مسبی
امین حیایی 750‌میلیون تومان خرج دلش کرد

امین حیایی 750‌میلیون تومان خرج دلش کرد

ویرایش: 1391/12/14
«قحطی نور» پرفورمنس موسیقایی امین حیایی که در آن حکایت دوران سلطه ظلمت و سیاهی بر دنیا و آدمیان را به تصویر کشیده است، روایت آن‌گاه است که انسان‌ها چون بردگان جان خود را در نیروی حیات اهریمن می‌اندازند و حاصل همه تلاش‌ها و کوشش‌ها به کام اهریمن است.
اما اجرای قحطی نور برای این بازیگر که پیش از این او را تنها در هیبت بازیگر سینما می‌شناختیم، ‌حدود 750‌میلیون تومان هزینه در برداشته است و این در حالی است که به نظر نمی‌رسد با تعداد اجراهای محدودی که این نمایش از سر گذراند، هزینه‌های اجرا تامین شده باشد.

رضا معینی که به عنوان مدیر این پروژه با امین حیایی فعالیت می‌کند، در پاسخ به این سوال که آیا این نمایش توانسته است هزینه‌های خود را تامین کند، می‌گوید: «ما هنوز نتوانسته‌ایم درآمد حاصل از گیشه را برآورد کنیم، اما با وضعیتی که ما اجرا کردیم و یک روز با تعطیلی مواجه شدیم، ‌با برنامه مد و لباس و همچنین حضور شخصیت‌های سیاسی در تالار وحدت که امکان اجرا را از ما سلب می‌کرد، به نظر نمی‌رسد که این هزینه‌ها تامین شده باشد.»

به گزارش آخرين، با این وجود اما او از استقبال‌ها راضی است: «جز دو، سه شب اول اجرا تمام روزها سالن‌های ما پر بوده و این اتفاق خوبی است، ‌ما حتی در شب‌هایی توانستیم تا بالکن سوم را نیز پر از تماشاگر کنیم و این برای ما اتفاق بسیار خوبی به شمار می‌رود، چون به گواه مسئولان تالار وحدت ما حتی رکورد تماشاگرانی را که در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته‌اند نیز شکسته‌ایم.»

به گفته معینی تاکنون 750‌میلیون تومان خرج به صحنه رفتن این نمایش شده است که از این میزان هزینه طراحی صحنه بخش قابل توجهی بوده است. بقیه هزینه‌ها نیز صرف ارکستر موسیقی، لباس، ‌بازیگران و هزینه‌هایی چون رفت و آمد و دیگر هزینه‌های 120 بازیگری شده است که در این نمایش حضور داشته‌اند: «ما تنها برای فراهم آوردن مه و یخ برای شش روز حدود 10‌میلیون تومان هزینه کردیم. نمی‌خواستیم از دود استفاده کنیم که برای بازیگران و همچنین مخاطبان مشکلاتی را به وجود بیاورد، ‌به همین خاطر از یخ خشک بهره بردیم که هزینه‌های بسیار بالایی داشت.»

اما وقتی از مدیر این پروژه می‌پرسیم که آیا اجرای نمایشی با این هزینه‌ها اصلا در شرایط کنونی توجیه اقتصادی دارد یا خیر، می‌گوید: «ما چندان به فکر توجیه اقتصادی نبودیم. به هر حال آقای امینی دوست داشتند تا این نمایش را روی صحنه بیاورند و به اصطلاح این مبلغ را هزینه دلشان کرده‌اند. برای ما مهم استقبال عمومی از این نمایش بود که هم‌اکنون این اتفاق رخ داده است.» اما این نمایش با بلیت‌ 50‌هزارتومانی روی صحنه رفته است. مبلغی که معینی می‌گوید قیمتی طبیعی است: «ما می‌خواستیم بلیت‌های نمایشمان را با قیمت‌های بالاتری به فروش برسانیم تا لااقل بخشی از هزینه‌های نمایش تامین شود، اما بنیاد رودکی پیشنهاد کرد که معمولا نمایش‌های تلفیقی با بلیت‌های‌ 45 تا 50‌هزار تومان به فروش می‌رسند و بنابراین ما قیمت بلیت‌هایمان را 50‌هزار تومان تعیین کردیم و این در حالی است که بلیت‌ 35، 25 و 20‌هزار تومانی هم داشتیم و شنبه‌ها نیز برای دانشجویان بلیت نیم‌بها گذاشته بودیم.»«قحطی نور» تلفیقی از موسیقی و نمایش بود و آنچه بیشتر مخاطب را به تماشا وا می‌داشت، جلوه‌های بصری بود که برای این اثر در نظر گرفته شده بود. پدرام مرندیز (گیتار آکوستیک)، فرزاد فخرالدینی (گیتار الکتریک)، دارا دارایی (گیتارباس)، علیرضا طباطبایی (درامز)، پویا نیک‌پور (پیانو)، ملانی آوانسیان (چلو)، محمدجواد مرادی (نی) و... نوازندگانی بودند که در این اجرا هنرنمایی کردند.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcaoun6y49nmu1.k5k4.html

امتیاز دهی به مقاله
امین حیایی 750‌میلیون تومان خرج دلش کرد
امین حیایی 750‌میلیون تومان خرج دلش کرد
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره امین حیایی 750‌میلیون تومان خرج دلش کرد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: قحطي نور ، امين حيايي ، سلطه ، دنيا ، آدميان ، بردگان ، اهريمن ، بازيگر ، سينما ، رضا معيني ، تالار وحدت ، تماشاگر ، طراحي صحنه ، اركستر موسيقي ، لباس