مسبی
نحوه ساخت ديسك نجات كسپرسكي (kaspersky rescue disk)

نحوه ساخت ديسك نجات كسپرسكي (kaspersky rescue disk)

ویرایش: 1391/11/22
چت با صاحب مقاله: برنامه نویس اکسس
آنتي ويروس كسپرسكي كه از آنتي ويروس‌هاي مطرح دنياست، داراي امكانات فوق‌العاده و جالبي است. اين نرم‌افزار هوشمند در عين سازگاري، امنيت بسيار بالائي را نيز فراهم مي‌كند.
يكي از امكانات جالب آن استفاده از فايل‌هاي بروز رساني به صورت مشترك است. به اين صورت كه در يك محيط شبكه‌اي كه چند تا كامپيوتر از اين آنتي ويروس استفاده مي‌كنند مي‌توان تنظيمات به روز رساني آنها را طوري انجام داد كه يكي از آنها از طريق اينترنت به روز رساني شود و بقيه از فايل‌هاي اولي كه توسط خود نرم‌افزار روي هارد ذخيره مي‌شود براي به روز رساني استفاده كنند. در نتبجه از افزايش ترافيك شبكه و كند شدن سرعت اينترنت جلوگيري شده و به روز رساني نيز با سرعت خيلي بيشتري انجام مي‌شود. همچنين مي‌توان از فايل‌هاي مذكور كپي گرفت و براي آنتي ويروس هر كامپيوتر ديگري به منظور به روز رساني آن استفاده نمود.
يكي ديگر از امكانات جالب اين نرم‌افزار ايجاد ديسك نجات است. كه با همكاري اين آنتي ويروس و برنامه pe-builder و همچنين سي دي ويندوز انجام مي‌شود. ( براي دانلود برنامه pe-builder‌ سري به آدرس: www.nu2.nu/pebuilder بزنيد.)
اين ديسك نجات شامل يك ويندوز كوچك همراه است كه آنتي ويروس كسپرسكي و نيز تعدادي ابزار ديگر نيز دارد. در نتيجه مي‌توان در مواقع اضطراري و نيز مواقعي كه سيستم دچار مشكلات نرم‌افزاري شده و يا آلوده به ويروس مي‌شود از آن استفاده كرد. به اين صورت كه كامپيوتر را با اين سي دي بوت كرده و از ابزارهاي آن براي رفع مشكلات كامپيوتر استفاده مي‌كنيم.
براي ايجاد اين اقلام زير مورد نياز است:
• آنتي ويروس كسپرسكي را روي سيستم خود نصب كرده و آن را به روز كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از اينترنت يا از فايل‌هاي به روزرساني كه آنتي ويروس كامپيوتر ديگري از اينترنت دانلود نموده استفاده كنيد. در اينجا نحوه ايجاد ديسك نجات به كمك kaspersky internet security 8 (نسخه 8) توضيح داده مي‌شود. در مورد ساير نسخه‌ها نيز اين كار به روشي مشابه انجام مي‌شود.
• سي دي ويندوز اكس پي سرويس پك 2
• برنامه pe-builder را از آدرس www.nu2.nu/pebuilder دانلود كنيد.

شروع كار:
پس از به روزرساني آنتي ويروس در صورتي كه پيغامي مبني بر راه‌اندازي مجدد سيستم اعلام نمود،‌ كامپيوتر را راه اندازي مجدد كرده و بعد به روش زير عمل كنيد.
سي دي ويندوز را در درايو سي دي بگذاريد. در صورتي كه احياناً‌ روي هارد سي دي را قبلاً كپي كرده باشيد مي‌توانيد از همان استفاده كنيد.
با كليك بر روي آيكن آنتي ويروس در كنار ساعت ويندوز پنجره آن را ظاهر كنيد. در سمت چپ پنجره روي لينك anti mailware‌ كليك كنيد.
سپس در سمت راست بر روي لينك Rescu Disk كليك كنيد. در پنجره ظاهر شده مي‌توانيد براي دانلود محتويات ديسك نجات از وب سايت برنامه بر روي download disk image كليك كنيد. در صورتي كه به اينترنت پرسرعت دسترسي داريد مي‌توانيد با انجام اين كار از ادامه كارهاي گفته شده در اين مقاله صرف نظر كنيد. به خاطر داشته باشيد كه حجم اين فايل‌ كه به صورت ايميج است،‌بيشتر از 250 مگابايت مي‌باشد كه دانلود آن زمان زيادي خواهد برد، مگر اينكه سرعت اينترنت شما به اندازه كافي بالا باشد. پس از دانلود بايد فايل مذكور را روي سي دي رايت كنيد.
براي انجام باقي كارها وايجاد اين فايل به صورت دستي بر روي create disk‌ كليك كنيد.

