مسبی
شهری که برای نخستین بار نور خورشید را در زمستان می‌بیند

شهری که برای نخستین بار نور خورشید را در زمستان می‌بیند

ویرایش: 1392/4/28
نویسنده: tarq2000
چت با صاحب مقاله: tarq2000
مسؤولان شهری در نروژ قصد دارند با استفاده از آینه‌های غول پیکر، برای نخستین بار امکان بهره‌مندی از نور خورشید را در نیمه دوم سال برای ساکنان منطقه فراهم کنند.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهر صنعتی Rjunkan در یک دره واقع شده و مناطق کوهستانی اطراف آن از ماه سپتامبر تا مارس (شهریور تا فروردین) مانع از تابش مستقیم نور خورشید بر سطح شهر می‌شود.
ایده استفاده از آینه‌های غول پیکر برای بازتابش نور خورشید حدود یکصد سال قبل مطرح شد، اما هیچ گاه به مرحله اجرا در نیامد و به جای آن یک مسیر کابلی برای دسترسی به مناطق بالاتر و بهره‌مندی از نور خورشید در زمستان ساخته شد.
مسؤولان شورای این شهر پس از پنج سال کشمکش بر سر این طرح، موافقت خود را برای پرداخت بودجه 825 هزار دلاری اعلام کردند.
در حال حاضر سه آینه غول پیکر heliostats توسط بالگرد به منطقه منتقل شده و به فاصله 450 متری بالای شهر نصب شده‌اند، اما استفاده از آنها به ماه سپتامبر (شهریور ماه) موکول شده است.
آینه‌ها توسط سیستم هوشمند رایانه‌ای کنترل شده و با رهگیری منظم پرتوهای خورشید، نور مناسب ساکنان شهر در طول نیمه دوم سال را تأمین می‌کنند؛ همچنین یک سیستم خودکار بصورت منظم اقدام به تمیز کردن سطح آینه‌ها برای انعکاس حداکثری نور خورشید می کند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره شهری که برای نخستین بار نور خورشید را در زمستان می‌بیند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شهری ، برای نخستین بار ، نور خورشید ، در زمستان ، شهر ، خورشید نخستین بار ، نور آفتاب ، نور در زمستان ، شهر نروژ ، آفتاب برای نخستین بار ، نور خورشید در زمستان