مسبی
يخ داغ

يخ داغ

ویرایش: 1391/11/24
نویسنده: موب کلیپ
استات سديم يا يخ داغ يخ داغ يک ماده ي شيميايي شگفت انگيز است که خودتان مي توانيد از سرکه و جوش شيرين تهيه کنيد.
مي توانيد محلول استات سديم را تا زير نقطه ي ذوب آن سرد کنيد و با اين کار، مايع را وادار به بلوري شدن کنيد.
بلورينه شدن يا تشکيل کريستال يک فرايند گرماده است...
بنابراين يخي که از اين فرايند تهيه مي کنيد، داغ است.
منجمد کردن و استحکام يخ داغي که به دست مي آوريد، آن قدر سريع اتفاق مي افتد که مي توانيد آن را در يک قالب خاص بريزيد و شکل دهيد.
مواد لازم براي تهيه ي يخ داغ يا استات سديم:
• 1 ليتر سرکه ي خالص و صاف شده (اسيد استيک ضعيف)
• 4 قاشق سوپ خوري جوش شيرين (بي کربنات سديم)
طرز تهيه:
1) در يک ماهي تابه يا بشر بزرگ، جوش شيرين را به سرکه اضافه کنيد، اين کار را به آرامي انجام دهيد و پيوسته آن را به هم بزنيد. جوش شيرين و سرکه با هم واکنش نشان مي دهند تا استات سديم و گاز دي اکسيد کربن تشکيل دهند.
اگر جوش شيرين را به آرامي اضافه نکنيد، فقط يک کوه آتشفشان جوش شيرين و سرکه به دست خواهيد آورد که از بشر يا ظرف آزمايش شما سر ريز خواهد شد. حال شما استات سديم به دست آورده ايد اما آن قدر رقيق است که کاربردي ندارد؛ بنابراين لازم است که آب اضافي را برداريد.
در اين جا واکنش جوش شيرين و سرکه را براي توليد استات سديم مي بينيد:
Na+[HCO3]– + CH3–COOH ? CH3–COO– Na+ + H2O + CO2
2) محلول را بجوشانيد تا استات سديم به دست آمده غليظ شود. وقتي 100-150 ml از محلول باقي مانده است، مي توانيد آن را از روي آتش برداريد اما ساده ترين راه براي آن که نتايج خوبي به دست آوريد، آن است که محلول را تا وقتي که پوسته ي بلوري يا نازکي شروع به تشکيل شدن بر روي سطح مي کند، بجوشانيد. اين کار بر روي بخاري و بر روي گرماي ملايم، حدود يک ساعت وقت مي گيرد.
اگر از گرماي کم تري استفاده مي کنيد، مايع زرد رنگ يا قهوه اي رنگي به دست خواهيد آورد اما زمان بيشتري را صرف اين کار خواهيد کرد. اگر مايع شما بي رنگ شد، نتيجه ي عالي تري به دست خواهيد آورد. يخ داغ
3) وقتي که محلول استات سديم را از روي حرارت برداشتيد، به سرعت روي آن را بپوشانيد تا جلوي تبخير آن را بگيريد. مي توانيد محلول خود را در يک بشر جداگانه بريزيد و روي آن را با پلاستيک بپوشانيد. در اين حالت نبايد هيچ بلوري در محلول خود ببينيد. يخ داغ اگر بلور مشاهده مي کنيد، کمي آب يا سرکه درون محلول بريزيد و تکان دهيد، اين مقدار آن قدر بايد باشد که بلورها را حل کند.
4) محلول استات سديم پوشيده شده در يک بشر را در يخچال قرار دهيد تا خنک شود.


منبع:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=176117

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره يخ داغ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: يخ داغ ، استات سديم ، سرکه ، جوش شيرين