مسبی
خبر خوش بنزيني: مصرف و تولید بنزین در کشور برابر شد

خبر خوش بنزيني: مصرف و تولید بنزین در کشور برابر شد

ویرایش: 1391/12/24
با راه‌اندازی بزرگترین طرح بنزین‌سازی جهان با حضور رییس‌جمهوری و افزایش 8 میلیون لیتری تولید بنزین در کشور، تولید روزانه به 61 میلیون لیتر رسید که براین اساس تولید و مصرف بنزین در کشور باهم برابر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) امروز با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

با اجرای این طرح علاوه بر این که حجم تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه 16 میلیون لیتر با استاندارد یورو 4 رسید از طرفی این پالایشگاه ایران را به عنوان قطب بزرگ تولید بنزین در منطقه تبدیل کرد.

براین اساس با راه‌اندازی واحد RFCC و RCD پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک حجم تولید بنزین کشور به روزانه 61 میلیون لیتر رسید که این میزان تولید بنزین بدون احتساب بنزین تولید مجتمع های پتروشیمی است بنابراین می توان گفت، هم اکنون میزان تولید بنزین کشور با میزان مصرف برابر شده است و با ذخیره سازی مناسب بنزین توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی احتمال وجود سهمیه 50 لیتری بنزین قوت گرفت و باید منتظر روزهای آینده و تصمیم دولت بود.

اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی با هدف افزایش ظرفیت پالایشی از 170هزار بشکه در روز به 250 هزار بشکه در روز از نیمه‌ دوم سال 1385 آغاز شده است که با راه‌اندازی طرح توسعه‌ این با کیفیت‌ترین بنزین کشور در واحد‌های اکتانایزر و آیزومریزاسیون، با هدف تولید بنزین با اکتان 95 برای بنزین سوپر و 90 برای بنزین معمولی تولید می‌شود.

کشورهای غربی گمان می‌کردند، با تحریم ایران به ویژه در بنزین فلج خواهد شد، اما با دو حرکت هم زمان در بحث سهمیه‌بندی و کنترل مصرف سوخت از یک سو و تلاش مهندسان ایرانی در ارتقاء ظرفیت پالایشگاه شازند اراک، خوشبختانه ایران در بنزین خودکفا شده و مصرف نیز با وجود افزایش سالانه یک میلیون خودرو در کشور خودکفایی و صرفه‌جویی مصرف بنزین حاصل شد.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/308728/parseek

امتیاز دهی به مقالهخبر خوش بنزيني: مصرف و تولید بنزین در کشور برابر شد
خبر خوش بنزيني: مصرف و تولید بنزین در کشور برابر شد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خبر خوش بنزيني: مصرف و تولید بنزین در کشور برابر شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بنزين ، رييس جمهور ، نفت ، پالايشگاه ، RFCC ، RCD ، پتروشيمي ، سهميه بنزين ، اکتانایزر ، آیزومریزاسیون ، بنزين سوپر ، تحريم ، شازند ، اراك