مسبی
عروسکها هرگز نمی میرند-آثار چیدمانی جرارد کوئنم

عروسکها هرگز نمی میرند-آثار چیدمانی جرارد کوئنم

ویرایش: 1391/12/18
نویسنده: سانا 19
عروسکها هرگز نمی میرند عنوان نمایشگاهی است که در سال 2012 در گالری اکتبر لندن برگزار گردید و در بر گیرنده ی مجموعه ای از مجسمه ها و آثار چیدمانی جرارد کوئنم Gerard Quenum بود که همگی با مواد بازیافتی شکل گرفته بودند. جرارد مانند بسیاری از دیگر هنرمندان آفریقایی که از موطن خود دور هستند حس غربت را در آثارش باز می نمایاند. تاریخچه و مفاهیم متنوع هر کدام از آثارش را باید بطور کلی در قطعات گرد هم آورده شده جستجو کرد . آثار او که از اختلاط متنوع مواد بازیافتی شکل می گیرد مفهوم عالیتری به خود گرفته و چهره هایی را می نمایاند که یا مربوط به اشخاصی خاص بوده و یا چهره هایی افسانه ای هستند که محتوای آیینی - اعتقادی به خود می گیرند.
عروسکهایی که جرارد کوئنم به عنوان مدل در کارهای نمایشی خود استفاده کرده است عروسکهای بازیافتی مضاعف هستند و قبل از آنکه به عنوان بسته های کمکی راهی آفریقا شوند در دستان کودکان اروپایی و در قلمرو تخیلهای کودکانه آنان بوده اند.این عروسکها به مرور زمان شاید دگرگونیهایی یافته اند و در شرایط محیطی سخت تر آفریقا در نتیجه ی استفاده ی مداوم از چشمها، دست ها و یا موها بعضی از اعضای آنها خراب شده و کارکرد خود را از دست داده اند ، اما اولین دگرگونی این عروسکها به محض ورود به آفریقا بوده که صورتها به رنگ سیاه و مو ها موجی شده و به عروسکهای آفریقایی شکل در آمده اند. کوئنم با استفاده ای هنرمندانه و گرد آوردن این بخشهای نا متجانس و استفاده از بافت طبیعی چوب اغلب در جایگاه مامنی برای عروسکها هنری روایتی را در مقابل دیدگان ما می گشاید که با زبان خاص با ما گفتگو می کنند.
توانایی جادویی کوئنم در این امر نهفته است که او می داند چگونه داستان را بیان کند و با به کار گیری نیروی ذهنی ،تخیل را بر انگیزاند و بینندگان را به واقعیتی جایگزین شده در ورای زمان و مکان ره نمایاند.همچنین او از انواع اشیاء چوبی که در موطن خود معنی می یابد استفاده کرده است مانند طبلهای مراسمی،هاونها ،الوارهای چوبی که برای محافظت خانه ها از تالابهای باتلاقی در پورتو نوو مورد استفاده بوده است.این چوبها در خود تاریخی نهان شده را محفوظ داشته اند و داستانهایی نقل قول شده که به ارث رسیده اند و در ورای سطوح زبر این چوبها است که حکایت زندگی مردمی دیگر با تجاربی دیگر معنی می یابد.
کوئنم خود نیز گاهی چهره های عروسکهای خود را با توجه به موضوع کارش تغیییر می دهد آنها را رنگامیزی می کند، موهایشان را تغییر شکل می دهد و به چوبهای مورد استفاده اش با استفاده از پودرهای رنگی نمودهای خاص می دهد.
برخی عناوین مجسمه ای او عبارتند از:راهب،راهب کوچک،درو کننده ،چوپان زن مهربان،فضا نورد جدید،فالگیر،نمادر در انتهای بیابان،رمز کارناوال،رودئو،آماده برای آشپزی، من پیام آور،بابالاووس و....
جرارد کوئنم در سال 1971 در شهر ساحلی پورتو نووو واقع در جمهوری بنین زاده شده است.او یکی از بانیان اصلی سبک خاص ساخت مجسمه با سازه های شهری-بومی است و متعلق به نسل جدید هنرمندان آفریقایی می باشد که بدور از موطن خود در سدد شناساندن هنر آفریقا یی در سطح جهانی هستند .این گروه ار هنرمندان گاهی آثار خود را در خیابانهای فرانسه ،لندن،...-اArt On The Boulevard- به نمایش می گذارند.
آثار او را می توان در مجموعه های بزرگ هنری چون بریتیش موزیم، موزه ی نشنال(ملی) اسکاتلند ،مرکز هنرهای کانتور در دانشگاه استانفورد کالیفرنیا یافت.
منبع:

http://www.octobergallery.co.uk/exhibitions/2012que/index.shtml

امتیاز دهی به مقاله
عروسکها هرگز نمی میرند-آثار چیدمانی جرارد کوئنم
عروسکها هرگز نمی میرند-آثار چیدمانی جرارد کوئنم
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره عروسکها هرگز نمی میرند-آثار چیدمانی جرارد کوئنم نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: جرارد کوئنم ، هنر چیدمانی ، مجسمه ، آفریقا ، بنین ، عروسکها ، مواد بازیافتی ، نمایشگاه ، هنر ، هنرمند