک میکروب باعث بروز آن است و ادامه داد: مهمترین میکروب هایی که باعث بروز این موارد می شوند استافیلوکوک ها، وبا و ای کلای هستند.

اسهال های انگلی ناشی از ژیاردیا و آمیب و همچنین اسهال ویروسی با عامل آدنو ویروس از جمله دیگر انواع اسهال ها هستند که این پزشک متخصص از آن ها نام برد.
به گفته جانبخش اینگونه اسهال ها علائم مشترکی دارند که درانواع خونی روده بزرگ و در انواع غیرخونی روده باریک درگیر می شود.
این متخصص بیماری های عفونی تصریح کرد: بسیاری از عفونت های دستگاه گوارش در فصل تابستان، از طریق غذاها منتقل می شوند که لازم است در این زمان غذاها را با درپوش ایمن در یخچال نگهداری کنیم و از گرم و سرد کردن متععد آنها بپرهیزیم.

وی همچنین به مردم توصیه کرد در فصل تابستان از مصرف غذاهای بین راهی که پتانسیل آلودگی فراوان دارند تا حد امکان پرهیز نمایند.
جانبخش تاکید کرد: در فصل تابستان استفاده از سبزیجات و سالاد در رستوران های غیر مطمئن می تواند باعث بروز اسهال و استفراغ شود. همچنین مواد لبنی از جمله بستنی نیز باید ترجیحا از مراکز بهداشتی تهیه شود.
این پزشک متخصص، آب را از دیگر راه های انتقال عفونت دستگاه گوارشی و به دنبال آن اسهال و استفراغ دانست و خاطرنشان کرد: بهتر است در فصل های گرم از آب معدنی در بسته و یا آب جوشیده استفاده شود.

وی یادآوری کرد: مهمترین راه انتقال عفونت های دستگاه گوارش از طریق مدفوعی_دهانی است و توصیه می شود والدین شستن دست قبل از خوردن و آشامیدن را به فرزندان خود بیاموزند.
به گفته این متخصص بیماری های عفونی، اکثر عفونت های گوارشی نیاز به بستری و درمان بیمارستانی ندارد و مهمترین راه درمان در منزل رساندن آب به بدن بیمار است.
استفاده از ORS یا آب جوشیده سرد شده با حدود 9 گرم نمک در هر لیتر آب، از جمله روش های درمان خانگی اسهال و استفراغ است که جانبخش به آن ها اشاره کرد.

وی افزود: چنانچه فرد استفراغ شدید دارد و نمی تواند مواد غذایی و مایعات مصرف کند باید در بیمارستان بستری شده و تزریق سرم داشته باشد.
این پزشک متخصص گفت: بدن فردی که دچار اسهال و استفراغ شده به جز آب، الکترولیت ها از جمله سدیم، کلر، پتاسیم و ... را نیز از دست می دهد که برای جبران آن بهتر است از آب میوه خانگی نظیر آب گوجه فرنگی، آب هویج و ... استفاده شود.

جانبخش ادامه داد: این افراد باید از مصرف نوشابه، کمپوت، آب میوه مصنوعی و هر ماده شیرین دیگری که دفع آب را افزایش می دهد خودداری کنند.
به گفته این پزشک متخصص افراد مبتلا به اسهال و استفراغ باید از مصرف غذاهای سنگین از جمله چربی، گوشت و ... نیز تا 48 ساعت پرهیز کنند.
وی در پایان تاکید کرد: چنانچه این افراد دچار علائمی چون بی قراری، خواب آلودگی، گود افتادن چشم، قطع شدن ادرار و ... شوند باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه نمایند، چون ممکن است بر اثر کاهش آب و الکترولیت بدن، در معرص نارسایی کلیه قرار گیرند.


منبع:

http://www.mitralink.ir/index.php?where=show&id=10740

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره افراد مبتلا به اسهال چه غذاهایی نخورند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اسهال ، استفراق ، بیماری عفونی ، اسهالی ها ، بیماری اسهال ، بیمارهای مبتلا به اسهال چه چیزی بخورند ، بیماران مبتلا به اسهال چه غایی نخورند