مسبی

افت شدید قیمت‌ها دربازار ارز و سکه

19 بهمن 91 ساعت 11:47
افت شدید قیمت‌ها دربازار ارز و سکه
سقوط قیمت‌ها در بازار موجب به راه افتادن موج تازه‌ای از فروش ارز و سکه از سوی دارندگان آن شد.
خبر ثبت‌نام قریب‌الوقوع برای پیش فروش سکه ازیک سو و برخی اخبار مثبت اظهار شده در عرصه‌های بین‌المللی در خصوص مسائل ایران و غرب فضای مثبتی را در بازار ایجاد کرد. افزایش عرضه و تعداد فروشنده‌های ارز و سکه در بازار موجب شد تا ضمن کاهش شدید قیمت‌ها، خرید توسط صرافان وسکه فروشان متوقف شده و به ندرت سکه و ارز از مردم خریداری شود.

روز سه شنبه بانک مرکزی خبر انجام دورتازه‌ای از پیش فروش سکه را در یک نشست خبری منتشر کرد. بنا بر اطلاعات به دست آمده دور تازه‌ای از پیش‌فروش سکه در روزهای باقیمانده از سال انجام می‌شود. در تازه‌ترین برنامه‌های اعلام شده توسط مقامات بانک مرکزی امسال نیز برای دومین بار پیش فروش سکه انجام می‌شود. طبق اطلاعات به دست آمده دوره جدید با تفاوت‌هایی نسبت به دوره قبل انجام می‌شود که مهم‌ترین تفاوت آن محدودیت در سقف خرید سکه از سوی متقاضیان است.

بنا بر اعلام مسوولان قیمت‌گذاری سکه در دوره جدید بر اساس متغیرهای جهانی انجام می‌شود تا زمینه را برای ایجاد رانت فراهم نکند. تاریخ دقیق زمان شروع پیش فروش پس از تصویب در دولت از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود. پس از مشخص شدن تاریخ پیش فروش بانک مرکزی جزئیات و نحوه اجرای طرح را اطلاع‌رسانی خواهد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت سکه در این روزها بالاتر از ارزش واقعی با توجه به در نظر گرفتن متغیرهای جهانی و قیمت دلار بازار آزاد فروش می‌رود به قول برخی حبابی شده است.

افت قیمت سکه و ارز در این روزها نیز طبق انتظار در مسیر کاهشی است. در این روزها همچنین برخی شایعات از برنامه‌ای در بانک مرکزی خبر می دهند که قیمت دلار را تا 2200 تومان کاهش دهد. این دست از اخبار که البته چندان قابل اعتنا نیز نیست، می‌تواند جزیی از یک طرح برای سوق دادن به افزایش عرضه باشد.با این حال گفته شده طرح جدید ارزی در زیرمجموعه‌های دولت با محوریت بانک مرکزی در مرحله کارشناسی است که در صورت تصویب نهایی، نرخ دلار در بازار تا 2200 تومان کاهش خواهد یافت.

طرح ارزان سازی نرخ ارز در زیرمجموعه‌های دولت با محوریت بانک مرکزی مراحل کارشناسی را می‌گذراند و هدف از آن، مقابله با سفته‌بازی و حذف رانت‌ها از بازار ارز است.

در روزسه‌شنبه البته خبر دیگری نیز بازار ارز را دربرگرفت. طرح برخورد با اخلالگران بازار ارز و جلوگیری از رانت‌های اطلاعاتی در خصوص قیمت ارز در دستگاه‌های مختلف و مجازات جریمه از دو سال تا پنج سال زندان ، جریمه نقدی دوبرابر میزان معامله شده و در سطح کلان مجازات اعدام به عنوان مفسد فی الارض ،از جمله موارد مهم تمهیدات اعلام شده در طرح نمایندگان برای مقابله با اخلال‌گران بازار ارز اعلام شد. در این میان البته آنچه در طرح 10 ماده‌ای مجلس آمده کمتر توجهی به ریشه یابی مشکلات بازار ارز از جمله سیاست‌های پولی شده است.

ماده هفت این قانون تاکید داردهر یک از افراد مسوول در دستگاه‌های دولتی که به نحوی از جمله افشای اطلاعات سری یا محرمانه در اخلال در نظام ارزی کشور موثر باشد به حبس از پنج تا ده سال و در صورتی که اقدام وی با قصد اخلال یا با علم به موثر بودن آن در اخلال در نظام ارزی کشور باشد به مجازات افساد فی‌الارض محکوم می‌گردد. هر گاه اقدامات مزبور مستند به تقصیر هر یک از مسوولان دستگاه‌های دولتی باشد مرتکب به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌گردد.

