مسبی
نگاهی به آثار جان میرو

نگاهی به آثار جان میرو

ویرایش: 1392/4/21
نویسنده: سانا 19
جان میرو در 20-م آوریل سال 1897 در شهر بارسلونیای اسپانیا دیده به جهان گشود. او از کودکی علاقه ی زیادی به هنر داشت و هنگامی که هنوز کودکی بیش نبود آموختن طراحی را با رفتن به کلاسهای هنری آغاز کرد.میرو در دیگر درسهای مدرسه شاگرد موفقی نبود و بهترین نمراتش مربوط به دروس هنری بود که از آن نمرات عالی کسب می کرد.در سال 1907 در مدرسه ی صنعت و هنرهای زیبای بارسلونیا ثبت نام کرد و تا سال 1910 در همان مدرسه به تحصیل مشغول بود.
جان میرو در سال 1912 بعد از ابتلا به تیفویید و هنگامی که دوران بهبودی خود را سپری می کرد تصمیم گرفت نقاشی را به عنوان شغل اصلی خود گزیند.او سه سال دیگر در مدرسه ای که توسط فرانسیسکو گالی اداره می شد تحصیل کردو به مطالعات هنرپرداخت.و اولین نمایشگاه انفردی خود را در سال 1918 در گالری دلوما دایر نمود.سبک کارهایش در این نمایشگاه متاثر ازجنبشهای فویسم،کوبیسم و هنر سنتی کاتالان و فرسکهای رومی بود.در این زمان کارهایش تمامی انواع مختلف سبکهای هنری را در بر می گرفت ولی هیچکدام از آنها شباهتی به سبک به بلوغ رسیده و شخصی آینده او را نداشتند.
جان میرو در سال 1920 به پاریس سفر کرد و با پیکاسو ملاقات نمود .او این ملاقات را افتخاری برای خود می دانست.بعد از ملاقاتش با پیکاسو بود که کارهایش نمودی سورئالیستی به خود گرفت و چنان به نظر می رسید که پیکاسو بر ذهنیت و شیوه ی هنری او تاثیر گذاشته بود.او نمایشگاه انفرادی از کارهایش را در پاریس دایر کرد.و ارنست همینگوی نویسنده ی نامی یکی ازآثار او تحت عنوان مزرعه را خرید که و شیوه ای فوویستی داشت.
اثرمشهور |کارناوال هارلکویین|که چند سال بعد در سال 1925 خلق شد در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر رسید. سطح بومی انباشته شده ازنقاشیهای اسباب بازیها و چیزهای تخیلی که در واقع ذهنیت کودک را به نمایش می گذارد اثری تاثیر گذار بود.
یکی از بهترین دوستان میرو ماکس ارنست بود که نقاشی سورئالیستی محسوب می شود و این دو با هم به طراحی لباسهای نمایش باله رومئو و ژولیت که توسط باله روسو در پاریس اجرا می شد پرداختند.
به زودی میرو به روشهای دیگر هنری چون کلاژ،لیتوگرافی،حکاکی و کنده کاری علاقه مند شد.کلاژ رقصنده ی اسپانیولی او بسیار مشهور است.
در سال 1929 او با پیلار جانکوزا زدواج کرد و در سال 1931 آنها صاحب دختری شدند که نام او را دولوره گذاشتند.به زودی جنگ داخلی اسپانیا شروع شد و آنها به پاریس نقل مکان کردند.جان میرو فعالیتهای هنریش را در پاریس دنبال کرد و با در آمد حاصل از آن توانست زندگی خانواده ی خود را بچرخاند.در سال 1340 آنها به اسپانیا باز گشتند.در این دوران هنر میرو علایمی از سبک سورئالیستی را در خود داشت.اثر –کمپوزیسیون-که در سال 1933 کشیده شد به نوعی مفهومی خیالی و رویاگونه دارد.این اثر از سویی تحت تاثیر خطوط ماتیس است ولی ازنطر موضوع اثر که درآن به کاوش شخصیت می پردازد می توان آنرا حامل عقاید زیگموند فروید دانست.
درطی دوران اوایل دهه.50 میرو به خلق هنرهایی پرداخت که در مکانهای عمومی نمایش داده می شوند.مانند خلق نقاشیهای دیواری که مشهورترین آن-دیوار ماه و دیوار خورشید-است و در سالهای بین 1958-1957 ساخته شد.این نقاشی دیواری که بر روی سرامیک اجرا شده است در ساختمان یونسکو در پاریس به نصب شده است
در سال 1972 او موسسه ی –جان میرو-را تاسیس کرد که مرکز مطالعات هنرهای معاصر شد.دوست میرو طرح معماری این ساختمان را بر عهده گرفت و میرو تمامی آثار هنری خود که مشتمل بر 240 اثر نقاشی،175 قطعه ی مجسمه ،9 اثر پارچه ای،چهار قطعه کار سرامیکی و 8000 طراحی بود را به ابن موسسه اهدا کرد.و بعد از بازگشایی موسسه او به دانشگاه ایالتی ویچیتا در کانزاس رفت و اثر نقاشی موزاییک شیشه ای با عنوان –شخصیت پرندگان-را در بین سالهای 1978-1972 اجرا نمود
جان میرو در سال 1979 –مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه بارسلونیا دریافت کرد
هدف جان میرو از خلق آتارش همواره آن بود که به شعر نقاشی دست یاید آنچنان که خود می گفت –یک تصویر هزار کلمه سخن می گوید و آثار او می توانند 2000 کلمه سخن بگویند.
او همچنین در پی آن بود که به کمپوزیسیونهای خوبی دست یابد.در اثر مزرعه ی او دیوار بریده شده ای را می بینینم که که بین دو بخش اثر توازن زیبایی ایجاد نموده است.
بنا بر گفته ی جان میرو آثارش در سه مرحله خلق شده است. اولین مرحله یک فکر یا نظریه است که به مواد شکل می دهد.دوم هماهنگ ساختن آگاهانه ی فرمها و سوم غنی سازی کمپوزیسیون اثر..برای مثال شکاف یک دیوار نظریه است و سپس می توان با فرمها و اشکال آنرا تجسم بخشید و سپس آنرا تکمیل نمود
فلسفه ی جان میرو در زندگی این بود –اگر می خواهید پرواز کنید ابتدا پایتان را در زمین محکم. کنید،.این واقعیت که من گهگاهی به پایین و به زمین می آیم آنستکه بتوانم بلندتر پرواز کنم.هنر میروابتدا مورد توجه منتقدین نبود ولی هر بار که اثر جدیدی را خلق نمودمشهورترو تاثیر گذارتر شد تا آنجاییکه جایگاه امروزی و همیشگی خود را در تاریخ هنر را بدست آورد.
جان میرو در سال 1983 در سن نود سالگی در اثر بیماری قلبی در گذشت.

