مسبی
فوتبالیستهای کتابخوان ،بازیگر و خواننده را بشناسید

فوتبالیستهای کتابخوان ،بازیگر و خواننده را بشناسید

ویرایش: 1392/2/3
نویسنده: حبیب 1400
یکی از خاطرات مشترک و اغلب کلیشه ای اکثر فوتبالیست ها، به فرارهای آنها از مدرسه و فوتبال بازی کردنشان در زمین خاکی های اطراف محله برمی گردد. خیلی هایشان حتی دکتر و مهندس نشدنشان را گردن فوتبال می اندازند و فرارهایشان از مدرسه را مهمترین علت دور ماندن از ادامه تحصیل می دانند.
البته تا چند سال پیش توقع زیادی بابت تحصیل کرده بودن فوتبالیست ها وجود نداشت و کسی بابت درس نخواندن آنها پاپیچشان نمی شد تا اینکه حدود دو سال پیش احمدی، یکی از مسوولان سازمان لیگ در یک اعتراف تلخ آمار فوتبالیست های تحصیلکرده را تنها یک درصد و تعداد زیر دیپلم ها را 64 درصد اعلام کرد. از همان زمان بود که حساسیت روی درسخوان بودن فوتبالیست ها هم زیاد شد و فوتبالیست های تحصیلکرده بیشتر از قبل سر زبان ها افتادند.
البته در سال های اخیر فعالیت های فرهنگی مثل کتاب خواندن، فیلم دیدن و گوش کردن به موسیقی های خوب هم در بین فوتبالیست ها زیاد شده و حالا ادعای فرهنگی – ورزشی بودن باشگاه های ایرانی خیلی بیشتر از قبل باورکردنی شده. گزارش زیر شما را تا حد زیادی با پا به توپ های تحصیلکرده، فرهنگی و با کمالات آشنا می کند!
شاهینی های باسواد
بعد از تاسیس باشگاه شاهین شعار « اول اخلاق، دوم درس، سوم ورزش» را به شعار رسمی باشگاه خود تبدیل کرد. حتی نام باشگاه شاهین هم با تفال زدن به دیوان حافظ و باز کردن شعر «در هوا معلق زنی و جلوه کنی / ای کبوتر نگران باش که شاهین آمد» انتخاب شده.

بعد از افتتاح شاهین توسط دکتر اکرامی، بسیاری از دانش آموختگان دبیرستان های البرز و فیروز بهرام در این مجموعه بازی کردند. دکتر حسن فاخری، دکتر امیر مسعود برومند، مهندس ایرج بهشتی و حمید شیرزادگان (فوق لیسانس) از جمله فوتبالیست های شاهین بودند. مهندس کلانی حتی ماکت مهندسی یک ورزشگاه را هم ساخت و در یک کنفرانس مطبوعاتی رونمایی کرد اما هرگز این مجموعه ساخته نشد! جالب اینکه هادی طاووسی، دروازه بان این تیم بعدها مدیر سازمان برنامه و بودجه هم شد!
پیشکسوتان دانشگاهی سرخابی

از بین پیشکسوتان دو تیم استقلال و پرسپولیس؛ علی دایی، مرحوم ناصر حجازی، محمد زادمهر، بیژن ذوالفقارنسب، محمد دادکان، محمد مایلی کهن و ... از معروفترین چهره های تحصیلکرده سرخابی ها هستند.
سپهر حیدری شاگرد اول فیلم باز

عشق فیلم بودن دردسر اصلی حیدری برای ماندن در پرسپولیس بود. او که گل قهرمانی قرمزها را زده بود، خیلی زود بین هواداران تیم محبوب شد اما اتفاقاتی که در زمان مربیگری دایی و کرانچار افتاد سپهر را از چشم بازیکنان انداخت. این انتقادات در زمان مربیگری کرانچار به فیلم باز بودن سپهر مربوط بود. کاپیتان قرمزها در آن دوره فیلم هایش را برای سرمربی تیم می برد و به همین دلیل هم متهم شده بود که برای سرمربی خودشیرینی می کند. مدافع قرمزها اینگونه محبوبیتش را بین بازیکنان قرمز از دست داد.
مهندس فابیو جان واریو!

پیگیری های عجیب و غریب جان واریو برای گرفتن طلبش در استقلال همه را متعجب کرده بود. او قبل از اینکه مصدوم شود به برزیل رفت و اعلام کرد تا طلبش را نگیرد به تهران نمی آید. این اصرار او سبب شد پولش را دریافت کند و به تهران برگردد. شاید باورتان نشود اما دلیل اصلی هافبک استقلال برای پیگیری مطالباتش پروژه ای بود که در برزیل داشت.
اردوهای فرهنگی تیم ملی

هر چند فوتبالیست های ایرانی زیاد اهل کتاب خواندن نیستند اما طولانی بودن اردوهای تیم ملی به خصوص در ماه های اخیر باعث شده تا ملی پوشان برای پر کردن وقتشان در هتل بیشتر از قبل کتاب بخوانند. مجتبی جباری که بعد از پشت سر گذاشتن دوران مصدومیت، دوباره به اردوهای تیم ملی راه پیدا کرده، یکی از کتابخوانترین فوتبالیست های فعلی ایران است.

موزیسین های فوتبالیست!

حسن رودباریان و آرش برهانی دو دوست و همبازی در تیم پاس، جزو موزیسین های فوتبال ایران هستند. حسن رودباریان که یکی از فوتبالیست های کتابخوان فوتبال ایران هم هست، در نوازندگی گیتار تبحر دارد. او در بین فوتبالیست ها به کم حرف بودن شهرت دارد. خیلی از هم تیمی های او درباره اش می گویند: «رودباریان قبل از اردوها یک چمدان کتاب با خودش می آورد و همه آنها را در طول اردو می خواند!» آرش برهانی مهاجم فعلی استقلال هم تار و سه تار را به صورت حرفه ای می نوازد.
مدرک سرخ

قرمزها یک راه مستقیم زده اند به سمت فرهنگی شدن. تا حالا همه ادعای فرهنگی ورزشی داشتند و حالا پرسپولیس یک دانشگاه هم زده که از ادعاها بزند جلو. رویانیان در این مدت از این جلوزنی ها زیاد کرده. او یک عالمه پروژه ورزشی و اقتصادی راه انداخته. لابد این را هم گذاشته روی همه این کارها که عاقبت به خیر شود.

دانشکده علمی کاربردی پرسپولیس اسم پروژه فرهنگی قرمزهاست. دانشگاهی که قرار بود از اول همین ماهی که تمام شد، شروع به کار کند اما کمی کارهایش طول کشید.


منبع: مجله برترینها
امتیاز دهی به مقالهفوتبالیستهای کتابخوان ،بازیگر و خواننده را بشناسید
فوتبالیستهای کتابخوان ،بازیگر و خواننده را بشناسید
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره فوتبالیستهای کتابخوان ،بازیگر و خواننده را بشناسید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فوتبالیست ، فوتبال ، فرهنگی ، کتاب ، موسیقی ، تحصیل ، فوتبالیست خواننده