مسبی
آثارتصويرسازي پل گوستاو دور | Gustave Dore

آثارتصويرسازي پل گوستاو دور | Gustave Dore

ویرایش: 1391/11/14
نویسنده: سانا 19
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

پل گوستاو دور در 6-م ژانويه سال 1832 در شهر استراسبرگ فرانسه ديده به جهان گشود.او جزء شاخصترين هنرمندان دوره ي رومانتيسيسم فرانسه محسوب مي شود .هنر گوستاو دور مرزهاي بين نقاشي ،گرافيک –تصوير سازي و مجسمه سازي را در مي نوردد هر چند آثارتصوير سازي او جزء شاهکارهاي هنري او محسوب مي شوند.
اولين تصوير سازي گوستاو دور در سن پانزده سالگي به چاپ رسيد. ولي استعداد و مهارتهاي هنري او از سالهاي قبل خود را آشکار ساخته بود. هنگامي که تنها پنج سالش بود با طنز پردازيهايي که فراتر از سن او بودند اطرافيانش را متعجب مي کرد.از سن هفت سالگي او شروع به کنده کاري بر روي گچ کرد و وقايع روزمره زندگي خود را به تصوير کشيد در دوازده سالگي سالگي گوستاو دور تصاوير کاريکاتور صحنه هاي تاتري را که به ديدن آن مي رفت مي کشيد ودو سال بعد اولين آلبوم طراحي هاي خود را منتشر کرد. در سال 1847 با دو طراحي خود در نمايشگاهي شرکت کرد وچارلز فيلبپن سردبير مجله فرانسوي او را براي کشيدن کاريکاتورهاي مجله خود استخدام نمود. دور در طي اين دوران آموزشهاي دوران دبيرستان خود را در مدرسه ي شارلامنژ دنبال نمود و به مطالعه و کپي آثار نقاشي موزه ي لوور و آثار چاپي کتابخانه ي ملي پرداخت. آثار نقاشي و مجسمه هاي مذهبي خود را در نمايشگاه سال 1864 به نمايش گذاشت و در زمينه ي کارهاي کاريکاتور با تعدادي مجلات فرانسوي همکاري نمود.
در سال 1853 او سفارش تصويرسازي آثار لرد بايرن را دريافت کرد.اين قرارداد موفقيت آميز منجر به سفارشهاي بيشتري از سوي نويسندگان انگليسي از جمله سفارش تصوير سازي کتب جديدي از انجيل مقدس شد.چندين سال بعد اوتصاويري براي کتاب دون کيشوت اثر سروانتس کشيد تصاويرشخصييتهاي شواليه و ارباب آن Sancho Panza بسيار معروف هستند و باعث تاثير گذاري وجذب خوانندگان زيادي شدند و همچنين نمود فيزيکي آنان الهام بخش بسياري از هنرمندان ،کارگردانان تاتر و فيلم بوده است. در اين دوران او همچنينthe Ravenاثر ادگار آلن پو را مصور سازي کرد که پاداش 30000 فرانکي از سوي ناشر کتاب Harper and Brothers را براي او به ارمغان آورد.
در سال 1866 او به کشيدن تصاوير مذهبي کتاب مقدس انجيل به زبان انگليسي پرداخت که براي او بسيار موفقيت آميز بود. يکسال بعد او نمايشگاه بزرگي از کارهايش را در لندن ترتيب داد. اين نمايشگاه منجر به تاسيس گالري- گوستاو دور -در خيابان نيو بند لندن گرديد.در سال 1869 نويسنده و روزنامه نگار انگليسي بلنچرد جرالد فرزند داگلاس ويليام جرالد به او پيشنهاد کرد که با همکاري هم تصاوير جامعي از لندن را به تصوير بکشند.گوستاو دور اين پيشنهاد را پذيرفت و قرارداد پنج ساله اي را با ناشرGrand and CO منعقد نمودکه بر اساس آن او هر سال مبلغ 10000 پوند براي اين پروژه دريافت مي نمود و همچنين اين قرارداد شامل اقامت سه ماهه -سالانه در لندن نيز مي شد .