مسبی
روشهاي بهبود حافظه و ارتقا هوش

روشهاي بهبود حافظه و ارتقا هوش

ویرایش: 1391/11/16
نویسنده: Paradisboy
ممکن است پيش خودتان فکر کنيد کساني که حافظه بسيار خوبي دارند از هوش بيشتري نسبت به ديگران برخوردار هستند! اما حقيقت اين است که قدرت حافظه تا حد زيادي بستگي به اين دارد که از چه ابزارهايي براي حفظ کردن استفاده کنيد و چقدر در استفاده از آنها مهارت داشته باشيد. در اينجا ده روش برتر براي بهبود حافظه را فرا مي گيريد. اميدوارم با مطالعه و به کارگيري آنها ديگر مشکل حافظه نداشته باشيد.
1. اطلاعات را خرد کنيد: آيا شما يک شماره تلفن را يک جا حفظ مي کنيد؟ نه معمولا آن را به قطعات دو يا سه رقمي تبديل مي کنيد و تکه تکه حفظش مي کنيد. مغز انسان اطلاعات را در قطعات کوچک بهتر به خاطر مي سپارد. بنابراين با خرد کردن موارد بلند به اطلاعات کوچکتر راحت تر مي توانيد آنها را حفظ کنيد.?
2. کلمات را به هم ربط دهيد: گاهي وقت ها حفظ کردن بعضي چيزها کار سختي است. من دوستي داشتم که فاميل اش آرقند بود. اما اين اسم را نمي توانستم حفظ کنم. کافي است در ذهنتان کمي با آن بازي کنيد. آرقند؟ قند؟ آب قند؟ آهان درست شد. با ربط دادن اين اسم به يک کلمه آشنا آن را حفظ کردم. با پيدا کردن ارتباط بين موارد جديد و موارد قبلي آشنا در ذهنتان مي توانيد به راحتي آنها را به خاطر بسپاريد. البته نياز نيست که مثل من بلند فکر کنيد. چون اگر دوستم بفهمد که اسمش را چگونه حفظ کرده ام...
3. ورزش کنيد: همه مي گويند که ورزش براي فلان و فلان و فلان چيز مفيد است! حالا ما هم مي گوييم که ورزش براي حافظه هم مفيد است و قدرت حفظ کردن را بالا مي برد. از پشت کامپيوتر بلند شويد و کمي هم فعاليت بدني بکنيد. قرار نيست قهرمان المپيک بشويد. هدف اين است که فعاليت بدني منظم داشته باشيد.
4. از حافظه تصويري تان استفاده کنيد: اين يکي از قدرتمند ترين ابزارهاي مغز است. تصور کردن يک تصوير يا صحنه روش موثري براي به خاطر سپردن است. بگوييد که عينک تان را روي ميز آشپزخانه گذاشته ايد. حالا تصور کنيد که عينک آنجا است و تمام غذاهاي روي ميز را خورده! دفعه بعد که مي خواهيد جاي عينک را به ياد بياوريد مغز آن تصوير را در ذهن دارد.
5. تمرکز کنيد: اين مورد کاملا واضح است. شما نمي توانيد وقتي که تلويزيون نگاه مي کنيد به خوبي مطالعه کنيد و چيزي را حفظ کنيد. در چنين حالتي مغز شما حالت فعال و پرسشگرانه خود را از دست مي دهد و نبايد روي حافظه تان حساب کنيد.
مشابه همين حالت وقتي که در حال کار با کامپيوتر هستيد زياد پيش مي آيد. اينکه همزمان کار کنيد، مطالعه کنيد، چت کنيد و ... جلوي تمرکز را مي گيرد و نبايد انتظار عملکرد خوبي از مغز خودتان داشته باشيد. بهترين حالت اين است که هر زمان فقط يک کار را انجام بدهيد و روي آن کاملا تمرکز کنيد.
6. خواب مناسب: اگر مي خواهيد هميشه حافظه خوبي داشته باشيد خواب را فراموش نکنيد. کم خوابي مي تواند به شدت از قدرت حافظه و تمرکز شما کم کند. ضمنا فراموش نکنيد که خوابيدن در شب براي مغز نسبت به خواب در روز مفيد تر است.