در این میان البته در تبصره ذیل ماده 7 این طرح آمده است: منظور از تقصیر در این ماده هرگونه اقدام ناشی از عدم تخصص کافی، عدم انجام کارشناسی کافی یا بی‌توجهی به نظرات کارشناسی، عدم نظارت کافی یا عدم گزارش تخلفات به دستگاه‌های مسوول قضایی و اطلاعاتی، عدم رعایت مقررات قانونی و مانند آنها است، به گونه‌ای که موارد فوق به صورت بین تاثیر در اخلال بازار ارز داشته باشد.

در این راستا توجه بیشتر به تنظیم دقیق‌تر سیاست‌های پولی از جمله تعیین نرخ بهره با مکانیسم حفظ سپرده‌های بانکی دربلند مدت از نظر کارشناسان امری مثبت تلقی شده است.

در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای نیز روز گذشته خبرهای مثبتی در خصوص آرام کردن فضای بازار ارز و امید به کاهش قیمت‌ها به وجود آمد. جدای از اظهار نظرهای رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه، روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در خصوص شرایط کشور برای گفت‌وگو با آمریکا گفت: اگر آنها قصد مذاکرات جدی و همکاری با کشورهای در حل مشکلات بین‌المللی را دارند ما آماده هستیم اما شرط مذاکره این است که رفتار از موضع برابر داشته باشند و اشتباهات گذشته را کنار بگذارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی که آمریکایی‌ها باید در عمل چه اقدامی انجام دهند که مذاکره عملی شود، گفت: یکی از بحث‌های روز موضوع فعالیت‌های هسته‌ای کشورهای مستقل است. گفت‌وگوی ایران و 1+5 نزدیک است و اگر آمریکایی‌ها اصرار دارند مذاکره مستقیم داشته باشند باید برای حل مشکلی که در رابطه با فعالیت هسته‌ای ما به وجود آورده‌اند اقدام کنند.

بازار داخلی

روز گذشته در بازار آزاد ارز و سکه هر دلار تا ساعت 14 به وقت تهران با تقریبا 180 تومان افت قیمت نسبت به زمان مشابه روز سه‌شنبه، با قیمت 3700 تومان بر تابلو صرافی‌ها نقش بست. قیمت یورو در این ساعات البته همچنان در نوسان بود با این حال به 5100 تومان رسید که نسبت به روز قبل 110 تومان کاهش ثبت کرد. قیمت پوند انگلیس نیز در بازار با 90 تومان کاهش تا 5950 تومان افت کرد.

در بازار سکه و طلا نیز افت قیمت‌ها شرایط را تغییر داد. قیمت سکه تا 1 میلیون و410 هزار تومان هم بر تابلو‌ها نقش بست. این سطح قیمت سکه نسبت به روز قبل تقریبا 115 هزار تومان کاهش ثبت کرد.قیمت خرید سکه در این زمان تا 1 میلیون و 350 هزار تومان هم اعلام شد. قیمت سکه البته تا ساعت 15:30 دوباره با 40 هزار تومان افزایش مواجه شد و بخشی از افت قیمت را تعدیل کرد. قیمت نیم سکه تا 750 هزار تومان افت کرد که 25 هزار تومان کاهش ثبت کرده بود. ربع سکه نیز با 20 هزار تومان کاهش تا 470 هزارتومان افت کرد. در بازار طلا قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم با تقریبا 2800 تومان کاهش تا 146 هزارتومان افت داشت.

مرکز مبادلات

در مرکز مبادلات ارزی قیمت دلار با 5 ریال کاهش مواجه شد و به 24 هزار و 537 ریال رسید. در مقابل یورو با 211 ریال افزایش تا 33 هزار و 319 ریال افزایش یافت.دیروز به طور کلی در این مرکز 6 ارز کاهش قیمت و 7 ارز افزایش قیمت داشتند. در این میان وون کره جنوبی هم بدون تغییر 23 هزار ریال فروخته شد.

دیروز درهم امارات 2 ریال، یوآن چین 3 ریال، صد ین ژاپن 400 ریال ،پوند انگلیس245 ریال و ریال قطر 1 ریال کاهش ارزش داشتند. در این میان البته لیر ترکیه 9 ریال، روبل روسیه و روپیه هند هر یک 4 ریال، فرانک سوئیس 72 ریال و کرون سوئد 5 ریال افزایش قیمت را تجربه کردند.

قیمت طلا در بازارهای جهانی

روز گذشته بهای طلا در بازارهای جهانی تا 1667 دلار کاهش یافت و دوباره تا 1675 دلار افزایش ثبت کرد. افزایش تقاضا برای خرید دارایی‌های پرریسک دلیل کاهش قیمت آن عنوان شد و این در حالی است که قیمت
افت شدید قیمت‌ها دربازار ارز و سکه
3 از 5 (1 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره افت شدید قیمت‌ها دربازار ارز و سکه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: افت شديد قيمت سكه و ارز ، قيمت سكه ، قيمت ارز ، قيمت طلا در بازار جهاني