مسبی
افت شديد قيمت‌ها دربازار ارز و سکه

افت شديد قيمت‌ها دربازار ارز و سکه

ویرایش: 1391/11/19
چت با صاحب مقاله: برنامه نویس اکسس
سقوط قيمت‌ها در بازار موجب به راه افتادن موج تازه‌اي از فروش ارز و سکه از سوي دارندگان آن شد.
خبر ثبت‌نام قريب‌الوقوع براي پيش فروش سکه ازيک سو و برخي اخبار مثبت اظهار شده در عرصه‌هاي بين‌المللي در خصوص مسائل ايران و غرب فضاي مثبتي را در بازار ايجاد کرد. افزايش عرضه و تعداد فروشنده‌هاي ارز و سکه در بازار موجب شد تا ضمن کاهش شديد قيمت‌ها، خريد توسط صرافان وسکه فروشان متوقف شده و به ندرت سکه و ارز از مردم خريداري شود.

روز سه شنبه بانک مرکزي خبر انجام دورتازه‌اي از پيش فروش سکه را در يک نشست خبري منتشر کرد. بنا بر اطلاعات به دست آمده دور تازه‌اي از پيش‌فروش سکه در روزهاي باقيمانده از سال انجام مي‌شود. در تازه‌ترين برنامه‌هاي اعلام شده توسط مقامات بانک مرکزي امسال نيز براي دومين بار پيش فروش سکه انجام مي‌شود. طبق اطلاعات به دست آمده دوره جديد با تفاوت‌هايي نسبت به دوره قبل انجام مي‌شود که مهم‌ترين تفاوت آن محدوديت در سقف خريد سکه از سوي متقاضيان است.

بنا بر اعلام مسوولان قيمت‌گذاري سکه در دوره جديد بر اساس متغيرهاي جهاني انجام مي‌شود تا زمينه را براي ايجاد رانت فراهم نکند. تاريخ دقيق زمان شروع پيش فروش پس از تصويب در دولت از سوي بانک مرکزي اعلام مي‌شود. پس از مشخص شدن تاريخ پيش فروش بانک مرکزي جزئيات و نحوه اجراي طرح را اطلاع‌رساني خواهد کرد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد قيمت سکه در اين روزها بالاتر از ارزش واقعي با توجه به در نظر گرفتن متغيرهاي جهاني و قيمت دلار بازار آزاد فروش مي‌رود به قول برخي حبابي شده است.

افت قيمت سکه و ارز در اين روزها نيز طبق انتظار در مسير کاهشي است. در اين روزها همچنين برخي شايعات از برنامه‌اي در بانک مرکزي خبر مي دهند که قيمت دلار را تا 2200 تومان کاهش دهد. اين دست از اخبار که البته چندان قابل اعتنا نيز نيست، مي‌تواند جزيي از يک طرح براي سوق دادن به افزايش عرضه باشد.با اين حال گفته شده طرح جديد ارزي در زيرمجموعه‌هاي دولت با محوريت بانک مرکزي در مرحله کارشناسي است که در صورت تصويب نهايي، نرخ دلار در بازار تا 2200 تومان کاهش خواهد يافت.

طرح ارزان سازي نرخ ارز در زيرمجموعه‌هاي دولت با محوريت بانک مرکزي مراحل کارشناسي را مي‌گذراند و هدف از آن، مقابله با سفته‌بازي و حذف رانت‌ها از بازار ارز است.

در روزسه‌شنبه البته خبر ديگري نيز بازار ارز را دربرگرفت. طرح برخورد با اخلالگران بازار ارز و جلوگيري از رانت‌هاي اطلاعاتي در خصوص قيمت ارز در دستگاه‌هاي مختلف و مجازات جريمه از دو سال تا پنج سال زندان ، جريمه نقدي دوبرابر ميزان معامله شده و در سطح کلان مجازات اعدام به عنوان مفسد في الارض ،از جمله موارد مهم تمهيدات اعلام شده در طرح نمايندگان براي مقابله با اخلال‌گران بازار ارز اعلام شد. در اين ميان البته آنچه در طرح 10 ماده‌اي مجلس آمده کمتر توجهي به ريشه يابي مشکلات بازار ارز از جمله سياست‌هاي پولي شده است.

ماده هفت اين قانون تاکيد داردهر يک از افراد مسوول در دستگاه‌هاي دولتي که به نحوي از جمله افشاي اطلاعات سري يا محرمانه در اخلال در نظام ارزي کشور موثر باشد به حبس از پنج تا ده سال و در صورتي که اقدام وي با قصد اخلال يا با علم به موثر بودن آن در اخلال در نظام ارزي کشور باشد به مجازات افساد في‌الارض محکوم مي‌گردد. هر گاه اقدامات مزبور مستند به تقصير هر يک از مسوولان دستگاه‌هاي دولتي باشد مرتکب به حبس از دو تا پنج سال محکوم مي‌گردد.

