مسبی
لطفا در مورد علم ریكی توضیح دهید و آیا مورد قبول است یا نه؟

لطفا در مورد علم ریكی توضیح دهید و آیا مورد قبول است یا نه؟

ویرایش: 1392/4/22
نویسنده: ماورا
ریكی یك كلمه ژاپنی به معنای انرژی حیاتی ماورا جهان ستی میباشد . (كیهانی = Rei انرژی حیاتی = Ki ))
به گفته مربیان ریكی ، ریكی تكنیك یا یك روش یا یك عمل نیست بلكه ریكی فقط وجود دارد ، معلم ریكی به دانشجو قدرتی میدهد ، كه انرژی بتواند در طی چهار مرحله تشرف ، از بدن او جریان یابد. در این مراحل مراكز داخلی خاصی در بدن دانشجو باز میگردد تا اینكه انرژی بتواند به طور صحیح منتقل شود .
معلمان ریكی بعد از مراسم معارفه دستورالعمل استفاده از این انرژی را به شاگردان خود میدهند .
متولیان ریكی، فوایدی برای این عمل ذكر می كنند از جمله خاصیت فیزیكی ، ذهنی ، احساسی و روحی .
به گفته انان دور تا دور جسم هرفرد را تعدادی از اجسام نورانی در بر گرفته است كه به آن هاله بشری گفته می شود ، كه عبارتند از : اجرام رنگارنگ و الكتریكی و دارای نیروی الكترو مغناطیسی كه بر روی جسم فیزیكی ما تاثیر می گذارد و از آن نیز تاثیر می پذیرد و همچنین توسط حالات نفسانی و فكری شخص تغییر پذیر نیز می باشد .
هاله هر انسان از دو بخش تشكیل می شود :
1 - هاله درونی : كه تا حدود 3 الی 4 اینچ كالبد فیزیكی شخص امتداد پیدا می كند .
2 - هاله بیرونی : كه تا حدود یك متری كالبد فیزیكی فرد امتداد می یابد .
و در كل از نظر جسمانی شعاع هاله هر فرد متفاوت است ( افراد كهنسال هاله بیرونی كمتری دارند و بر عكس خرد سالان دارای هاله بیرونی با شعاع زیاد تری ( گاها تا 2 الی 2.5 متر می رسد ) هستند .
هاله با شعاع كم هاله با شعاع زیاد...

