مسبی
9 راز سلامتی که باید بدانید

9 راز سلامتی که باید بدانید

ویرایش: 1392/2/25
نویسنده: حبیب 1400
ویتامین آ

بــرای پیشـگیری از شب کوری، بالا بردن سطح ایمنی بدن، فعالیت بهتر گلبول های سفید خون، رشد منظم سلول ها و دیگر بخش های بدن مؤثر است.

مقادیر مورد نیاز : 2300 واحد در روز

اطلاعـات تکمیلی : ویتامین آ به دو صورت در دسترس است، یکی به صورت ویتامین های موجود در جگر سیاه، شیر و تمام مشتقات آن که استفاده بیش از10 هزار واحد مسمومیت به دنبال دارد، و دومین شکل آن به صورت بتاکاروتن های موجود در میوه ها و سبزیجات که بدن آنها را به ویتامین آ تبدیل می کند و استفاده مقادیر بالاتر مانعی ندارد و مسمومیت ایجاد نمی کند. بنابراین بهتر است مکملی را انتخاب کنید که ویتامین آ را به صورت بتاکاروتن داشته باشد.

ویتامین 6 B

این ویتامین ارتباط دهنده قوی سلول های عصبی و کاهش دهنده حملات قلبی است.

مقادیر مورد نیاز : سنین بین 19 تا 50 سال 3/1 میلی گرم و 51 سال به بالا 7/1 میلی گرم در روز

اطلاعات تکمیلی: استفاده بیشتر از 100 میلی گرم در روز به سلول های عصبی آسیب می رساند.

ویتامین 12 B

کمک به فعالیت سلول های عصبی بدن و گلبول های قرمز خون و یکی از مواد ضروری برای ساخت DNA در بدن

مقادیر مورد نیاز : 4/2 میکروگرم در روز

اطلاعات تکمیلی : اثرات منفی در اثر استفاده از مقادیر بالا مشاهده نشده است.

اسید فولیک

اسید فولیک یکی از انواع ویتامین ب است و به تولید و محافظت از سلول های جدید کمک می کند و از تغییرات DNA برای تبدیل به سلول های سرطانی پیشگیری می کند. بزرگسالان و کودکان برای جلوگیری از ابتلا به کم خونی به اسیدفولیک نیاز دارند.

مقادیر مورد نیاز: 400 میکروگرم در روز

اطلاعات تکمیلی : اسید فولیک به اندازه کافی از طریق غذاهای روزانه جذب نمی شود. بنابراین استفاده از قرص های مکمل حاوی اسید فولیک ضروری است.

ویتامین ث

کمک به ساخت کلاژن ها و نسج بدن، مورد نیاز برای ساخت و نگهداری استخوان ها، لثه و دندان ها و همچنین کمک به روند حرکت خون در رگ ها.

مقادیر مورد نیاز: 250 تا 500 میلی گرم در روز

اطلاعات تکمیلی : بیشتر مولتی ویتامین ها به اندازه کافی ویتامین ث ندارند، بنابراین استفاده جداگانه از قرص های مکمل حاوی ویتامین ث ضروری است. اگر معده به ویتامین ث حساسیت دارد، سعی کنید از قرصی استفاده کنید که اسید کمتری داشته باشد.

ویتامین دی

حفظ و نگهداری تراکم استخوان ها با جذب بیشتر کلسیم و فسفر در کنار ویتامین دی صورت می گیرد. این ویتامین کاهش دهنده ریسک فاکتورهای سرطان و کنترل کننده و کاهش دهنده عفونت های تنفسی به شمار می رود.

مقادیر مورد نیاز: حداقل 1000 واحد در روز

اطلاعات تکمیلی : تابیدن نور آفتاب به بدن برای ساخت ویتامین دی کمک می کند، اما افراد دارای پوست تیره، یا آنهایی که از ضدآفتاب استفاده می کنند و یا در مکان هایی زندگی می کنندکه ممکن است بهره کافی از نور خورشید نبرند، مخصوصاً در فصل زمستان، به قرص های حاوی ویتامین دی نیازمند هستند.

ویتامین ای

یک آنتی اکسیدان قوی است که به عنوان محافظ سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد به شمار می رود و در برابر امراض قلبی و سرطان ها بدن را ایمن می کند. این ویتامین افزایش دهنده عملکرد سیستم ایمنی و یک ماده مهم برای بازسازی DNA در بدن است.

مقادیر مورد نیاز: حداقل 5/22 و حداکثر 1500 واحد در روز

اطلاعات تکمیلی: 96 درصد از زنان به اندازه کافی از غذاهای روزانه شان ویتامین ای دریافت نمی کنند، پس داشتن مکمل غذایی ویتامین ای ضروری است.

کلسیم

کلسیم به ساخت و استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می کند. برای انقباض و انبساط ماهیچه ها و ساختمان رگ های خونی، ترشح آنزیم ها و هورمون ها و فرستادن پیغام های سیستم عصبی بدن ضروری و حیاتی است. اگر به اندازه کافی از غذاهای حاوی کلسیم مثل محصولات لبنی یا سبزیجات دارای برگ سبز تیره و یا قرص های مکمل استفاده نمی کنید، بدن برای جبران مقدار مورد نیاز خود مجبور به استفاده از ذخیره استخوان ها است.

مقادیر مورد نیاز: سنین بین 18-9 سال 1300 میلی گرم، 50-19 سال 1000 میلی گرم و 51 سال به بالا 1200 میلی گرم در روز.

اطلاعات تکمیلی: مولتی ویتامین های موجود، مقدار مورد نیاز کلسیم بدن را تأمین نمی کنند، بنابراین یک مکمل کلسیم جداگانه همزمان با مصرف مولتی ویتامین استفاده کنید.

منیزیم

محافظت از ماهیچه ها، کمک به عملکرد بهتر سیستم عصبی و ایمنی، داشتن ضربان قلب یکنواخت، بالا بردن استقامت استخوان ها، کمک به کاهش استرس و دلهره، فشار خون، دیابت و امراض قلبی با این ریزمغذی امکانپذیر است.

مقادیر مورد نیاز: 310 تا 320 میلی گرم در روز

اطلاعات تکمیلی: منیزیم در شکل های مختلفی وجود دارد: منگنز، اکسیدمنیزیم و نیترات منیزیم که برحسب موارد خاص پزشک نوع مناسب را تجویز می کند.


منبع:

http://www.seemorgh.com/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 9 راز سلامتی که باید بدانید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: راز سلامتی ، سلامتی ، ویتامین ، اسید فولیک ، کلسیم ، منیزیم ، بدن