مسبی
نگاهی به آثار هنری آلبرتو بری 2

نگاهی به آثار هنری آلبرتو بری 2

ویرایش: 1391/12/14
نویسنده: سانا 19
ادامه ی قسمت اول

جنسیت سخت موادی که او از آنها استفاده می کند و خراب و پاره بودن یا حفره هایی که با ذوب یا سوزاندن مواد در کارهای بعدی ایجاد کرده همگی حکایت اززخمهای جسمی و روحی و آثار تخریبی جنگی است که در ذهنیت و خاطرات او نقش بسته و از سویی میل به خلق زیبایی و التیام یافتن در تمامی کارهای هنری وی نمایان است .از این جهت آثار وی بسیار مورد پسند کلکسیونرهای هنری بوده و هستند.
در همین سالها بود که کارهای -قالبی (mold ) و مجموعه ی- hunchback -او شکل گرفتند کارهای مجموعه ی دوم کارهایی کلاژی بودند با برآمدگی که سطحی سه بعدی3D را بر روی بوم ایجاد می کردند .
در سال 1953 کارهای او در آمریکا مورد توجه قرار گرفت وکار او در نمایشگاه گروهیYounger Europian Painters در موزه ی سولومون ر گاگنهیم نیویورک پذیرفته شد در اواسط دهه ی 1950 بری آثاری با تکنیک سوزاندن combustione خلق کرد که شامل آثاری با چوبهای سوخته و پارچه های کرباس بودند و در سال 1957 در گالری dell’Obelisco آنها را بنمایش گذاشت.در سال 1958 کارهای با آهنهای جوش زده ی او در گالری بلو میلان به نمایش در آمد .
بری در سال 1959 جایزه ی Premio dell’Ariete میلان و همچنین جایزه ی یونسکو در بیاینال Sao Paulo را از آن خود کرد.در سال 1960 او در نمایشگاه انفرادی خود در بیاینال ونیز با دریافت جایزه ی منتقدین مورد تشویق و ستایش قرار گرفت.
از سالهای 1960 او توجه خود را به کار با مواد صنعتی مثل پلاستیک معطوف داشت یکی از دلایلی که این ماده مورد توجه او قرار گرفت خاصییت شفافیت و توانایی تغییر شکل این ماده با گرم کردن بود که استفاده با غلظتهای متفاوت و تبدیل آن به فرمهای متنوع را امکان پذیر می ساخت و او بدین صورت می توانست ساختمان بندیهای جدیدی را بیافریند.همچنین یکی از خواص پلاستیک درطی فرایند گرم و سرد شدن این بود که در ان خطوط گودی ایجاد می شد که با انعکاس نورنمایان شده و جان می یافت.مجموع این فرایندها خلق هثری را باعث می شد که هنرمند می توانست قاطعانه با حرکات دست ماده را در اختیار خود داشته باشد و داستان خود را بازگو کند.حفره های سیاه گرد که در آثار پلاستیک وجود دارد فرمهاییست که از سوزاندن پس زمینه و پارچه با دستگاه جوشکاری بوجود آمده . این حفره های گود مانند زخمی است که هنرمند با سوزاندن آن سعی در التیام بخشیدن به آن را داشته تاحدی که آنرا محو کرده و از بین ببرد. از سویی این تصاویر مناظره ی شاعرانه کمپوزیسیون با جلای پلاستیک و رنگهای کدر سیاه است رنگهای سیاهی که در زمینه ی سفید رسوخ کرده و داستانی را بازگو می کنند .سایه روشنهای پررنگ تصویربا تغییرات تدریجی فضای متعادل شده ای را به بوجود آورده اند . این تصاویر در نهایت تاثیر قوی افشا کردن چیزی را بر ما می گذارند .

