مسبی
بی بی سی: احمدی نژاد از قطار هسته ای ایران بیرون پریده است!

بی بی سی: احمدی نژاد از قطار هسته ای ایران بیرون پریده است!

ویرایش: 1391/12/10
بی بی سی: «فارغ از اینکه انگیزه اصلی تغییر مشی هسته ای رئیس جمهور چیست، واضح است که وی به هر دلیل، تصمیم گرفته که از قطار هسته ای ایران – که زمانی به دور انداختن ترمز آن افتخار می کرد – بیرون بپرد.».
سایت بی بی سی ارگان رسمی دولت انگلیس، در یادداشتی با طرح این سوال که آیا احمدی‌نژاد از قطار هسته ای بیرون پریده است؟ مدعی خروج رئیس جمهور از قطار هسته‌ای ایران شد.
سخنان روز گذشته رئیس جمهور در جمع خبرنگاران را بهانه یادداشت خود قرار داده می نویسد: «محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه 9 اسفند در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در مورد شروط ایران برای مذاکره با گروه 1+5 سوال می کرد پاسخ داد: شما بنویسید نگاه، چند نقطه، خنده؛ تکرار نگاه، خنده.

نویسنده نحو پاسخ دهی آقای احمدی نژاد به خبرنگاران را به سخره گرفتن اقدامات تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با گروه 5+1 خوانده می نویسد: «تمسخر شرط های مطرح شده از سوی مذاکره کنندگان... ایران، آن هم در مورد حساس ترین پرونده مورد اختلاف جمهوری اسلامی و غرب، بدون شک اقدام نامتعارفی است. اما می توان آن را در امتداد مجموعه ای از اقدامات مشابه آقای احمدی نژاد طبقه بندی کرد که انگار وجه مشترک آنها، تاکید بر جدا کردن حساب خود از پرونده هسته ای ایران است. در واقع، این اولین بار نیست که نگاه تمسخرآمیز رئیس دولت دهم به دستاوردهای مذاکره کنندگان هسته ای ایران خبرساز می شود.»

نخستین بار که این نگاه خبرساز شد، در خرداد 1391 بود که عکسی عجیب از محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که با لبخند به همدیگر نگاه می کردند. بعداً معلوم شد که خنده این دو نفر در حالی رد و بدل شده که سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، با حرارت در حال تشریح موفقیت های تیم مذاکره کننده هسته ای بوده است.

این نویسنده با استناد مطلب خود به نوشته سایت بازتاب با مطرح کردن این ادعای جالب یادآور می شود که در پی گزارش سعید جلیلی، رئیس مجمع تشخیص نظر رئیس جمهور را در مورد سخنان آقای جلیلی پرسیده و محمود احمدی نژاد، نظر خود را با لبخندی به اکبر هاشمی رفسنجانی بیان کرده بود.

این واکنش رئیس دولت، پس از مذاکرات سعید جلیلی و گروه 5+1 در استانبول انجام می شد که رسانه های حکومتی آن را یک پیروزی تلقی کردند.»

بی بی سی در ادامه از چرخش در مواضع هسته ای آقای احمدی نژاد سخن به میان آورده مدعی میشود: «به فاصله کمی از انتخابات ریاست جمهوری 1388، به تدریج لحن محمود احمدی نژاد در ارتباط با برنامه هسته ای دچار تغییراتی شد که نشان دهنده نوعی تجدید نظر در رویکرد سرسختانه قبلی او بود.

اولین نشانه این تغییر تنها شش ماه پس از انتخابات مشاهده شد و آن وقتی بود که رئیس جمهور، به طور علنی با پیشنهاد قدرت های جهانی مبنی بر فرستادن اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه برای مبادله آن باسوخت هسته ای با غلظت پایین تر موافقت کرد.

در آذر ماه 1388، محمود احمدی نژاد در یک مصاحبه تلویزیونی به انتقاد شدید از کسانی پرداخت که به گفته وی در داخل سر و صدا کردند که مبادله سوخت توطئه و فریب غرب است و سوپر انقلابی شده اند.
حدود سه ماه بعد، در سر مقاله روزنامه کیهان به نوشته حسین شریعتمداری مدیر مسئول این روزنامه، پیشنهاد مبادله سوخت قدرت های جهانی را یک دام خطرناک از سوی غرب توصیف کرد و نوشت که این پیشنهاد با تیز بینی و کیاست آیت الله خامنه ای ناکام مانده است.»