در نهايت کتاب تکميل شده ي لندن با عنوان A Pilgrime در سال 1872 به چاپ رسيد که براي او موفقيت اقتصادي-اجتماعي زيادي را به همراه داشت.در کنار اين موفقيت منتقديني نيز بودند که به انتقاد از نقاشيهاي وي پرداختند برخي از آنان معتقد بودند که گوستاو دور بي جهت تاکيد خود را بر فقري گذاشته است که در گوشه کناره هاي خيابانهاي لندن بچشم مي خورد.مجله ي West Minster Viewدر مقاله ي خود عنوان کرد که تصاوير لندن گوستاو دورعرضه کننده ي متداول ترين،عاميانه ترين وظاهربينانه ترين نمود لندن هستند .ولي به هر جهت اين کتاب نيز موفقيت زيادي را برايش چه از لحاظ مالي و چه دريافت سفارشهاي جديد از سوي ناشران و نويسندگان انگليسي به همراه داشت.
از شاهکارهاي تصوير سازي گوستاو دور تصاويري است که او براي کتاب کمدي الهي دانته کشيده است.تصاويري که صاحبنظران سبک دانته معتقدند با گذشت 150 سال هنوز هم برداشت امروزي داشته وهمچنان ارزشمند هستند. کمدي الهي دانته که جزء آثار نمادينه شده و بيادماندني ادبيات ايتاليا محسوب مي شود و دانته آنرا در سالهاي21 - 1308 نگاشته است بطور افسانه اي تئوري قرون وسطايي پذيرش باور ديني دنياي باقي را مي نماياند و شامل سه بخش دوزخ،برزخ و بهشت است با نگاهي اجمالي اين مجموعه ي اشعار سفر دانته به دوزخ،برزخ و بهشت را مي نمايند ولي در حقيقت دانته در نظر دارد سفر روحي و نزديکي انسان بسوي خدا را بيان کند.
هرچند علاقه ي فرانسوي ها به اثر کمدي الهي دانته تنها مختص بخشهاي پائولو وفرانچسکا بود ولي در قرن 19-م اين علاقه مندي بسط يافته و منجرگرديد به ترجمه هاي متعددي به زبان فرانسه ، نقدهاي چاپ شده در روزنامه ها و مجلات و خلق بيش از 200 اثر نقاشي و مجسمه در بين سالهاي 1800-1920.
گوستاو دورخلق تصاوير کمدي الهي دانته را از بخش inferno يا دوزخ آغاز نموده است تعداد 200 اثر تصوير سازي که هرکدام شاهکاري مختص محسوب مي شود در کتابهاي متعددي با ترجمه هايي به زبانهاي مختلف رايج چاپ شده اند.تصاوير او با با شخصيت پردازي ميکلانژ گونه و ادغام آن با منظره سازي با سبک سنتي اروپاي شمالي وکشيدن عناصري از فرهنگ مرسوم اوج زيبايي و موفقيت کارهاي او را نمايان مي سازند وتطبيقي عالي از مهارتها و ذهن گرايي و تجسم قوي نوشته ي دانته را متجلي مي سازند.منتقدي در سال 1861 در مورد اين تصاوير چنين نوشته است:ما مي پذيريم که درک و برداشت از يک منبع الهام گرفته اند.گويي دانته و گوستاو دور با نيروهاي فوق طبيعي با هم در ارتباط بوده اند و با هم با تقلا از ميان دوزخ-جهنم عبورکرده اند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهآثارتصويرسازي پل گوستاو دور | Gustave Dore
آثارتصويرسازي پل گوستاو دور | Gustave Dore
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آثارتصويرسازي پل گوستاو دور | Gustave Dore نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گوستاو دور ، تصوير سازي ، هنر ، شاکه ساروخانيان