مسبی
5 راهنمايي قبل از راه اندازي وب سايت (قسمت اول)

5 راهنمايي قبل از راه اندازي وب سايت (قسمت اول)

ویرایش: 1391/11/15
نویسنده: Paradisboy
در راه اندازي يک وب سايت چه نکاتي را مي بايست مد نظر قرار دهيم؟
در اين مقاله با پنج مورد از موضوعاتي که پيش از ايجاد وب سايت بايد به آنها توجه نمائيد آشنا خواهيد شد:
1- هدف از طراحي وب سايت
در هنگام راه اندازي يک وب سايت اولين پرسشي که بايد از خود بپرسيد اين است که ” هدف از طراحي وب سايت چيست؟” جواب اين سوال کاملا واضح است. اگر شما خرده فروش هستيد هدف شما فروش محصولاتتان است. اما اگر تمايل داريد که وب سايتي بروشور مانند داشته باشيد، طراحي يک صفحه وب براي شما کافيست. اين يک شروع خوب است . اما استفاده از افکار خاص تر و ويژه تر، در طراحي يک وب سايت مناسبتر به شما کمک خواهد کرد.
چگونه بايد محصولات خود را به فروش برسانيد؟ چرا مردم بايد از شما بيشتر از رقبايتان خريد کنند؟ براي اطمينان از فروش محصولات و رقابت با ساير فروشنده ها ، وب سايت چه کاري بايد انجام دهد؟
بنابراين براي فروش بيشتر محصولات نکات زير را در اولويت قرار دهيد. برجسته کردن طيف وسيعي از محصولاتي که به فروش مي رسانيد، متقاعد کردن مشتريان براي خريد از شما، ترويج پيشنهاد هاي ويژه ، تاکيد بر اين نکته که من قابل اعتماد هستم ،تاسيس يک تجارت آف لاين به خوبي يک تجارت آن لاين و تشويق مشتريان براي بازديد مرتب از سايت .
اگر شما وب سايتي با اهدافي که در بالا گفته شد طراحي کنيد، قطعا به اهداف خود خواهيد رسيد. البته ارزيابي شرکت طراح وب سايت شما نيز در اين زمينه موثر است.
اگر در اواسط راه متوجه شديد که مسير خود را اشتباه رفته ايد چه خواهيد کرد؟ اما اگر قبل از شروع هر کاري اهداف خود را ارزيابي کنيد قطعا اشتباهات پر هزينه اي نخواهيد داشت.
براي مثال يک مشتري تقاضا دارد که براي او يک وب سايت تجارت الکترنيکي طراحي کنيم. اما هنگاميکه با او وارد مذاکره شديم، متوجه شديم که اين کار موفقيت شبکه هاي نماينده آنها را تضعيف خواهد کرد. پس به او اين پيشنهاد را داديم ، وب سايتي طراحي کند تا از اهداف فروش آنها حمايت کند. بنابراين گاهي اوقات يک راه حل واضح ، بهترين راه حل نمي باشد.
2- مشخصات مشتريان وب سايت
به نظرتان چه کساني از وب سايت شما استفاده مي کنند؟
گاهي اوقات يک وب سايت مي تواند فرصتي براي رسيدن افراد به اهدافشان باشد. بازار يابي آن لاين نيز مانند بازار يابي آف لاين قوانين مخصوص به خود را دارد. براي اين کار ابتدا هدف خود را از بازاريابي مشخص کنيد ،هيچ وقت سعي نکنيد تا همه افراد را از خود راضي و خوشنود نگه داريد. ظاهر و عملکرد وب سايت شما نيز بايد بر اساس نيازهاي مشتري هايتان باشد زيرا وب سايت براي مخاطبان شما طراحي شده است نه براي شما
3- فرآيند هايي که وب سايت مي بايست از آنها حمايت کند
ترجيح مي دهيد مردم با شما چگونه تماس برقرار کنند؟ از طريق تلفن يا ايميل ويا اصلا هيچ تماسي نداشته باشند. آيا مايليد که محصولات خود را به صورت آن لاين به فروش برسانيد؟ آيا خودتان وب سايتتان را به روز رساني مي کنيد يا ترجيح مي دهيد يک شرکت طراح وب سايت اين کار را براي شما انجام دهد؟ آيا نياز به يک موتور جستجوگر داريد؟ آيا خدمات آن لاين به مشتريان خود مي دهيد؟
نيازهاي تجاريتان را تجزيه و تحليل کنيد (اهدافي که در بالا ياد آوري شد). به اين نکته فکر کنيد که وب سايت شما چگونه مي تواند از اين نيازها پشتيباني کند؟
به عنوان يک قاعده اين مطلب را به ياد داشته باشيد که هرچه نيازهاي شما بيشتر باشد هزينه شما نيز براي طراحي يک وب سايت بيشتر خواهد شد. البته اين بدان معني نيست که شما از نيازها و خواسته هايتان گذشته و يا آنها را تقليل دهيد. اگر اين خواسته ها همان چيزي باشد که وب سايت به آن نياز دارد در اين صورت باعث پيشرفت و کارايي بهتر سايت شما خواهد شد. اين بدان معني است که در مورد نيازهايتان به خوبي فکر کنيد.
