مسبی
يک مرد آفريقايي بسيار ثروتمند و باوجدان!

يک مرد آفريقايي بسيار ثروتمند و باوجدان!

ویرایش: 1391/11/19
نویسنده: ای دیجیتال
در سي‌ام ژانويه 2013، پاتريس موتسه‌په ميلياردر اهل آفريقاي جنوبي متعهد شد نيمي از درآمد حاصله از اموال خانواده خود را به امور خيريه اختصاص دهد. اتحاديه ملي آفريقا (ANC)، که حزب حاکم بر کشور است، در يک بيانيه مطبوعاتي به وي تبريک گفت.

به گزارش «تابناک» و به نقل از کريستين ساينس مونيتور، در اين بيانيه آمده است: «اين اقدام بي‌سابقه و خيرخواهانه در آفريقاي جنوبي، نشان دهنده ديدگاه ما در مورد بورژواهاي وطن‌دوستي است که هدف آنها منعکس کننده درک عميق از چالش‌هاي توسعه و محدوديت‌هاي پيش روي آفريقاي جنوبي و مردم آن است».

به زبان ساده بورژوا به معناي دسته‌ي بالاتر يا مرفه و سرمايه‌دار در جامعه است و مفهوم «بورژواهاي وطن‌پرست» توسط نلسون ماندلا مطرح شده و توسط تابو امبکي جانشين وي مورد تاکيد بيشتر قرار گرفت. هدف نهايي از طرح اين اصطلاح آن بوده است که همانطور که قدرت سياسي از سفيدها به اکثريت سياه‌پوست اين کشور منتقل شده است، قدرت اقتصادي هم به آنها منتقل شود.

سرمايه‌داران سياه‌پوست از طريق همبستگي نژادي به کمک فقرا آمده‌اند. ايجاد اين طبقه ثروتمندان سياه‌پوست بخش مهمي از سياست توانمندسازي اقتصادي سياهان اين کشور بوده است.

آقاي موتسه‌په مثالي درخشان از بورژواهاي وطن‌دوست است.معمولا از وي به عنوان ثروتمندترين سياه‌پوست کشور نام برده مي‌شود. موتسه‌په ايده رفتار خود را از وارن بافت و خانواده گيتس، ثروتمندان مشهور آمريکايي گرفته و به اين سبب از آنها تقدير مي‌کند.

موتسه‌په ارتباط نزديکي هم با حزب حاکم آفريقاي جنوبي دارد. شوهر خواهر وي نامزد معاونت رياست جمهوري در انتخابات سال 2015 خواهد بود و ممکن است بعدا به رياست جمهوري هم برسد. وي نيز با ثروتي معادل 675 ميليون دلار از بورژواهاي وطن‌دوست آفريقاي جنوبي است.

طبق اعلام موسسه مشهور فوربس، کشور آفريقاي جنوبي چهار ميلياردر دارد. نيکي اوپنهايمر، يوهان روپرت، کريستوفل وايس و موتسه‌په اين چهار تن هستند که به ترتيب 6.4، 5.7، 3.7 و 2.65 ميليارد دلار ثروت دارند. همه اين افراد به جز موتسه‌په سفيدپوست هستند و همگي در حوزه‌هاي بسيار متنوعي مشغول فعاليت هستند ولي اوپنهايمر ثروت خود را بيشتر از الماس و روپرت از بانکداري، معدن و کالاهاي لوکس به دست آورده‌اند. وايس نيز بيشتر ثروت خود را از کار در بخش فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي به دست آورده است.


منبع:

http://www.tabnak.ir/fa/news/301150/%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B1%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%82%D

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره يک مرد آفريقايي بسيار ثروتمند و باوجدان! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: يک ، مرد ، آفريقايي ، بسيار ، ثروتمند ، باوجدان ، !