مسبی
بيشترين سود سهامدارن.سهامداران چه صنایعی بیشتر سود کردند؟

بيشترين سود سهامدارن.سهامداران چه صنایعی بیشتر سود کردند؟

ویرایش: 1391/12/6
بورس اوراق بهادار تهران در حالی طی 11 ماه امسال بازدهی 49،5 درصدی را کسب کرده است که در این میان 13 صنعت از بازدهی بورس تهران پیشی گرفته و برخی صنایع بازدهی 400 درصدی را نصیب سهامداران خود کردند.
در حالی بورس تهران طی 11 ماهه امسال نسبت به سال گذشته عملکرد قابل قبولی داشته و بازدهی حدود 50 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده است که در این مدت سهامداران 13 صنعت بازدهی بیشتری نسبت به بازدهی بورس تهران کسب کردند و از سرمایه گذاری خود خرسند شدند.

به این ترتیب در مقابل بازدهی 50 درصدی بورس در 11 ماه گذشته صنایعی همچون حمل‌ونقل، زراعت، محصولات چوبی، فرآورده‌های نفتی، وسایل ارتباطی، کانی‌های فلزی، شیمیایی، فلزات اساسی، لاستیک، استخراج نفت، چندرشته‌ای صنعتی، کانی‌های غیرفلزی و محصولات فلزی توانستند سود بالاتری نسبت به سود بازار شناسایی کنند.

بر این اساس و در حالی طی 6 ماه اول سال گروه زراعت در کسب بازدهی از سایر صنایع بورسی پیشی گرفته بود که عملکرد صنایع بورسی تا پایان بهمن نشان می دهد که گروه حمل ‌ونقل توانسته است با ثبت بازدهی 419 درصدی از سایر صنایع و گروه زراعت پیش گرفته و در صدر جدول قرار بگیرد.

در این میان گروه زراعت با در اختیار داشتن تنها شرکت خود یعنی مگسال با بازدهی 279 درصدی در جایگاه دوم ایستاده است و محصولات چوبی نیز با کسب بازدهی 247 درصدی جایگاه سوم را تصاحب کرده است.

اما چهارمین گروهی که بازدهی بیشتری نسبت به بازدهی بازار کسب کرده صنعت فرآورده های نفتی است که به دلیل رشد خیره کننده سهام پالایشگاه ها در چند ماه گذشته با بازدهی 188 درصدی مواجه شده و در بین گروه های پر بازده بورس قرار گرفته است.

این در حالی است که گروه وسایل ارتباطی که سهام پارس الکتریک را در دل خود دارد موفق به کسب همین بازدهی شده و در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

اما بررسی وضعیت سایر صنایع نشان می دهد که گروه کانی های فلزی با 125 درصد بازدهی، گروه شیمیایی با 107 درصد، گروه فلزات اساسی با 82،6 درصد ، گروه لاستیک با 76،1 درصد ، گروه استخراج نفت با 66،2درصد، گروه چند رشته‌ای با 61،3 درصد بازدهی، گروه کانی غیرفلزی با 51،7 درصد و گروه محصولات فلزی با بازدهی 50 درصدی صنایعی هستند که بازدهی بیشتر از بازدهی بازار داشته و بیشترین سود را نصیب سهامداران خود کرده و 13 صنعت پر بازده بورس شدند.

در بین صنایعی که بازدهی کمتری از بازدهی بورس تهران داشتند نام صنایعی همچون سیمان با بازدهی 37،5 درصدی و گروه غذایی با بازدهی 33،4 درصدی به چشم می خورد.

این در حالی است که گروه قند و شکر 7 درصد،رایانه 4،5 درصد،انتشار و چاپ 1،2 درصد و انبوه سازی یک درصد بازدهی داشته است.

اما در مقابل صنایع پر بازده بورس، صنعت محصولات چرمی که گروه صنعتی ملی را در دل خود دارد با تعدیل منفی و کاهش قیمت مواجه شده و بیشترین بازدهی منفی را نصیب سهامداران خود کرده است. این در حالی است که در 6 ماهه گذشته صنعت رادیویی با بیشترین بازدهی منفی رکوردار سایر شرکت‌ها شده بود.

گروه زغال‌سنگ با در اختیار داشتن نگین طبس و گروه سایر مالی رتبه دوم و سوم بیشترین بازدهی منفی را به خود اختصاص دادند.

خودرو با بازدهی منفی 27 درصد،ابزار پزشکی 22 درصد، رادیویی 20 درصد، کاشی و سرامیک 13 درصد، دستگاه‌های برقی 9 درصد، بانک‌ها 5 درصد، بیمه 3،5 درصد، مواد دارویی 3 درصد، مالی 2،5 درصد و منسوجات با کسب بازدهی منفی یک درصد از دیگر صنایع منفی در بورس تهران بودند.

این در حالی است که 4 صنعت پیمانکاری و مبلمان بدون تغییر نسبت به ابتدای سال به روند خود ادامه دادند.


منبع:

http://www.afkarnews.ir/vdcamin6o49noe1.k5k4.html

امتیاز دهی به مقاله
بيشترين سود سهامدارن.سهامداران چه صنایعی بیشتر سود کردند؟
بيشترين سود سهامدارن.سهامداران چه صنایعی بیشتر سود کردند؟
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بيشترين سود سهامدارن.سهامداران چه صنایعی بیشتر سود کردند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بورس اوراق بهادار ، بازدهي ، سهامدار ، سهام ، حمل و نقل ، زراعت ، محصولات چوبي ، فراورده هاي نفتي ، وسايل ارتباطي ، كاني هاي فلزي ، شيميايي ، فلزات ، لاستيك ، نفت ، پارس الكتريك ، نگين طبس ، قند و شكر ، پزشكي ، برق ، بانك ، بيمه ، دارو