هاله افراد بر دیگران به صورت دادن یا گرفتن انرژی ، قابلیت تاثیر گذاری دارد اگر روزنه های هاله انسان كاملا بسته نشده باشد . انسان دارای هاله ای به نام هاله سلامتی نیز می باشد . می شود گفت كه تا حد زیادی انسان از محیط اطرافش تاثیر پذیر است .
همسویی در ریكی ( تعادل ): آن عبارتست از عملیات بالا بردن توان جسمی كسی است كه ریكی را می آموزد .كه به آن عملیات باز كردن چاكراها و كانالها نیز می گویند .
چاكراها و كانالهای اشخاص در بیشتر اوقات بسته می باشند . اساتید ریكی در زمان همسو كردن فرد كارآموز با ایجاد توازن با باز كردن این كانالها و چاكراها و تحریك آنها و به جریان انداختن انرژی در آنها باعث آرامش در كارآموز می شود كه تا قبل از آن هیچوقت آنرا احساس وتجربه نكرده است . و باعث این آرامش همانا همسویی ایجاد شده ( توسط استاد ریكی ) با انرژی كیهانی ( ریكی ) است . كه این توازن و تعادل و همسویی بین جسم و عقل و روح فرد می باشد.
به اعتقاد طرفداران ریكی برای اینكه كارآموز استفاده بیشتری از عملیات همسویی ببرد بهتر است كه آن فرد در 2 الی 3 روز قبل از همسویی ملزم به رعایت نكات زیر شود :
عدم خوردن گوشت و غذاهایی كه از گوشت منتج می شوند ، عدم خوردن چای و قهوه اگر بتوانند ، نپوشیدن لباسهایی كه در آن از مواد كانی ( سنگهای تزیینی ) استفاده شده است .
به گفته انان هر كسی می تواند ریكی را بیاموزد زیرا همه به گونه ای ناقل انرژی می باشند ولی به علت استفاده نكردن از این حس كانال های انتقال بسته می شود ، و بعد از اینكه بوسیله استاد ریكی مراسم تشرف انجام شود این كانالها باز می شوند و هرگز بسته نخواهند شد .
انها تصریح كرده اند هرگز ریكی جایگزین معالجات پزشكی نمیشود ولی می تواند آن را تكمیل نماید.در مواردی، ریكی با استفاده از تعادل انرژی در بدن باعث درمان می شود.
البته نباید این نكته را فراموش كرد كه ریكی دهنده یك درمانگر نیست او فقط كانال انرژی است .
كانالیزه شدن روندی است كه ظرفیت چاكراها را برای انتقال انرژی افزایش می‌دهد و در اصطلاح می‌گویند چاكراها باز می‌كند ولی در حقیقت هرگز چاكرایی بسته نمی‌شود، بلكه ظرفیت آن چاكرا كم می‌شود. با كانالیزه شدن، انرژی فرد افزایش می‌یابد و این انرژی می‌تواند به دیگران منتقل كند و موجب سلامت جسم و روح می‌گردد.
به طور خاص مسائلی ازقبیل ریكی وتشعشع دفاعی و كسب انرژی نه به صورت كامل قابل اثبات است و نه میشود گفت كاملا غیر واقعی است .انچه مسلم است وجود مدعیان دروغین فراوانی است كه دراین عرصه مشغول فعالیت و جذب مشتری اند و انچه تاسف بار است اینكه این مدعیان به نام عرفان و كشف و شهود به اغفال دیگران مشغولند.
ذكر این نكته لازم است كه انچه به عنوان اثر و نتیجه ریكی و یا تشعشع دفاعی مطرح میشود منحصر به ریكی و نظایر ان نیست بلكه از نظر تجربی ثابت شده اعمال عبادی از جمله نماز و ... منجر به این نتایج می شوند به عبارت دیگر ان دسته از اثار جسمی كه با تشعشع دفاعی و روشهایی شبیه ان حاصل میشود از علم بی نهایت خالق انسان پنهان نبوده و انچه باعث تكامل و سلامتی روح و روان میشود در قالب اداب دینی و شرعی از جانب خداوند و از زبان پیامبران به بندگانش ابلاغ شده است .
از طرف دیگر این نتایج و اثرات اولا به طبابت و درمان جسم شبیه ترند تا عرفان ، دوما این اثار- بر خلاف ادعاهای پیروان ان ـ انچنان قابل توجه و حیاتی محسوب نمیشوند ،سوما هر نوع اثر درمانی و روانی كمال محسوب نمیشود و افتادن در دام این گروه ها با هدف رسیدن به خدا و به نام عرفان ، اشتباهی است بس بزرگ و چه بسا در پاره ای از موارد غیر قابل جبران .
نكته اخر اینكه تمامی این كارها و افعال باید در چهار چوب مسائل شرعی و اسلامی انجام شود و هر چه با شریعت و حلال و حرامهای خداوند در تعارض باشد اگر هم در ظاهر داری اثر موقت باشد و نوعی تسكین برای انسان در پی داشته باشد، اثر نهایی و اخروی ان جز دوری از خداوند نخواهد بود .
جهت اشنایی بیشتر كتاب افتاب و سایه ها نوشته دكتر محمد تقی فعالی ملاحظه شود .
منبع: بانک سوال و پاسخ پرسمان


منبع:

http://porseman.org/q/show.aspx?id=131115

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره لطفا در مورد علم ریكی توضیح دهید و آیا مورد قبول است یا نه؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ریكی ، انرژی حیاتی ، ماورا جهان ، دانشجو قدرتی ، rei ki ، خاصیت فیزیكی ، ذهنی ، اجرام رنگارنگ و الكتریكی ، شعاع هاله ، همسو