مسبی
انتقال پايتخت اجتناب‌ناپذير است!

انتقال پايتخت اجتناب‌ناپذير است!

ویرایش: 1391/11/19
نویسنده: ای دیجیتال
در سال 1364 هـ . ش. که دويستمين سال پايتختي تهران بود، کم کم بحث انتقال پايتخت از تهران براي دومين بار مطرح شد، ولي بر حسب شرايط آن دوران اين طرح مسکوت ماند.

پس از پايان جنگ تحميلي (1368)، اين امر به طور جدي پيگيري شد، ولي مراجع مسئول در آن زمان «ساماندهي تهران» ‌را عملي‌تر و مناسب‌تر تشخيص دادند و از اجراي آن منصرف شدند. به رغم تلاش بسيار و اجراي طرح‌هاي عمراني متعدد، هنوز هم بسياري از مسائل تهران حل نشده مانده است.

به همين دليل از اواخر دهه هفتاد، بار ديگر بحث انتقال پايتخت از سوي برخي مسئولان مطرح شد؛ اهدافي که موافقان انتقال پايتخت مطرح مي‌کنند، تمرکززدايي و حل مسائل تهران (مسائل ناشي از اندازه جمعيت و فعاليت از قبيل آلودگي هوا، ترافيک سنگين و...) از يک سو و حفاظت از ارکان حکومت و امنيت ملي در برابر آسيبهاي وسيع ناشي از زلزله و ساير خطرات احتمالي از سوي ديگر، است (غمامي، 1378). مطالعات اوليه در اين زمينه در سال 1368 با نام «بررسي مقدماتي انتقال مرکز اداري ـ سياسي کشور» انجام شده است.

ابوالفضل ابوترابي طراح اين ايده در گفت‌و‌گو با تابناک اظهار داشت: تهران به دليل آن‌ که پايتخت سياسي، اقتصادي، اجتماعي و نظامي است، در راستاي پدافند هوايي به شدت آسيب‌پذير است و از سوي ديگر، زيرساخت‌هاي اين ميزان جمعيت را نيز ندارد.

وي گفت: هم‌اکنون مردم و مسئولين به دليل ترافيک بيش از اندازه، آلودگي هوا و تعطيلي‌هايي که به دنبال آن بايد اعمال شود، متحمل صرف هزينه و وقت زيادي مي‌شوند. همچنين تهران به دليل تصرف دامنه‌هاي البرز در معرض سيلاب است و به لحاظ اين که ساختمان سازي در تهران بر پايه اصول فني نيست و روي گسل‌هاي خطرناکي است، شايد در اثر وقوع زلزله خسارت‌هاي جبران ناپذيري را وارد کند و شايد باعث از هم پاشيدگي کشور نيز شود.

نماينده مردم نجف‌آباد گفت: همه اين موارد باعث شد تا بحث انتقال پايتخت سياسي و اداري جدي گرفته شود؛ بنابراين، کار با مطالعه کشورهايي همچون ترکيه و قزاقستان ـ که پيشتر اين کار در آنجا انجام شده بود ـ آغاز شد. اين طرح ديروز در مجلس شوراي اسلامي مطرح و با 151 رأي موافق در صحن علي مجلس اعلام وصول شد.

اين نماينده در توضيح چگونگي اين طرح گفت: انتقال پايتخت يک سرمايه‌گذاري و نوعي انتقال سرمايه است؛ کاري که مالزي انجام داد و با فروش ساختمان‌ها در شهر کوالالامپور و ايجاد يک شهر زيبا به نام پوتراجايا در اين زمينه بسيار موفق کار کرد.

وي گفت: براي انتقال پايتخت شورا تشکيل مي‌شود که بنا بر اين قانون، مؤسسه‌اي مطالعاتي با سه رکن شوراي عالي، رئيس و شوراي مؤسسان تشکيل شود. اعضاي اين مؤسسه متشکل از وزير کشور، دو نفر نماينده رهبري، دو نفر از نمايندگان مجلس، وزير راه و شهرسازي، دادستان کل کشور، نماينده مجمع تشخيص مصلحت نظام، نماينده شوراي عالي امنيت ملي و رئيس پدافند غيرعامل خواهند بود. اين مؤسسه موظف است در دو سال، طرح مطالعاتي اين امر را به پايان برساند، مؤسسه فوق با انجام کار کار‌شناسي براي عملياتي شدن انتقال پايتخت فعاليت خواهد کرد.

وي گفت: در دنيا دو فرايند وجود دارد و در برخي از کشور‌ها مانند مالزي که پايتخت کنار پايتخت قديم ساخته مي‌شود، ولي گاه پايتخت قديم‌‌ رها شده و صد‌ها کيلومتر آن طرف پايتخت جديد ساخته مي‌شود؛ قزاستان و ترکيه نمونه‌هايي از اين دست هستند و براي همين، اين دو فرم بايد در اين شورا در نظر گرفته و تصميم‌گيري شود که چگونه رفتار کرد.

عضو کميسيون قضايي مجلس با اشاره به شهرهاي باستاني مانند اصفهان، مراغه، شيراز، تبريز و کرمان که روزگاراني پايتخت ايران بودند، گفت: اين تعويض پايتخت مي‌تواند به تهران چنين ماهيتي را بدهد و باعث توسعه گردشگري در کشور شود.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/301144/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره انتقال پايتخت اجتناب‌ناپذير است! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تهران ، ايران ، انتقال پايتخت ، پايتخت ايران