مسبی
متاسفانه تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیست

متاسفانه تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیست

ویرایش: 1392/5/22
نویسنده: tarq2000
یک پژوهشگر حوزه جغرافیا گفت: متاسفانه نگرش‌ها در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.

به گزارش خبرگزاری : منطقه اصفهان، ایران غازی در پنجمین نشست هم‌اندیشی بحران آب استان اصفهان که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، اظهارکرد: مدنیت آبی چندین هزار ساله اصفهان دچار بحران مدیریت بوده است و همین امر سبب شده که امروز آب در این استان رو به زوال برود.

وی با بیان اینکه مقصر کمبود آب در استان اصفهان تنها خشکسالی نیست، ادامه داد: خشکسالی انواع مختلفی دارد، هوایی، کشاورزی و هیدرولوژیکی که امروز فقط خشکسالی هیدرولوژیکی اتفاق افتاده که این نوع خشکسالی در تمام دوران‌ها وجود داشته اما آیا در تمام دوران‌ها زاینده‌رود را به چنین شکلی ملاحظه می‌کردیم؟

این مدرس جغرافیای دانشگاه اصفهان ادامه داد: متاسفانه نگرش در کشور به گونه‌ای است که بحران آب، ناپایداری توسعه و بحران مدیریت ایجاد کرده است در حالی که برای رسیدن به توسعه پایدار به مدیریت ویژه احتیاج است.

غازی تصریح کرد: زمانی که می‌خواهیم برای یک حوزه مانند زاینده‌رود تصمیم‌گیری کنیم باید از اولین قبیله‌ای که بر روی ارتفاعات زاگرس زندگی می‌کند تا آخرین فردی که بر روی شوره‌زارهای گاوخونی می‌نشیند را در نظر بگیریم تا بتوانیم مدیریتی توانمند ایجاد کنیم که متاسفانه انجام ندادیم.

وی تاکید کرد: ما هیچ‌گونه مدیریتی نکردیم و امروز داریم لطمه بی مدیریتی‌های دوران مختلف را می‌خوریم فرسایش خاک بسیار شدید است و محیط زیست اصلاً مدنظر قرار نمی‌گیرد.

این پژوهشگر ادامه اضافه کرد: مدیران اصفهان باید جهانی و علمی فکر کنند تا بتوانند کلان‌شهری همچون اصفهان را اداره کنند، اما متاسفانه کوچک و کوتاه فکر می‌کنند در حالی که باید بزرگ و دامنه دار فکر می‌کردند و اگر این رویه دنبال نشود با چالش‌های بزرگ‌تر از آنی که امروز گریبان ما را گرفته باید دست و پنجه نرم کنیم.

غازی افزود: مثلث توسعه پایدار از اضلاع امنیت اکولوژیکی، امنیت اقتصادی و امنیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تشکیل شده است که باید چنین مثلثی اجرایی شود اما آیا در کشور ما اجرایی شده است؟

وی ادامه داد: تقریباً تمام رودخانه‌های دائمی ایران در حال نابودی هستند چرا که منابع آن‌ها را از بین برده‌ایم برای مثال 70 درصد دبی آب کارون را فاضلاب کرده‌ایم.

این استاد دانشگاه اصفهان افزود: اگر مدیریت جامع برای آب تعریف کنیم باید قبول کنیم که بحران آب هست و بسیار هم جدی است آستانه سرانه بحران آب در جهان 1500 مترمکعب و بحران بسیار جدی 1000 مترمکعب در حالی که اکنون سرانه آب استان اصفهان 600 متر مکعب است.

غازی ادامه داد: تعریف جهانی می‌گوید بحران آب ارتباطی با کمبود آب ندارد، بلکه مدیریت آب آنقدر نارسا عمل کرده است که میلیاردها انسان و محیط زیست اکنون در مشکلات بسیار جدی به سر می‌برند.

وی ادامه داد: مدیریت، علم تصمیم‌ گیری است و تصمیم‌ گیری علمی نیازمند مدل است که باید توسط تحلیل سیستم انجام پذیرد.


منبع:

http://www.isna.ir/fa/news/92052212114/%D8%AA%D8%A7-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره متاسفانه تا آینده‌ای نزدیک از بارندگی مناسب در استان اصفهان خبری نیست نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بحران آب ، ناپایداری ، توسعه ، بحران مدیریت ، رسیدن به توسعه پایدار ، مدیریت ویژه ، بارندگی مناسب ، استان اصفهان