7. از کاخ هاي حافظه استفاده کنيد: اين يکي از بهترين روش هاي بهبود حافظه است. اگر مي خواهيد موارد متعددي را حفظ کنيد کافي است که آنها را در يک مکان آشنا تصور کنيد. و هر يک را در جايي قرار بدهيد. بعد براي خودتان يک سفر ذهني درست کنيد و در اين مکان در مسيري مشخص حرکت کنيد. حال مي توانيد هر يک از اين وسايل را در يک جاي خاص ببينيد.
براي مثال شما هر روز صبح که از خانه خارج مي شويد بايد تعدادي وسايل را همراهتان برداريد. ( شامل دسته کليد تان،کيف، دفترچه يادداشت، حلقه، ساعت مچي، کارت بانک ) اما هميشه چيزي را فراموش مي کنيد. اشکالي ندارد کافي است برايشان يک سفر ذهني در کاخ حافظه تان درست کنيد. با هم امتحان مي کنيم:
سفر را از تخت خواب که بيدار مي شويد شروع کنيد. روي ميز کنار تخت يک دفترچه بزرگ يادداشت را تصور کنيد که آنجا قرار گرفته ( وقتي آن را بزرگ و کمي متفاوت و عجيب در تخيل خود بسازيد با اغراق کردن به مغز کمک مي کنيد تا بهتر آن را به خاطر بسپارد.) سپس از اتاق خواب خارج شويد به آشپزخانه برويد.
آنجا درست در کنار يخچال يک دستگاه خودپرداز بانک را تصور کنيد که طبق معمول کار نمي کند! (وقت اش است که کارت بانک را برداريد) ذهنتان را به اتاق بعدي خانه ببريد.
آنجا روي ميز ساعت مچي شما قرار گرفته و کمي آن طرف تر روي شومينه حلقه است در حالي که به خاطر حرارت آتش کاملا سرخ شده است. در پايان در کنار چوب لباسي کنار درب خروجي خانه کيف را تصور کنيد و آن را برداريد.
اين سفر ذهني را چند بار با خودتان مرور کنيد. بعد از اين هر روز صبح تنها طي چند ثانيه به اين سفر ذهني ميرويد و ديگر هيچ وقت چيزي را فراموش نمي کنيد. با اين روش مي توانيد تا ده ها مورد را پشت سر هم و با نظم حفظ کنيد. کاخ هاي حافظه انسان نامحدود هستند.
8. رژيم غذايي مناسب: اسيدهاي چرب امگا 3 يکي از مواد مهم براي بالا نگهداشتن کارايي شناختي مغز هستند. کجا يافت مي شوند؟ در ماهي ها به خصوص ماهي هاي ساکن آب هاي سرد و در مغز دانه ها به خصوص گردو و روغن آن. مصرف ويتامين هاي گروه B و اسيد فوليک هم مغز شما را خوشحال مي کند. آنها را در سبزيجات و مرکبات پيدا خواهيد کرد. در طرف ديگر کشيدن سيگار و مصرف بالاي الکل براي حافظه خوب نيست.
9. آموخته هايتان را به ديگران ياد بدهيد: تحقيقات نشان داده که يک روش خوب يادگيري اين است که به ديگران آموزش بدهيد! وقتي موضوعي را براي کسي توضيح مي دهيد اين کار به دايمي شدن آن حافظه در مغزتان کمک مي کند. بنابراين بخيل نباشيد و هميشه به ديگران آموزش بدهيد.
10. تکرار، تکرار، تکرار: وقتي يک شماره تلفن را به خاطر مي سپاريد يا يکي از همين روش هاي گفته شده را تمرين مي کنيد، نکته کليدي تکرار کردن است. با تکرار مغز شما اطلاعات را براي هميشه در خودش نگه مي دارد و در به يادآوري آنها هم مهارت پيدا مي کند. تمرين اين روش ها هم به شما کمک مي کند که هر بار از آنها راحت تر و سريع تر استفاده کنيد به گونه اي که پس از مدتي جزء ابزارهاي جدايي ناپذير حافظه شما خواهند شد


منبع: ارسال شده به ايميل
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره روشهاي بهبود حافظه و ارتقا هوش نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: هوش ، استعداد ، قوه فکر