منبع: ُشاکه ساروخانیان
امتیاز دهی به مقالهنگاهی به آثار جان میرو
نگاهی به آثار جان میرو
نظرات   (3 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


مهدی شمسی (18:08   1394/7/23)

با تشکر از اطلاعات جامع و کاملتان امیدوارم روزی برسد که مردم ایران هنر ایرانی را پاس بدارند کد: 2800شاکه ساروخانیان (17:25   1392/6/27)

آقای حمید رضا سلام
اولا من خانم هستم واینکه شما خودتان می فرمایید که اطلاعات نقاشی و تجربه نقاشی کردن به هیچ عنوان ندارید ،پیشنهاد من این است که قبل از هر قضاوتی درمورد آقای میرو یا هر نقاشی حداقل یک کتاب تاریخ هنر را مطالعه بفرمایید تا با سبکهای هنری مختلف آشنا بشید .میرو در نقاشیهای متاخر خودش سعی کرده ذهنیت را با فرمها و رنگهای نابتری متجسم شود چنانچه فکر می کنید چنان متاثر از او هستید که می توانید مثل او نقاشی کنید خیلی هم عالی هست و شروع به نقاشی کردن کنید ولی من پیشنهاد می کنم یک دوره ی آکادمیک نقاشی را بگذرانید چون رسیدن به ذهن گرایی در نقاشی بعد از گذراندن مجموعه ی تجاربی چون نقاشی در سبک واقع گرایانه،احساسگرایانه،اکسپرسیون و....بهتر وقابل درک تر خواهد بود چنانچه میرو خود نیز این دوران را گذراند.موفق باشید کد: 557حمید رضا (14:43   1392/6/27)

اقا سلام عرض شد
من کلا در مورد نقاشی تعطیل هستم .اما به دلایل ماموریت کاری در یک سفر خارجی ام .در این مکانی که هستم تقریبا 10 یا 12کپی تابلو های جان میرو وجود دارد .تقریبا 10 روزه به اینا نگاه میکنم نفهمیدم که این اقا حرفش چیه .بعد گفتم که تحقیق کنم ببینم این اقا اصلا میخواسته نقاشی کنه یا نه ،چیکاره بوده .فکر کنم منم بتونم یک همچون کارهایی بکنم. کد: 556


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به آثار جان میرو نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر ، تاریخ هنر ، جان میرو ، کلاژ ، سورئالیسم ، شعر ، شعر نقاشی ، نقاشی