مسبی
حمله تک‌تیراندازها به مدرسه موش‌ها/ خفت‌گیری 2 هزار سگ ولگرد در پایتخت

حمله تک‌تیراندازها به مدرسه موش‌ها/ خفت‌گیری 2 هزار سگ ولگرد در پایتخت

ویرایش: 1391/11/29
خبرگزاری فارس: شهرداری تهران تک‌تیراندازهای حرفه‌ای را برای معدوم کردن موش‌ها در نظر گرفته و طی دو ماه گذشته 2 هزار و 205 موش در شهر معدوم شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدهادی حیدرزاده رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای رفع مشکل موش و سگ در تهران اقداماتی انجام شده است گفت: در تمام دنیا تا زمانی که آب، غذا و پناهگاه داشته باشیم موضوع موش وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه طی سرشماری در لندن 7 میلیون موش در این شهر وجود دارد گفت: بعد از طوفان سندی 28 میلیون لاشه موش پیدا شد. به اعتقاد رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران بسیاری از کلان‌شهرهای دنیا با مشکل موش روبه‌رو هستند.

حیدرزاده با بیان اینکه موش‌های رف وارداتی هستند گفت: این موش‌ها از گمرک از طریق بار وارد می‌شوند و مشکلاتی را در شهر ایجاد می‌کنند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران با بیان اینکه اقدامات ساختاری و اجرایی برای رفع مشکل موش انجام شده است گفت: نواحی را تیپ‌بندی کرده‌ایم و 26 ناحیه بسیار آلوده بوده است.

حیدرزاده تأکید کرد: در بحث مبارزه با موش نباید آزمون و خطا داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه نوع سموم مورد استفاده بر موش‌ها در کمیته علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: همچنین پیمانکارانی که کار اتلاف موش را انجام می‌دهند رتبه‌بندی کرده‌ایم.

حیدرزاده با تأکید بر این موضوع که شبکه فاضلاب در تهران نداریم گفت: تهران جزء ده شهر آخر دنیاست که شبکه فاضلاب ندارد.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران ادامه داد: فست‌فود فروشی‌ها و میوه‌فروشی‌ها به علت نوع آلودگی که دارند باعث افزایش زاد و ولد موش می‌شوند.

حیدرزاده اضافه کرد: نوع سمی که برای موش‌ها استفاده می‌کنیم بهترین سم است اما ویتامین K ای که در کاهو است باعث از بین رفتن سم می‌شود.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از برخورد جدی با سموم زباله‌ساز خبر داد و گفت: براساس قانون می‌توانیم آنها را تا زمانی که مشکلشان برطرف نشده پلمپ کنیم.

به گفته حیدرزاده 4 هزار و 20 صنف که بند 20 را دارند و تولید مشکل کرده‌اند با آنها برخورد جدی می‌کنم.

حیدرزاده از اتلاف موش با تفنگ بادی خبر داد و گفت: تک‌تیراندازهای حرفه‌ای برای این کار در نظر گرفته‌ایم که کانون موش را شناسایی و آنها را معدوم می‌کنند.

حیدرزاده اضافه کرد: که ما برای مبارزه موش از روش تلفیقی داریم چرا که موش جانور بسیار باهوشی‌ است و سریع برای مشکل خود راه‌حل پیدا می‌کند پس باید ما موش را گیج کرده تا بتوانیم آنها را از بین ببریم.

به گفته حیدرزاده در حال حاضر یک گروه 10 نفره مبارزه با موش را بر عهده دارند اما تا پایان سال 20 نفر و در سال آینده تعداد آنها افزایش بیشتری می‌یابد.

حیدرزاده اضافه کرد: طی دو ماه گذشته 2 هزار و 205 لاشه موش جمع‌آوری شده است.

وی ادامه داد: لاشه موشها در زباله‌سوزها از بین برده و بیش از 90 درصد آنها را در کهریزک با الزامات زیست محیطی دفع می‌کنیم.

وی در ادامه از ارائه لایحه‌ای به شورای شهر برای از بین بردن این جانوران موذی خبر داد.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از سرشماری موش در تهران خبر داد و گفت: طی قراردادی که با یک دانشگاه بسته‌ایم قرار است جمعیت موش سرشماری شود.

حیدرزاده در بخش دیگر سخنانش در خصوص مبارزه با سگ‌های ولگرد و بیمار در شهر گفت: در حال حاضر سگها را زنده‌گیری می‌کنیم و کشتن سگها با گلوله و تفنگ را به مرور کنار می‌گذاریم چرا که از لحاظ اخلاقی و زیست محیطی این کار درست نیست.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران اضافه کرد: برخی از سگها بیمار هستند و باید معدوم شوند اما تعدادی از سگهای ولگرد در کمپ‌ها نگهداری و پلاک‌گذاری می‌شوند و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی از خفت‌گیری سگها خبر داد و گفت: از شهریور ماه این طرح در تهران اجرا شده و بیش از 2 هزار و 76 قلاده سگ زنده‌گیری شده است.


منبع:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911129000362

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره حمله تک‌تیراندازها به مدرسه موش‌ها/ خفت‌گیری 2 هزار سگ ولگرد در پایتخت نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تك تيراندازهاي حرفه اي ، معدوم كردن موش ها ، رفع مشكل موش و سگ در تهران ، موش هاي وارداتي ، شبكه فاضلاب ، سگ هاي ولگرد ، كمپ ، پلاك گذاري ،