در اين ميان البته در تبصره ذيل ماده 7 اين طرح آمده است: منظور از تقصير در اين ماده هرگونه اقدام ناشي از عدم تخصص کافي، عدم انجام کارشناسي کافي يا بي‌توجهي به نظرات کارشناسي، عدم نظارت کافي يا عدم گزارش تخلفات به دستگاه‌هاي مسوول قضايي و اطلاعاتي، عدم رعايت مقررات قانوني و مانند آنها است، به گونه‌اي که موارد فوق به صورت بين تاثير در اخلال بازار ارز داشته باشد.

در اين راستا توجه بيشتر به تنظيم دقيق‌تر سياست‌هاي پولي از جمله تعيين نرخ بهره با مکانيسم حفظ سپرده‌هاي بانکي دربلند مدت از نظر کارشناسان امري مثبت تلقي شده است.

در عرصه بين‌المللي و منطقه‌اي نيز روز گذشته خبرهاي مثبتي در خصوص آرام کردن فضاي بازار ارز و اميد به کاهش قيمت‌ها به وجود آمد. جداي از اظهار نظرهاي رييس‌جمهور و وزير امور خارجه، روز گذشته سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در خصوص شرايط کشور براي گفت‌وگو با آمريکا گفت: اگر آنها قصد مذاکرات جدي و همکاري با کشورهاي در حل مشکلات بين‌المللي را دارند ما آماده هستيم اما شرط مذاکره اين است که رفتار از موضع برابر داشته باشند و اشتباهات گذشته را کنار بگذارند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالي که آمريکايي‌ها بايد در عمل چه اقدامي انجام دهند که مذاکره عملي شود، گفت: يکي از بحث‌هاي روز موضوع فعاليت‌هاي هسته‌اي کشورهاي مستقل است. گفت‌وگوي ايران و 1+5 نزديک است و اگر آمريکايي‌ها اصرار دارند مذاکره مستقيم داشته باشند بايد براي حل مشکلي که در رابطه با فعاليت هسته‌اي ما به وجود آورده‌اند اقدام کنند.

بازار داخلي

روز گذشته در بازار آزاد ارز و سکه هر دلار تا ساعت 14 به وقت تهران با تقريبا 180 تومان افت قيمت نسبت به زمان مشابه روز سه‌شنبه، با قيمت 3700 تومان بر تابلو صرافي‌ها نقش بست. قيمت يورو در اين ساعات البته همچنان در نوسان بود با اين حال به 5100 تومان رسيد که نسبت به روز قبل 110 تومان کاهش ثبت کرد. قيمت پوند انگليس نيز در بازار با 90 تومان کاهش تا 5950 تومان افت کرد.

در بازار سکه و طلا نيز افت قيمت‌ها شرايط را تغيير داد. قيمت سکه تا 1 ميليون و410 هزار تومان هم بر تابلو‌ها نقش بست. اين سطح قيمت سکه نسبت به روز قبل تقريبا 115 هزار تومان کاهش ثبت کرد.قيمت خريد سکه در اين زمان تا 1 ميليون و 350 هزار تومان هم اعلام شد. قيمت سکه البته تا ساعت 15:30 دوباره با 40 هزار تومان افزايش مواجه شد و بخشي از افت قيمت را تعديل کرد. قيمت نيم سکه تا 750 هزار تومان افت کرد که 25 هزار تومان کاهش ثبت کرده بود. ربع سکه نيز با 20 هزار تومان کاهش تا 470 هزارتومان افت کرد. در بازار طلا قيمت هر گرم طلاي 18 عيار هم با تقريبا 2800 تومان کاهش تا 146 هزارتومان افت داشت.

مرکز مبادلات

در مرکز مبادلات ارزي قيمت دلار با 5 ريال کاهش مواجه شد و به 24 هزار و 537 ريال رسيد. در مقابل يورو با 211 ريال افزايش تا 33 هزار و 319 ريال افزايش يافت.ديروز به طور کلي در اين مرکز 6 ارز کاهش قيمت و 7 ارز افزايش قيمت داشتند. در اين ميان وون کره جنوبي هم بدون تغيير 23 هزار ريال فروخته شد.

ديروز درهم امارات 2 ريال، يوآن چين 3 ريال، صد ين ژاپن 400 ريال ،پوند انگليس245 ريال و ريال قطر 1 ريال کاهش ارزش داشتند. در اين ميان البته لير ترکيه 9 ريال، روبل روسيه و روپيه هند هر يک 4 ريال، فرانک سوئيس 72 ريال و کرون سوئد 5 ريال افزايش قيمت را تجربه کردند.

قيمت طلا در بازارهاي جهاني

روز گذشته بهاي طلا در بازارهاي جهاني تا 1667 دلار کاهش يافت و دوباره تا 1675 دلار افزايش ثبت کرد. افزايش تقاضا براي خريد دارايي‌هاي پرريسک دليل کاهش قيمت آن عنوان شد و اين در حالي است که قيمت
منبع:
امتیاز دهی به مقالهافت شديد قيمت‌ها دربازار ارز و سکه
افت شديد قيمت‌ها دربازار ارز و سکه
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره افت شديد قيمت‌ها دربازار ارز و سکه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: افت شديد قيمت سكه و ارز ، قيمت سكه ، قيمت ارز ، قيمت طلا در بازار جهاني