مسبی
آیا سرنگ های چینی آلوده اند؟

آیا سرنگ های چینی آلوده اند؟

ویرایش: 1392/5/20
نویسنده: ای مارکتینگ
هنوز از یادها نرفته است که چند ماه پیش در بحبوحه کمبود دارو و مشکلات دارویی‌، خبری مبنی بر مشکل‌ساز بودن پنی‌سیلین‌های داخل کشور و خط و ربط آن با جان چند نفر از مردم که جان یکی دو تن را گرفته و عده‌ای را راهی بیمارستان کرده است، جنجال آفرین شد.
از همان ایام بود که انگشت خیلی‌ها به سمت این دارو نشانه رفت. عده‌ای علت آن را تزریق نامناسب اعلام کردند، برخی دیگر از افراد هم صحبت از دارو‌های چینی یا تاریخ مصرف گذشته را به میان آوردند و در آخر هم مسئولان وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند اما عده‌ای از کارشناسان زیر بار این تکذیبیه نرفتند و بر وجود پنی‌سلین‌های چینی تایید کردند و حتی در خبرها به نقل از یک پزشک آمده بود که پنی‌سیلین چینی جان 5 تن از مردم را گرفته است.
بعد از ان اما در سال 92 در حالی که هنوز پرونده پنی‌سیلین‌های چینی بسته نشده بود، این بار شایعات در باره ورود سرنگ آلوده چینی قوت گرفت.
اواسط تیر ماه بود که ماجرای واردات سرنگ آلوده چینی تکذیب شد هر چند که ایرج خسرونیا، عضو شورای‌عالی سازمان نظام‌پزشکی در آن روزها گفت: ورود سرنگ‌های آلوده چینی به کشور به‌رغم همه تکذیب‌ها واقعیت داشته اما چون متضرران شکایت نکردند، پزشکی‌قانونی آن را بررسی نکرد.
در هر حال وزارت بهداشت که ابتدا اصل واردات سرنگ‌های چینی تکذیب کرده بود بعد از مدتی آن را پذیرفت و سعید رضا شاه‌مرادی، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در این خصوص گفت: موارد محدودی از تخلف در مورد برچسب سرنگ‌های وارداتی داشته‌ایم که به سرعت با آن‌ها برخورد شد و موارد مشکل دار مرجوع شدند و با شرکت متخلف نیز برخورد کردیم. در مورد خود شرکت سها هلال‌احمر نیز این مسئله وجود داشت و در برخی سرنگ‌های تولیدی این شرکت سرسوزن‌های زنگ زده و سرنگ‌های حاوی مو کشف شده است که با آن نیز برخورد شد.
این در حالی بود که شرکت سها هلال‌احمر نخستین مرجعی بود که درباره آلودگی سرنگ‌های چینی هشدار داده بود و حالا خود از سوی وزارت بهداشت، متهم می‌شد.
از سوی دیگردکتر حسین کیوانی مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در اوایل مرداد ماه امسال اعلام کرد :اگر چه هیچگونه واردات سرنگ چینی انجام نشده اما در عین حال ذکرکرد که امروز تمام دنیا مشتری سرنگ‌های ارزان چینی هستند!
این ماجرا همچنان بین واقعیت و تکذیب دست و پا می زد تا اینکه دو موضع‌گیری جدید مطرح شد تا دوباره شبهات در این خصوص مطرح شود.
ماجرا اما از این قرار بودکه مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد از عرضه سرنگ‌های غیر استاندارد چینی در کشور خبر داد و اعلام کرد: این سرنگ‌ها دارای آلودگی میکروبی هستند که به دلیل نبود نظارت وزارت بهداشت، به کشور وارد شده‌اند.
فریدون بلغاری اظهار داشت: طبق تصمیم ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، نظارت بر واردات سرنگ‌ به وزارت بهداشت واگذار شده است.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مکلف است تمام سرنگ‌های وارداتی به کشور را از نظر میکروبی و عملکردی کنترل‌کند، تصریح کرد: متأسفانه اخیراً شکایت‌های زیادی به سازمان استاندارد ارائه شده و مردم از عملکرد این سرنگ‌ها شاکی بوده‌اند. ما در چند استان، حدود 4 تا 5 هزار عدد سرنگ را از بازار خریداری کرده و مورد آزمون قرار دادیم که صحت شکایات مردم تأیید شد.