اگر ليست محصولات شما بيشتر از چند صفحه باشد آيا به يک موتور جستجو گر نيازداريد؟ اگر به طور منظم نوع محصولاتي را که به فروش مي رسانيد تعويض مي کنيد، آيا از شرکت طراح وب سايتتان ميخواهيد که اين کار را انجام دهد و يا با توجه به هزينه اي که براي شما در بر خواهد داشت ترجيح مي دهيد خودتان اين کار را انجام دهيد؟ براي اينکه بر روي اهداف و فرآيندهاي وب سايت خود متمرکز شويد ، بايد به فرآيند راه
اندازي وب سايت به همان صورتي نگاه کنيد، که به فرآيند استخدام يک کارمند و پيشرفت او نگاه مي کنيد.
4- بودجه شما
يک قانون ساده هنگام راه اندازي وب سايت : عملکرد بيشتر = هزينه بيشتر
قبل از انجام هر کاري بايد در مورد بودجه خود فکر کنيد.هميشه توابعي وجود دارند که شما بدون آنها قادر به انجام کاري نيستيد. براي مثال اگر تمايل داريد که محصولات خود را به صورت آن لاين به فروش برسانيد، نبايد در سايت خود صحبتي از اين مطلب به ميان آوريد. اما گاهي اوقات انتخاب هاي بيشتري در پيش روي شماست. اگر قصد شما از طراحي يک سايت ترويج و تبليغ هتلتان است بايد امکاناتي را براي مشتريان در وب سايت خود در نظر بگيريد. به طور مثال آنها بايد بتوانند هتل شما را به صورت آن لاين رزرو کنند و يا اينکه با شماره اي که بر روي سايت قرار مي دهيد تماس بگيرند.
بودجه شما نبايد بر اساس هزينه ها باشد. به هر حال اين مطلب را هم مد نظر قرار دهيد که اگر براي وب سايت خود سرمايه گذاري بيشتري کنيد، درآمد بيشتري نيز نصيبتان خواهد شد. براي مثال امکانات رزرو آنلاين هزينه بيشتري براي شما در بر خواهد داشت ، اما با اين کار مي توانيد مشتريان بيشتري براي خود داشته باشيد.
در مورد هزينه هاي جانبي هم فکر کنيد. آيا شما به يک لوگو تبليغاتي احتياج داريد؟ آيا به رونوشتي از فعاليتهايتان احتياج داريد؟ آيا مي خواهيد بيشتر از يک اسم دامين(Domain name) داشته باشيد؟ تمامي اين کارها هزينه بيشتري براي شما در بر خواهد داشت. اما با يک سرمايه گذاري خوب مي توانيد يک نام تجاري خوب براي خود داشته باشيد. براي مثال اگر وب سايت شما مطالب و رونوشت مناسب و خوبي داشته باشد علاوه بر کسب در آمد بيشتر، هزينه اوليه نيز به شما باز خواهد گشت.
در هنگام راه اندازي يک وب سايت يکي از مهمترين مسائل، تشخيص اين نکته است که از وب سايت خود چه مي خواهيد و بهترين کاري که مي توانيد انجام دهيد چيست؟ اگر مي خواهيد در وب سايتتان يک نقشه تعاملي داشته باشيد ابتدا بايد با شرکت طراح وب سايت مشورت کنيد و ببينيد که آيا انجام اين کار نياز است يا خير، و اگر لازم است هزينه هاي آن را برآورد کنيد.مطمئن باشيد که هر عملکردي از جانب شما، جايگاه خود را در وب سايت پيدا خواهد کرد.
5- آرم و نام تجاري مورد نياز
ممکن است در حال حاضر شرکت شما نام و آرم تجاري قدرتمندي براي خود داشته باشد.اما اگر آرم و نامي تجاري نداريد ، شرکت طراح وب سايتتان بايد آرم و نامي تجاري براي شما طراحي کند و آن را در وب سايت شما قرار دهد.
يک نام تجاري خوب ، اگر به درستي استفاده شود، احساس اطمينان را در مشتريان بوجود مي آورد ، و اين اطمينان رابه آنها مي دهد که شما يک فرد کاملا حرفه اي هستيد.به آرم مک دونالد توجه کنيد.(شايد اين نام مورد علاقه همه افراد نباشد، اما بسيار قوي و قدرتمند است). موفقيت مک دونالد به دليل وجود يک آرم تجاري قدرتم


منبع: ارسال شده به ايميل
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره 5 راهنمايي قبل از راه اندازي وب سايت (قسمت اول) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: آموزش ، ساخت وبلاگ ، وبسايت