مسبی
صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت!

صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت!

ویرایش: 1392/1/18
نویسنده: ImanSadrian

مایکروسافت صفحه نمایش مجهز به حسگر حرکتی کینکت را معرفی کرد، امید به یکپارچه‌سازی کینکت در لپ‌تاپ‌ها قوت گرفت.

صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت

در بازدیدی که تام وارن، خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی ورج از دفتر مایکروسافت در سیاتل داشته و شرکت در جلسه‌ی TechForum که با حضور کریگ موندی، مشاور ارشد مدیر عامل مایکروسافت برگزار شد؛ این مقام بلندپایه مایکروسافت از طرح‌های این شرکت برای یکپارچه‌سازی قابلت حسگر حرکتی کینکت پرده برداشت.

مایکروسافت که هم‌اکنون حسگر حرکتی کینکت خود را در برخی از محصولات مفهومی (نمونه‌ی نمایشی اولیه) ارائه کرده است؛ می‌کوشد تا با نازک و کوچک‌تر کردن بیش از پیش این حسگر نسبت به نمونه‌های موجود، Kinect را حقیقتاً عملیاتی کند. این در حالی است که سخنگوی این شرکت اشاره کرد که مایکروسافت به دنبال Kinect 2 یا چیزی مشابه آن نیست.

هرچند مایکروسافت گام‌های عملی خوبی برای یکپارچه‌سازی حسگر حرکتی خود برداشته است، موندی معتقد است هنوز چالش‌های بسیاری برای بهره از این حسگر حرکتی در لپ‌تاپ‌ها یا تبلت‌های آینده وجود دارد.

به طور نمونه از آنجا که حسگرهای Kinect برای کار از اشعه مادون قرمز استفاده می‌کنند و به دلیل اینکه خورشید خود منبعی قدرتمند از این پرتوهاست، این حسگر حرکتی قادر به فعالیت در محیط نور روز و خارج از ساختمان نیست!

به همین خاطر موندی اذعان می‌کند مشکلات آن‌ها در این فرایند تنها کوچک‌سازی ابعاد یا کم کردن از هزینه‌های تولید نیست، بلکه مشکلات اساسی دیگری در این بین وجود دارند که به ماهیت و طراحی حسگرهای حرکتی Kinect باز می‌گردد و نمی‌توان از آن‌ها در همه‌ی محیط‌ها بهره‌برداری کرد.
صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت

هر چند که پرواضح است مایکروسافت در راه یکپارچه‌سازی حسگر حرکتی Kinect خود چالش‌های متعددی را در پیش خواهد داشت، اما فعالیت‌های آن‌ها در این زمینه به خوبی نشان می‌دهد که این شرکت به دنبال سناریوهای جایگزین برای یکپارچه‌سازی بیش از پیش ابزار کینکت خود می‌باشد.

شایعات پیشین بر این موضوع تاکید داشتند که دو شرکت مایکروسافت و ایسوس در حال همکاری مشترک برای بهره و به کارگیری این حسگر حرکتی در لپ‌تاپ‌های تولیدی ایسوس هستند؛ هر چند که تاکنون هیچ خبری در این باره منتشر نشده یا محصولی که چنین قابلیت پیشرفته‌ای را داشته باشد به بیرون درز نکرده است.
در حقیقت وظیفه‌ی اصلی SketchInsight ارائه بستری مناسب برای تسهیل نمایش داده‌های موجود به روشی جذاب‌تر به مخاطب است

به همین خاطر می‌توان پیش‌بینی کرد آن‌ها آنچنان که تصور می‌شود به نتیجه نزدیک نیستند؛ اما به خوبی نشان داده‌اند که با پشتکار و سماجتی که در این راه دارند هر روز به عملی سازی این ایده نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند؛ و هیچ بعید نیست که در آینده‌ی نزدیک لپ‌تاپ و تبلت‌های جدید بازار از حسگرهای حرکتی مایکروسافت بهره ببرند.