همچنین تاکید آقای احمدی نژاد بر مذاکره با آمریکا در جریان سفر به نیویورک را به عنوان یکی از نشانه های مهم تغییر در رفتار هسته ای رئیس جمهور ایران دانسته می نویسد: «یکی از مهم ترین نشانه های تغییر نگاه رئیس جمهور به پرونده هسته ای ایران، در غالب پافشاری کم سابقه او برمذاکره با آمریکا بر سر این پرونده نمود داشته؛ مذاکره ای که آیت الله خامنه ای در جدیدترین واکنش خود - در 19 بهمن ماه گذشته - هواداری از آن را نشان دهنده ساده لوحی یا غرض دانسته است.

نقطه اوج این رویکرد جدید آقای احمدی نژاد، در جریان سفر مهر ماه او به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل بود، سفری که وی در جریان آن، در پنج اظهار نظر جداگانه برای مذاکره با واشنگتن اعلام آمادگی کرد. وی تا آنجا پیش رفت که با اظهار نظری که به معنی زیر سوال بردن مذاکره ایران با گروه 5+1 بود گفت: معتقدم این مذاکرات لزوماً به حل و فصل مسأله هسته‌ای ایران منجر نخواهد شد و بعضی از اعضای گروه 1+5 نیز صراحتاً به ما اعلام کرده‌اند که اگر خواهان حل این موضوع هستیم باید آن را با آمریکایی‌ها حل و فصل کنیم.»

در ادامه با اشاره به اینکه تیم آقای احمدی نژاد به دنبال آن است که مشکلات اقتصادی را به گردن تحریم ها بیندازد نوشت: «از سویی رسانه های وابسته به دولت به انتشار جسته و گریخته انتقادهایی به عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای پرداخته اند و از سوی دیگر، رقبای محافظه کار احمدی نژاد وی و همکارانش را متهم کرده اند که می کوشند با بزرگمانی تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران و ناموفق معرفی کردن تیم مذاکره کننده هسته ای، آیت الله خامنه ای را وادار به عقب نشینی از این پرونده و قبول سازش با آمریکا کنند.

این اتهامات وقتی شدت گرفت که محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، در آذر ماه 1390 با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن راهکارهایی برای مقابله با تحریم های غرب علیه ایران بر سر پرونده هسته ای گفت: باید جامعه را به نحوی اداره کنیم که بتوانیم دو سال خود را حفظ کنیم، گویا در شعب ابی‌طالب گرفتار شده ایم.

در پاسخی شدیداللحن به این اظهارات، آیت الله خامنه ای در دی ماه همان سال بدون اشاره مستقیم به رئیس بانک مرکزی، کسانی که تصور می کنند نظام اسلامی در شرایط شعب ابی طالب است را عده ای روسیاه بد محاسبه گر توصیف کرد. روزنامه کیهان در واکنشی صریح تر نوشت کسانی که شرایط ایران با شعب ابی طالب مقایسه کرده اند، قصد دارند مسئولان حکومت را متقاعد کنند که برای کاهش فشار غرب بر این کشور، باید در مقابل آمریکا کوتاه بیایند.»

با اشاره به تغییر رویکرد محمود احمدی نژاد در خصوص تاثیر تحریم ها می نویسد: «آقای احمدی نژاد در نخستین دوره ریاست جمهوری خود تحریم ها را کاغذ پاره دانست و با تاکید بر عدم عقب نشینی در پرونده هسته ای اعلام کرد: ما ترمز قطار هسته ای را دور انداخته ایم.

اما وی در دوره دوم ریاست جمهوری خود، به هر دلیل، به این نتیجه رسید که نه تنها باید بر سر برنامه هسته ای معامله کند، که این معامله را باید منحصرا با آمریکا انجام دهد. رویکردی که ظاهرا به حذف وی از سازوکار تصمیم گیری بر سر پرونده هسته ای انجامیده است.»

در پایان خاطرنشان کرد: «رویکرد جدید آقای احمدی نژاد، گمانه زنی های مختلفی در میان ناظران مطرح شده است. متقاعد شدن به ناتوانی حکومت در پیش بردن برنامه هسته ای، تلاش برای جلب نظر رای دهندگان در انتخابات بعدی، رفع تاثیر تحریم های اقتصادی بر درآمدهای دولت، تلاش برای معرفی خود به جامعه بین المللی به عنوان یک نیروی متعادل و ... تفسیرهایی هستند که در توضیح این رویکرد جدید مورد توجه ناظران قرار گرفته اند.


منبع:

http://jamnews.ir/fa/FullStory/News/?NewsId=154810&CatID=1

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بی بی سی: احمدی نژاد از قطار هسته ای ایران بیرون پریده است! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بي بي سي ، BBC ، تغيير مشي هسته ايران ، قطار هسته اي ، احمدي نژاد ، رئيس جمهور ، 1+5 ، پرونده هسته اي ، مجمع تشخيص مطلحت ، هاشمي رفسنجاني ، سعيد جليلي ، كيهان ، حسين شريعتمداري ، آيت الله خامنه اي ، آمريكا ، نيويورك ، تحريم