مسبی
مذاکرات ايران و آژانس انرژي اتمي پايان يافت

مذاکرات ايران و آژانس انرژي اتمي پايان يافت

ویرایش: 1391/11/26
هشتمين‏ ‏دور‏ ‏از‏ ‏مذاکرات‏ ‏ايران‏ ‏و‏ ‏آژانس‏ ‏که صبح‏ چهارشنبه‏ - ‏25 بهمن‏ ‏- در‏ ‏سازمان‏ ‏انرژي‏ ‏اتمي‏ ‏کشورمان‏ ‏آغاز‏ ‏شده بود، دقايقي پيش پايان يافت.

به‏ ‏گزارش‏ ‏ايسنا، هنوز خبري از جزييات اين نشست منتشر نشده است.

هرمان‏ ‏ناکار‏تس‏ - معاون‏ ‏يوکيا‏ ‏آمانو‏ ‏- در راس هيات‏ ‏فني‏ ‏و‏ ‏کارشناسي‏ ‏آژانس‏ ‏بين‏‌المللي‏ ‏انرژي‏ ‏اتمي‏ ‏بامداد چهارشنبه وارد‏ ‏تهران‏ ‏شد.

علي‏‌اصغر‏ ‏سلطانيه‏، ‏نماينده‏ ‏دائم‏ ‏ايران‏ ‏در‏ ‏آژانس‏ ‏بين‏‌المللي‏ ‏انرژي‏ ‏اتمي‏ ‏رياست‏ ‏هيات‏ ‏ايراني‏ ‏را‏ ‏بر‏ ‏عهده‏ ‏دارد.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان انرژي اتمي ايران صبح چهارشنبه در حاشيه جلسه هيات دولت در مورد مذاکرات ايران با آژانس گفت: اين گفت‌وگوها ادامه دارد و بسته نمي‌شود و ادامه خواهد داشت تا به يک نتيجه معقول با آژانس دست پيدا کنيم.

فريدون عباسي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که بازرسان آژانس و تعدادي از ديپلمات‌هاي غربي قصد بازديد از سايت پارچين را مطرح کرده‌اند، گفت: پارچين يک سايت هسته‌يي نيست و ما اين را بارها تکرار کرده‌ايم.

وي با بيان اين‌که آن‌ها ابهاماتي را در مورد سايت پارچين مطرح مي‌کنند و ما در مورد رفع اين ابهامات گفت‌وگو مي‌کنيم، گفت: آن‌ها براي ادعاهايي که در مورد پارچين مطرح مي‌کنند بايد مدارک لازم را ارائه کنند و اگر سندي دارند آن را بيان کنند. ما اين را بارها گفته‌ايم که اگر مدرکي دارند آن را نشان دهند، اما امتناع مي‌کردند.

رييس سازمان انرژي اتمي اضافه کرد: هيچ موضوعي در مورد بازديد از سايت پارچين و يا سايت ديگر در حال حاضر مطرح نيست و ما گفت‌وگو مي‌کنيم که اميدواريم به يک چارچوب منطقي برسيم.

عباسي گفت: براي آن‌ها شرايط عوض شده و در گفت‌وگوها معقولانه‌تر برخورد مي‌کنند و اميدواريم در مورد اين مسائل منطقي برخورد کنند و حقوق ملت ايران را به رسميت بشناسند و در مورد ابهامات نيز مدارک ارائه دهند در آن صورت ما پاسخ آن‌ها را مي‌دهيم.

رييس سازمان انرژي اتمي اضافه کرد: هيچ موضوعي در مورد بازديد از سايت پارچين و يا سايت ديگر در حال حاضر مطرح نيست و ما گفت‌وگو مي‌کنيم که اميدواريم به يک چارچوب منطقي برسيم.

رييس سازمان انرژي اتمي در مورد نشر اطلاعات محرمانه‌اي پرونده هسته‌يي ايران و حفاظت نامناسب در مورد اين اطلاعات از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و اين که آيا ايران با توجه به شکايتي که کرده پاسخي دريافت کرده يا خير؟ گفت: ما پاسخ مناسبي در مورد اين اعتراضات دريافت نکرده‌ايم و اعتراض در اين زمينه داشتيم. اخيرا نماينده ما اعتراض ديگري داشت در مورد منتشر شدن خبر نصب ماشين‌هاي سانيتفيوژهاي جديد در برخي از رسانه‌ها و اينکه چرا اطلاعاتي که به آژانس مي‌دهيم توسط برخي در آژانس به نشريات داده مي‌شود و منتشر مي‌شود.

وي افزود: برخي از کارمنداني که در آژانس فعاليت مي‌کنند از خود آژانس حقوق نمي‌گيرند و از کشورهاي خود حقوق مي‌گيرند و در واقع اين کارمندان به آژانس کمک مي‌کنند و وابستگي به کشور خود دارند در آژانس افرادي از مليت‌هاي گوناگون حضور دارند و بعضا اين اطلاعات را در اختيار کشورهاي خود و يا سرويس‌هاي امنيتي قرار مي‌دهند و بايد از اين موضوع جلوگيري شود و ما به آقاي آمانو در اين ارتباط حذر داده‌ايم.

وي افزود: ما بزرگترين امتيازي که به آژانس داده‌ايم که در مورد pmd (ابعاد احتمالي نظامي) گفت‌وگو کنيم و اين دليل نمي‌شود که ما بي‌جهت اطلاعات کشورمان و سايت‌هاي نظامي و مکان‌هاي حساس را در اختيار آژانس قرار دهيم چرا که آنجا جايي مطمئن براي اين اسناد و اطلاعات نيست و بايد به اين موضوع توجه کنيم.

رييس هيات مذاکره‌کننده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با ايران گفت که وي و هيات همراهش در گفت‌وگوهاي 13 فوريه (25 بهمن) در تهران براي حل موضوعات مهم مرتبط با برنامه انرژي هسته‌يي ايران «به سختي کار» خواهد کرد.

هم‌چنين هرمان ناکارتس، روز سه‌شنبه پيش از ترک وين به مقصد تهران گفت که هدف آژانس «نهايي کردن سند رويکرد ساختاري» براي حل «موضوعات برجسته» در زمينه فعاليت‌هاي انرژي هسته‌يي ايران است.

به گزارش شبکه خبري پرس تي وي، رييس بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي افزود: ما مذاکرات خوبي خواهيم داشت.

ايران هم‌چنين قرار است در 26 فوريه (8 اسفند) دور جديدي از گفت‌وگوها را با گروه 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، چين، روسيه و آلمان) در قزاقستان برگزار کند.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/302612/parseek

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مذاکرات ايران و آژانس انرژي اتمي پايان يافت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مذاكرات انرژي اتمي ، بازديد از سايت پارچين ، نشر اطلاعات محرمانه هسته اي ايران ، گفتگو با گروه 1+5 ، ابهامات سايت پارچين