مسبی
8 روش براي شناسايي افراد دروغگو

8 روش براي شناسايي افراد دروغگو

ویرایش: 1392/5/4

1. سرفه كردن يا گرفتن دست جلوي دهان
بيشتر مردم سعي دارند تا اشاره دهان را با سرفه‌‌اي مصنوعي پنهان كنند. «همفري بوگارت» وقتي در نقش گانگستر يا مجرم بازي مي‌كرد اغلب هنگام صحبت درباره كارهاي مجرمانه با ديگر گانگسترها يا وقتي كه توسط پليس بازجويي مي‌شد از اين اشاره استفاده مي‌كرد تا به طور غيركلامي نشان دهد كه راست نمي‌گويد. اگر شخصي در حال حرف زدن از اين اشاره استفاده كند نشان دروغگويي است و اگر هنگام حرف زدن شما دهانش را بپوشاند علامت اين است كه فكر مي‌كند شما داريد دروغ مي‌گوييد.

2. لمس كردن بيني
در اصل اشاره لمس بيني نوع پيشرفته و پنهاني حفاظ دهان است. امكان دارد شامل چند مالش آرام در زير بيني يا يك لمس تقريبا سريع و نامحسوس باشد. بعضي از زنان اين اشاره را با يك ضربه كوچك محتاطانه برگزار مي‌كنند. توجه داشته باشيد كه اين نوع اشاره و لمس بيني با خاراندن بيني خيلي متفاوت است. اين اشاره‌اي كه نشان از دروغگويي است تنها يك لمس كوتاه است و نبايد آن را با خاراندن بيني اشتباه گرفت.

3. مالش چشم
مردان معمولا چشمان‌شان را قاطعانه مي‌مالند و اگر دروغ بزرگي باشد اغلب به طرف ديگر نگاه مي‌كنند، به طور طبيعي به سمت كف اتاق. زنان از حركت مالش آرام و ملايم در زير چشمان خود استفاده مي‌كنند، آنها همچنين با نگاه كردن به سقف از خيره‌شدن به گوينده اجتناب مي‌ورزند.

4. خاراندن گردن
در اين مورد انگشت اشاره دستي كه با آن مي‌نويسيم زير نرمه گوش را مي‌خاراند يا امكان دارد يكي از طرفين گردن را بخاراند. نكته جالب توجه اين است كه فرد پنج‌‌بار گردن را مي‌خاراند. به ندرت خارش‌ها كمتر از پنج‌بار است و نيز كمتر پيش مي‌آيد كه بيشتر از پنج‌بار باشد. اين حركت اشاره‌اي است به ترديد يا نداشتن اطمينان و از ويژگي‌هاي فردي است كه مي‌گويد، مطمئن نيستم كه موافق باشم. بسيار قابل توجه است كه وقتي فردي چيزي شبيه به اين مي‌گويد: «مي‌فهمم چه احساسي داري» زبان كلامي با اين اشاره در تضاد است.

5. مالش گوش
اين اشاره در واقع اقدامي است از سوي شنونده براي شنيدن حرف‌هاي بد و متوقف ساختن صحبت‌هاي ديگران كه با گذاشتن دست در اطراف يا بالاي گوش انجام مي‌شود. اين اشاره نوع پيشرفته اشاره پوشاندن هر 2 گوش با دست‌ها كه كودكان هنگام شنيدن توبيخ والدين مي‌خواهند از شنيدن آن امتناع كنند. ديگر حركات مالش گوش شامل مالش پشت گوش؛ كشيدن نرمه گوش يا خم كردن تمام گوش به جلو براي پوشاندن سوراخ‌ گوش. اين حركت آخري پيام مي‌دهد كه فرد به اندازه كافي شنيده است يا مي‌خواهد حرف بزند.

6. كشيدن يقه
تحقيقات در زمينه اشاره‌هاي بدني دروغگوها نشان داده است كه دروغگويي سبب احساس مورمور در صورت و گردن مي‌شود و براي برطرف كردن آن مالش يا خارش لازم است. به نظر منطقي است كه چرا برخي هنگام دروغگويي از اشاره كشيدن يقه استفاده مي‌كنند و گمان مي‌رود رفتار ناپسندي دارند. هرگاه شخصي را مشاهده كرديد كه اين حركت را انجام مي‌دهد با سؤالاتي مانند «امكان دارد»، «دوباره تكرار كنيد» يا «امكان دارد اين مسئله را روشن‌تر بيان كنيد» باعث شويد كه او به اصطلاح دست از فريب‌كاري بردارد.

7. پلك زدن بيش از حد
پلك زدن بيش از حد از اشاره‌هاي ناخودآگاهي است كه در فرد دروغگو پديدار مي‌شود و اصلا قابل جلوگيري نيست. فرد با اين اشاره سعي مي‌كند از تماس چشمي با شما خودداري كند و به محض اينكه چشمش را به نقطه ديگري بيندازد پلك‌زدن‌هاي پي در پي او متوقف مي‌شود. هروقت با چنين موردي برخورد كرديد پيشنهاد مي‌دهيم كه موضوع مورد بحث را عوض كنيد. اگر با اين كار پلك‌زدن‌هاي طرف مقابل قطع شد، مطمئن باشيد كه به شما دروغ مي‌گفته است، اما اگر همچنان ادامه پيدا كرد دليلي بر دروغگويي او نيست و احتمالا مشكلي فيزيكي برايش پيش آمده است.

8. اشاره دست
اين اشاره اقدامي كاملا خودآگاه است كه فرد براي دور كردن ذهن و حواس شما و باور كردن صحبت‌هاي دروغي كه تحويل‌تان مي‌دهد. اصولا شخصي كه با حركات دست حواس‌تان را پرت مي‌كند دو هدف عمده دارد: اولا سعي مي‌كند حرف‌هايش را به شما اثبات كند و از نظر روان‌شناسي هم اين كار بسيار موثر است. ثانيا وقتي اشارات دست بيش از حد معمول باشد شنونده بيش از آنكه روي حرف‌هايي كه مي‌شنود تمركز كند روي دست و حركات دست فرد گوينده تمركز مي‌كند. اين روش از جمله روش‌هايي است كه به سختي مي‌توان آن را آزمايش كرد. اما در اين شرايط تنها كاري كه از دست شما ساخته است دقت روي مميك صورت فرد گوينده است و تا جايي كه مي‌توانيد به بدن و دست‌هاي او نگاه نكنيد.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcd5j0fzyt0jx6.2a2y.html

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 8 روش براي شناسايي افراد دروغگو نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سرفه كردن ، گرفتن دست جلوي دهان ، لمس كردن بيني ، مالش چشم ، خاراندن گردن ، مالش گوش ، روش های شناسایی افراد دروغگو