سپس بر روي next كليك كنيد.
در مرحله بعدي با كليك روي دكمه browse كنار كادر اول، مسير فايل‌هاي برنامه pe-builder‌ را مشخص كنيد. براي ساير گزينه‌ها نيز با كليك بر روي دكمه مشابه به ترتيب مسير فايل خروجي برنامه كه در آخر بايد روي سي دي رايت شود، همچنين مسير فايل‌هاي ويندوز را مشخص كنيد.
بعد از اين كار بر روي next كليك كنيد. در اين هنگام برنامه كارش را شروع مي‌كند.
منتظر شويد تا برنامه كارش را تمام كند. يا براي انصراف روي دكمه stop كليك كنيد.
پس از پايان كار برنامه پنجره‌اي ظاهر مي‌شود كه در آن گزينه اول را انتخاب كرده،‌در كادر پايين آن با كليك روي دكمه browse‌ مسير فايل خروجي را انتخاب كرده و با در كادر file name‌ نامي را براي فايل خروجي وارد كرده و بر روي save كليك كنيد.
بعد از آن next بزنيد و منتظر شويد تا فايل iso ساخته شود.
در پنجره ظاهر شده دو انتخاب داريد: با انتخاب گزينه اول و زدن next ‌ مي‌توانيد ديسك مورد نظر را ايجاد كنيد. يك سي دي خام در رايتر خود گذاشته و بر روي next‌ كليك كرده و كار را دنبال كنيد تا فايل iso‌ بر روي سي دي رايت شود. در صورتي كه سي دي شما ازقبل رايت شده و قابليت پاك شدن دارد، مي‌توانيد قبل از زدن next‌ گزينه erase disk before burning را انتخاب كنيد تا ابتدا سي دي شما پاك شده و بعد رايت شود.
براي اينكه فايل را بعداً‌ روي سي دي رايت كنيد گزينه burn later را انتخاب كرده و next بزنيد.
در اين حالت فايل iso را مي‌توانيد نگه داريد تا در موقع دلخواه بر توسط يك برنامه رايت مانند nero‌ بر روي cd‌ يا dvd‌ رايت كنيد. بعد از رايت ديسك نجات آماده است. مي‌توانيد در مواقع اضطراري كامپيوتر را با آن بوت كرده و از آنتي ويروس و ساير ابزارهاي آن استفاده كنيد. مثلاً درمواقعي كه ويندوز شما به علت آلودگي به ويروس كار نكند. يا مثلاً اگر بخواهيد ويندوز نصب كنيد ولي سي دي شما bootable‌ نباشد مي‌توانيد كامپيوتر را با همين ديسك نجات بوت كرده و سپس اقدام به نصب ويندوز كنيد.
پس از بوت كردن كامپيوتر با ديسك نجات،‌ دكمه‌اي شبيه دكمه start‌ ويندوز و در همان محل با نام Go ظاهر مي‌شود كه با كليك روي آن منوي برنامه باز مي‌شود و مي‌توانيد از ابزارهاي آن استفاده كنيد.
نكته: شما مي‌توانيد قبل از ايجاد ديسك راه‌انداز با نصب برنامه pe-builder‌ روي كامپيوتر خود بسياري از برنامه‌ها و ابزارهاي ديگر را نيز اضافه كنيد. اين برنامه‌ها بايد بعد از نصب (به عنوان پلاگين) در پوشه‌اي به نام plugin كه در مسير نصب برنامه pe-builder‌ وجود دارد كپي شوند. در اين صورت فايل‌هاي آنتي ويروس را نيز بايد به همين روش و كپي كنيد و براي ساختن فايل‌هاي سي دي بايد خود برنامه pe-builder را اجرا كنيد.
جهت دريافت مقاله به صورت pdf شامل راهنماي كامل مراحل همراه با تصاوير مربوطه از لينك زير استفاده كنيد.
لينك دانلود: http://s1.picofile.com/hamedpics/Documents/kaspersky_rescue_disk.pdf.html

منبع:
راهنماي نرم افزار آنتي ويروس كسپرسكي
امتیاز دهی به مقالهنحوه ساخت ديسك نجات كسپرسكي (kaspersky rescue disk)
نحوه ساخت ديسك نجات كسپرسكي (kaspersky rescue disk)
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نحوه ساخت ديسك نجات كسپرسكي (kaspersky rescue disk) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نحوه ساختن ديسك نجات كسپرسكي ، ديسك نجات براي كامپيوتر ، kaspersky rescue disk