مسبی
پياده سازي(برپائي) يك شبكه كامپيوتري كوچك در خانه يا محل كار

پياده سازي(برپائي) يك شبكه كامپيوتري كوچك در خانه يا محل كار

ویرایش: 1391/11/22
چت با صاحب مقاله: برنامه نویس اکسس
شبكه‌هاي كامپيوتري اساساً به منظور برقراري ارتباط بين كامپيوترها جهت امكان دسترسي مشترك به منابع سخت افزاري، نرم‌افزاري، بانك‌هاي اطلاعاتي، استفاده مشترك از اتصال اينترنت و مسائلي از اين قبيل صورت مي‌گيرد.
بستگي به حجم و پيچيدگي نيازها، كميت و انواع منابع و همچنين استفاده كنندگان اين منابع،‌ پياده سازي شبكه به صورت‌هاي مختلف صورت مي‌گيرد. در نتيجه در بسياري از موارد داشتن تخصص و دانش كافي در اين زمينه براي پياده سازي و نگه‌داري كارهاي بزرگ اجتناب ناپذير است. از آنجا كه مايكروسافت بسياري از امكانات از جمله قابليت شبكه سازي را به صورت آسان و در عين حال قدرتمند در محصولات خود گنجانده است، مي‌توان با داشتن دانشي اندك بسياري از نيازهاي خود را در اين زمينه مرتفع كرده و در نتيجه در هزينه‌ها صرفه‌جوئي نمود.
در اين مقاله نحوه پياده كردن يك شبكه كوچك كامپيوتري (داراي كمتر از 20 كامپيوتر) را در محل كار يا خانه توضيح مي‌دهم. در چنين شبكه‌اي مي‌توان از اينترنت به صورت اشتراكي استفاده كرد. به اين صورت كه يكي از كامپيوترها را مستقيماً به اينترنت وصل كرده و سپس بين اين كامپيوتر و ديگر كامپيوترها يك شبكه ساده پياده مي‌كنيم، به طوري كه آنها نيز بدون نياز به داشتن اتصال مستقل اينترنت بتوانند از اتصال اينترنت كامپيوتر اوليه استفاده كنند. در اين حالت كامپيوتر اوليه به عنوان دروازه (gateway) عمل مي‌كند. به اين معني كه تمامي ارسال‌ها و دريافت‌هاي ساير كامپيوترها به خارج از شبكه (مثلاً ارتباطات اينترنتي) از طريقه آن صورت مي‌گيرد. در صورتي كه در اينچنين شبكه‌اي كامپيوترها از سيستم عامل ويندوز استفاده كنند، هر كدام مي‌توانند به هر دو صورت client (سرويس گيرنده ) و server‌ (سرويس دهنده) عمل كنند. مثلاً هر كدام مي‌توانند منابع خود را با ديگر كامپيوترها به اشتراك بگذارند و در عين حال از منابع ديگر كامپيوترهاي شبكه به صورت مشترك استفاده كنند. اعضاي اين شبكه مي‌تواند فقط دو كامپيوتر باشد، كه در اين صورت كوچك‌ترين شبكه دنيا خواهد بود. مثلاً شبكه‌اي كه بين يك دستگاه لپ تاپ و يك pc ايجاد شده است.
در اينجا ما به ايجاد شبكه‌اي محلي (Lan) بين چند كامپيوتر كه از لحاظ جغرافيايي به هم نزديكند، مثلاً همه آنها در يك اتاق يا دفتر كار يا اتاق‌هاي يك واحد ساختمان قرار دارند صحبت مي‌كنيم. در چنين شبكه‌اي مي‌توانيد ارتباط شبكه را به صورت فيزيكي (استفاده از كارت شبكه، كابل، هاب ، ...) يا به صورت بي‌سيم ( wireless) برقرار كنيد. ما در اين مقاله به مورد اول مي‌پردازيم. در ساير مواردي كه تعداد كامپيوترها زياد بوده و از لحاظ جغرافياي در نواحي مختلف قرار دارند، معمولاً پياده كردن كامل شبكه نياز به انجام كارهاي اضافه‌تر و به كارگرفتن ابزار و تجهيزات بيشتري است كه دانش بيشتري را نيز در اين زمينه مي‌طلبد.
در شبكه‌هاي ويندوزي معمولاً پياده‌سازي به دو صورت گروه كاري (workgroup ) و دامنه (domain) صورت مي‌گيرد. در اينجا به ايجاد شبكه‌بندي به صورت گروه كاري صحبت مي‌كنيم. همچنين سيستم عامل همه كامپيوترهاي اين شبكه ويندوز اكس پي خواهد بود. پس لازم است كه همه اين كامپيوترها داراي اين سيستم عامل باشند.
به دليل طولاني بودن مقاله و عدم امكان نوشتن ادامه، مي توانيد فايل كامل آن را به صورت pdf از لينك زير دانلود نمائيد.
لينك دانلود مقاله: http://s1.picofile.com/hamedpics/Documents/network.pdf.html
منبع:
حامد كاظمي
امتیاز دهی به مقالهپياده سازي(برپائي) يك شبكه كامپيوتري كوچك در خانه يا محل كار
پياده سازي(برپائي) يك شبكه كامپيوتري كوچك در خانه يا محل كار
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پياده سازي(برپائي) يك شبكه كامپيوتري كوچك در خانه يا محل كار نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ايجاد شبكه كامپيوتري ، شبكه كامپيوتري خانگي ، شبكه كامپيوتري كوچك ، نحوه ايجاد شبكه بين دو كامپيوتر ، شبكه بين لپ تاپ و كامپيوتر