تعدادی از این آثار در سال 1962 در گالری ماربورو یرم بنمایش گذاشته شد.
سطح محافظ کارهای آلبرتو بری از سال 1965 به بعد ماده ی زبر سلوتکس Cellotex بود.
در اویل دهه ی 1970 یری نقاشیهای با نمای ترک خورده خود را آفرید و از همین سالها بود که رنگهای اکریلیک را بار دیگر در کارهایش مورد استفاده قرار داد. سطوح محافظ کارهایش همان سلوتکس هایی بودند که قبلا نیز از آ استفاده کرده بود.این ماده که از چسب چوب متراکم شده و اختلاط موادی دیگر ساخته می شود معمولا برای عایق کاری پشت بام های خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، وسیله و تجربه ای شد برای بری برای خلق آثار هنریش. او در نتیجه ی علاقه ی خود به بررسی خواص مواد صنعتی بخوبی قابلیت بیانگرایانه ی این ماده را دریافت مخصوصا خاصیت زبری آنرا که در اثر گرم شدن بخودی خود بافت خاصی را ایجاد می کند.
یکی از کارهای شاخص او در این دوران اثرOpera423 میباشد.در اینکار تکرنگی او از دو تونالیته ی سیاه استفاده کرده که کار را به د وقسمت تقسیم کرده است.قسمت بالای کار که فرمهای منحنی دارد از خاصییت طبیعی ماده ی محافظ استفاده کرده و رنگ کیفیت کدر دارد و در پایین کار جاییکه از چسب وینیل استفاده شده رنگ براق است.خطوط منحنی مشخصی فضا ی کار را تقسیم بندی کرده اند این فرمهای منحنی که مانند خطوط حکاکی شده هستند باعث ایجاد نور و رهنمایی آن می شوند که با توجه به نوع ماده ای که در کنار آن قرار می گیرد بصور مختلفی نور جذب و بازتاب داده می شود و باعث گذر نرم و ملایم آن در قسمتهای مختلف کار می شود .
او در دهه ی 80 مجموعه ای از کارهای سلوتکسی را آفرید که در آنها گامی فراتر از باورهای معمول خود بر داشته بود و از فرمهایی بسیار ساده شده و رنگهای خالص استفاده کرده بود مانند کارهای :
Vegetable Garden-Journey—Sextant-Getting Dark
در سال 1980 او نوعی کار -لند آرت- را در شهرک -جیبلینا- در سیسیلی اجرا کرد .جیبلینا بدنبال زلزله ی سال 1968 خالی از سکنه شده بود و اهالی آن در شهرک نو سازی که در 18کیلومتری آنجا بود سکنی یافته بودند.بری شهرک قدیمی را که ناحیه ای به مساحت 300 در 400 متربود با بتون سفید پوشاند و آنجا را گراند کرتونامید
آلبرتو بری در نتیجه ی حساسییتهایی که در درک خواص بیانگراینه ی مواد داشت و در ادامه ی کار با ترکها و شکافهای مواد مورد استفاده اش در سال 1994 یکی از کارهای عالی خود را با عنوان -سرامیک طلایی-یا -Gold Cretto-آفرید که از سرامیک براق طلایی استفاده کرده بود.
نمایشگاههای بازنگرانه متعددی از کارهای وی در گالریهای مختلف ترتیب داده شده از جمله اولین نمایشگاه مروری کارهای وی در سال 1963 در موزه ی هنرهای زیبای هوستون درآمریکا بر گزار گردید .کارهای هنری وی در سال 5- 1964 برای شرکت در نمایشگاه گردشی Premio Marzotto انتخاب گردید و در همانسال نیز جایزه ی بزرگ بیانال Sao Paolo Bienal را از آن خود کرد .موزه ی ملی هنرهای مدرن پاریس در همان سال نمایشگاه مروری از کارهای وی ترتیب داد . در سال 1977 گالری Frederick S. Wight دانشگاه کالیفرنیا نمایشگاهی از کارهای وی دایر کرد که در گالریها و شهرهای مختلف از جمله موزه ی Solomon R. Guggenheim نیویورک تا سال 1978 در گردش بود.
در سال 1994 نشان لیاقت دولت ایتالیا به آلبرتو بری ارزانی شد.
او در 15فورییه 1995 در گذشت.
در سپتامبر 2009 نمایشگاهی ازمجموعه کارهای گرافیکی بری در گالری Casa Italiana Zerilli Marimòو انستیتیو فرهنگی ایتالیا بمنظور ادای احترام به هنر وی بطور همزمان برگزار گردید در این کارها که از اشکال و فضاهای مورد علاقه ی او با الهام از مواد کاربردییش شکل گرفته بود عناصر زیبایی و تجلیل از زندگی نمایان بود .در این نمایشگاه از وی بعنوان شخصییت انسانی یاد شد که همزمان با حفظ بقای خود و دیدن ناله و فریاد انسانها در جنگ مسیر خلق زیبایی را برگزید. چنانکه خود او گفته بود:
من فقط زیبایی را می بینم.و زیبایی فقط زیباییست و نه چیز دیگر.آن می تواند یک کیف زیبا،یک تکه چوب زیبا،آهن یا چیز دیگری باشد.هر نقاشی که می کشم،با هر ماده ای که باشد مطمئن باشیدمی تواند برای من عالی باشد .عالی از لحاظ فرم و فضا.فرم و فضا از کیفییتهای اساسی کار می باشند .


منبع:

http://en.wikipedia.org

امتیاز دهی به مقالهنگاهی به آثار هنری آلبرتو بری 2
نگاهی به آثار هنری آلبرتو بری 2
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نگاهی به آثار هنری آلبرتو بری 2 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آلبرتو بری ، آبستره ، کلاژ ، هنر ، مجسمه ، هنر چیدمانی ، کمپوزیسیون ، جنگ ، نمایشگاه ، فرم