وی با اشاره به انجام مکاتباتی از سوی سازمان استاندارد با وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو و برای حل مشکل توزیع سرنگ‌های غیر استاندارد، گفت: در این مکاتبات از آنها خواسته‌ایم تا سرنگ‌های آلوده را از مراکز عرضه جمع‌آوری کنند، در غیر این صورت سازمان استاندارد رأساً وارد عمل خواهد شد. وی با بیان اینکه سرنگ‌های غیر استاندارد، محصول کشور چین هستند، گفت: این سرنگ‌ها در هفت مارک (برند) تولید و به کشور وارد شده‌اند. وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم می‌توانند سرنگ‌های غیر استاندارد را شناسایی کنند، گفت: خیر، این امکان وجود ندارد و نامرغوب بودن این سرنگ‌ها تنها در زمان مصرف مشخص می‌شود.
به گفته بلغاری، برخی از این سرنگ‌ها در زمان مصرف دارای نشتی هستند، دارو در آنها باقی می‌ماند و حرکت بخش داخلی سرنگ در پیستون به راحتی انجام نمی‌شود.
اما مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت بلافاصله مدعی شد تمام سرنگ‌های چینی طبق استاندارد ملی مؤسسه استاندارد و با تأییدیه این مؤسسه وارد کشور شده و تاکنون هیچ آلودگی دیده نشده است و کسانی که ادعای آلودگی دارند باید آن را اثبات کنند.
وی البته این نکته را هم گفت که وزارت بهداشت فعلاً این ادعا را رد نمی‌کند اما نتایج بررسی مجدد این سرنگ‌ها شنبه اعلام می‌شود.
حسین کیوان افزود: نامه موسسه استاندارد درباره آلودگی سرنگ‌های چینی دیروز به دست ما در وزارت بهداشت رسید، اما همه این سرنگ‌ها که از دو یا 4 برند چینی با حجم حدود 5 تا 6 میلیون دلار وارد کشور شده‌اند، مشمول استاندارد اجباری موسسه استاندارد هستند و هیچ سرنگی بدون تأییدیه موسسه استاندارد از گمرک ترخیص نمی‌شود. مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ادامه داد: ما در وزارت بهداشت اکنون مشغول بررسی مجدد ادعای آلودگی سرنگ‌های چینی هستیم و نتیجه این بررسی‌ها تا شنبه اعلام می‌شود.
وی گفت: تمام سرنگ‌های وارداتی با ارز مرجع 1226 تومانی وارد کشور شده و بیش از 5 میلیون دلار ارز دولتی گرفته است بنابراین تا زمانی که آلودگی آنها احراز نشده، نمی‌توانیم آنها را از بازار جمع‌آوری کنیم زیرا معنای آن دود شدن 5 میلیون دلار ارز مرجع دولتی و بیت‌المال است. بنابراین نمی‌توانیم با تعجیل در این زمینه تصمیم بگیریم. کیوان ادامه داد: اگر احراز شود که سرنگ آ‌لوده وارد کشور شده است. اولاً مدعی باید ثابت کند که چه نوع آلودگی است. آیا آلودگی شیمیایی است یا میکروبی و بیولوژیک .دوم اینکه شرکت وارد‌کننده و نماینده موسسه استاندارد که کیفیت آن را تأیید کرده است باید پاسخگو باشد. حتی در صورت احراز آلودگی سرنگ‌ها هیچ اتهامی متوجه وزارت بهداشت نیست زیرا سرنگ، مشمول استاندارد اجباری و تحت نظارت موسسه استاندارد است.
وی اضافه کرد: تاکنون هیچ نوع آلودگی در سرنگ‌های وارداتی اثبات نشده است و ادعاهای مطرح شده، مبنای علمی ندارد اما اگر اثبات شود می‌تواند یک بحران ملی باشد و سازمان پدافند غیر‌عامل باید وارد عرصه شود چون ممکن است عمدی برای آسیب زدن به سلامت مردم ما پشت پرده باشد. وی همچنین گفت:‌ اگر سرنگهای ادعا شده مشمول نظارت موسسه استاندارد نبوده و به صورت قاچاق وارد کشور شده باشند، اولاً حجم آن نمی‌تواند زیاد باشد دوم اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این زمینه مسوول است.
به این ترتیب حداقل اثبات شد که سرنگ چینی به کشور وارد شده است و تکذیب های اولیه وزارت بهداشتی ها بی مورد بوده است!
نکته اینجاست که این مساله مستقیما با سلامت و جان مردم ارتباط دارد و بهتر است به جای تکذیب و دادن اجازه به عده ای برای سودجویی با واردات سرنگ چینی، وزارت بهداشت به صحت و سقم این مساله رسیدگی کند.


منبع:

http://www.tehpatogh.com/posts/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%86

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره آیا سرنگ های چینی آلوده اند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سرنگ چینی ، پنی سیلین چینی ، امپول چینی ، دارو ، سرنگ الوده چینی ، عوارض داروهای چینی ، عوارض سرنگ های چینی ، مشکلات سرنگ چینی ، عوارض دارو