مسبی
سن شروع پوکی استخوان را می دانید؟

سن شروع پوکی استخوان را می دانید؟

ویرایش: 1392/6/3
نویسنده: آموزشی
رحمان سوری دکترای تخصصی فیزیولوژی ورزشی و استاد دانشگاه تهران گفت: در سالهای اخیر پوکی استخوان به عنوان یکی از مشکلات شهروندان به ویژه در زندگی شهرنشینی محسوب می‌شود، که بعد از سن 30 سالگی افزایش و از سن 50 سالگی با سرعت بیشتری به اوج افزایش خود می‌رسد.

وی در ادامه گفت: معمولا این روند به دلیل تغییر در تعداد و فعالیت برخی از سلول‌ها در بافت استخوانی و هورمون‌ها اتفاق می‌افتد.

وی همچنین افزود: شیوع این بیماری در زنان بیش از مردان بوده که با تغییر در برخی از عوامل از جمله: کم تحرکی و فعالیت‌های استاندارد، کاهش وزن بدن در سنین جوانی تا کمتراز40 کیلوگرم، رژیم غذایی نامناسب و کمبود ویتامین D، مصرف موادی نظیر نوشابه‌های گازدار که دارای مقادیر بالایی از اسید فسفریک هستند، تسریع می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: این روند در صورت پیشرفت منجر به کاهش تراکم و تخلل پذیری بیشتر در استخوان‌های بدن به ویژه استخوان‌های ران و لگن می‌باشد.

وی افزود: پرداختن به ورزش‌هایی نظیر دویدن، کار با وزنه به همراه مصرف مقدار کافی پروتئین و کلسیم می‌تواند روند ایجاد و تداوم این عارضه را کم نموده و بر تراکم استخوانی بیافزاید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت افزایش سن و بروز چنین عارضه‌ای امکان درمان به روش‌های معمول وجود ندارد و نیاز به درمان از طریق هورمون درمانی یا اقدامات جراحی افزوده می‌شود به همین دلیل بهتر است قبل از اتفاق چنین رویدادهایی از آن پیشگیری نمود زیرا جزو عوارض و بیماری‌هایی است که درمان آن بسیار کند و پرهزینه و با درصد بهبود نسبتا کمتری همراه است.


منبع:

http://www.mitralink.ir/index.php?where=show&id=11016

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


ليلا خان احمدي (16:19   1396/2/10)

من امروز غربالگري پوكي استخوان دادم گفتن كه در حالت نرمال نيستم ولي حاد هم نيست يعني وسط هستم
نياز به درمان دارويي هست
يه سري ورزش دادن و پياده روي و رژيم
راهنمايي مي خواستم
لطفا کد: 6539


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سن شروع پوکی استخوان را می دانید؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: رحمان سوری ، دکترا ، پزشکی ، پزشک ، پوکی ، استخوان ، پوکی استخوان ، سن شروع ، سن شروع پوکی استخوان