یکی از اصلی‌ترین اهداف استفاده از رایانه‌ها و انواع و اقسام ابزارهای فناورانه‌ی امروزی، ساده‌تر کردن روند کارهای معمول است؛ در این بین یکی از نقاط قوت بسته نرم‌افزاری آفیس مایکروسافت ارائه نرم‌افزار صفحه گسترده‌ی Excel و برنامه اسلاید PowerPoint است که می‌تواند ابزار مناسبی برای سخنوران، اساتید و تمامی افرادی باشد که می‌خواهند مفهوم یا موضوعی را در جلسه‌ای به بهترین نحو ممکن معرفی کنند. حالا مهندسان مایکروسافت در حال آماده‌سازی بستر جدیدی هستند که بیش از پیش روند ارائه مطالب و محتوی را در چنین جلساتی ساده می‌کند؛ این سیستم SketchInsight نام دارد و قرار است این هفته به طور رسمی معرفی شود.
صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت

SketchInsight تخته سفید مخصوص مایکروسافت برای ایجاد طرح‌های تعاملی و سخنوری است؛ که قرار است در خلال آیین ویژه‌ای با نام TechFast رسماً معرفی شود. گفتنی است SketchInsight ماحصل تلاش لابراتوارهای تحقیقاتی مایکروسافت است؛ که این ابزار نوین به کاربر اجازه می‌دهد با استفاده از طرح‌های تعاملی و داده‌هایی که پیش‌تر در بانک اطلاعاتی ذخیره کرده است، برنامه‌ی نمایشی خوبی را بر روی تخته سفید ارائه کند.

در فایل ویدئویی که از معرفی این سامانه از سوی مایکروسافت منتشر شده، کارشناس این کمپانی به خوبی نشان می‌دهد که چطور کاربران می‌توانند از این بستر برای ارائه‌ و جمع‌بندی مطالب خود بهره برده و طرح‌های تعاملی را به انیمیشن (پویانمایی)های جذاب بدل کنند.

کارشناسان مایکروسافت با تحلیل و بررسی دقیق نشست‌ها و جلسات سنتی که با استفاده از برنامه‌های صفحه گسترده و نمایش‌های پاورپوینت ارائه می‌شود، کوشیده‌اند این روش‌ها را به شیوه‌ای، کارا و جذاب‌تر بدل کنند که در عین حال سادگی بیش از پیشی را برای سخنور به همراه داشته باشد.

این سامانه می‌توان اطلاعات موجود در یک پایگاه داده را استفاده کرده و از آن برای نمایش انواع نمودارهای تصویری بهره‌برداری نماید. در حقیقت وظیفه‌ی اصلی SketchInsight ارائه بستری مناسب برای تسهیل نمایش داده‌های موجود به روشی جذاب‌تر به مخاطب است.

این پروژه را می‌توان بخشی از تمرکز مایکروسافت بر روی پردازش «داده‌های بزرگ» تلقی نمود، به گونه‌ای که کاربر بتواند تنها با اشاره‌ی نوک انگشت یا بهره از قلم مخصوص داده‌های زیادی را ارائه نماید. هر چند این نرم‌افزار و تخته سفیدش در حال حاضر یک مدل مفهومی (کانسپت) هستند، اما می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نه چندان دور شیوه‌ی ارائه در جلسات کاری و آموزشی را متحول کنند.

آیا سرانجام می‌توان امیدوار بود که چنین شیوه‌های نوینی به نظام آموزشی کشور – اعم از مدارس و دانشگاه‌ها – راه پیدا کنند؟ نظر شما درباره ارائه مطالب به شیوه‌های نوین چیست؟فراوری: فاطمه مجدآبادی


منبع:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=241668

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره صفحه نمایش‌های رویایی مایکروسافت! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تراشه ، ساخت ساز ، مایکروسافت ، مدارس ، تخته سفید ، صفحه نمایش ، حسگر حرکتی کینکت ، کینکت در لپ‌تاپ‌ها