مسبی
آثارتصویرسازی پل گوستاو دور | Gustave Dore

آثارتصویرسازی پل گوستاو دور | Gustave Dore

3 از 5 (2 رای)
ویرایش: 1391/11/14
نویسنده: سانا 19
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله

پل گوستاو دور در 6-م ژانویه سال 1832 در شهر استراسبرگ فرانسه دیده به جهان گشود.او جزء شاخصترین هنرمندان دوره ی رومانتیسیسم فرانسه محسوب می شود .هنر گوستاو دور مرزهای بین نقاشی ،گرافیک –تصویر سازی و مجسمه سازی را در می نوردد هر چند آثارتصویر سازی او جزء شاهکارهای هنری او محسوب می شوند.
اولین تصویر سازی گوستاو دور در سن پانزده سالگی به چاپ رسید. ولی استعداد و مهارتهای هنری او از سالهای قبل خود را آشکار ساخته بود. هنگامی که تنها پنج سالش بود با طنز پردازیهایی که فراتر از سن او بودند اطرافیانش را متعجب می کرد.از سن هفت سالگی او شروع به کنده کاری بر روی گچ کرد و وقایع روزمره زندگی خود را به تصویر کشید در دوازده سالگی سالگی گوستاو دور تصاویر کاریکاتور صحنه های تاتری را که به دیدن آن می رفت می کشید ودو سال بعد اولین آلبوم طراحی های خود را منتشر کرد. در سال 1847 با دو طراحی خود در نمایشگاهی شرکت کرد وچارلز فیلبپن سردبیر مجله فرانسوی او را برای کشیدن کاریکاتورهای مجله خود استخدام نمود. دور در طی این دوران آموزشهای دوران دبیرستان خود را در مدرسه ی شارلامنژ دنبال نمود و به مطالعه و کپی آثار نقاشی موزه ی لوور و آثار چاپی کتابخانه ی ملی پرداخت. آثار نقاشی و مجسمه های مذهبی خود را در نمایشگاه سال 1864 به نمایش گذاشت و در زمینه ی کارهای کاریکاتور با تعدادی مجلات فرانسوی همکاری نمود.
در سال 1853 او سفارش تصویرسازی آثار لرد بایرن را دریافت کرد.این قرارداد موفقیت آمیز منجر به سفارشهای بیشتری از سوی نویسندگان انگلیسی از جمله سفارش تصویر سازی کتب جدیدی از انجیل مقدس شد.چندین سال بعد اوتصاویری برای کتاب دون کیشوت اثر سروانتس کشید تصاویرشخصییتهای شوالیه و ارباب آن Sancho Panza بسیار معروف هستند و باعث تاثیر گذاری وجذب خوانندگان زیادی شدند و همچنین نمود فیزیکی آنان الهام بخش بسیاری از هنرمندان ،کارگردانان تاتر و فیلم بوده است. در این دوران او همچنینthe Ravenاثر ادگار آلن پو را مصور سازی کرد که پاداش 30000 فرانکی از سوی ناشر کتاب Harper and Brothers را برای او به ارمغان آورد.
در سال 1866 او به کشیدن تصاویر مذهبی کتاب مقدس انجیل به زبان انگلیسی پرداخت که برای او بسیار موفقیت آمیز بود. یکسال بعد او نمایشگاه بزرگی از کارهایش را در لندن ترتیب داد. این نمایشگاه منجر به تاسیس گالری- گوستاو دور -در خیابان نیو بند لندن گردید.در سال 1869 نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی بلنچرد جرالد فرزند داگلاس ویلیام جرالد به او پیشنهاد کرد که با همکاری هم تصاویر جامعی از لندن را به تصویر بکشند.گوستاو دور این پیشنهاد را پذیرفت و قرارداد پنج ساله ای را با ناشرGrand and CO منعقد نمودکه بر اساس آن او هر سال مبلغ 10000 پوند برای این پروژه دریافت می نمود و همچنین این قرارداد شامل اقامت سه ماهه -سالانه در لندن نیز می شد .در نهایت کتاب تکمیل شده ی لندن با عنوان A Pilgrime در سال 1872 به چاپ رسید که برای او موفقیت اقتصادی-اجتماعی زیادی را به همراه داشت.در کنار این موفقیت منتقدینی نیز بودند که به انتقاد از نقاشیهای وی پرداختند برخی از آنان معتقد بودند که گوستاو دور بی جهت تاکید خود را بر فقری گذاشته است که در گوشه کناره های خیابانهای لندن بچشم می خورد.مجله ی West Minster Viewدر مقاله ی خود عنوان کرد که تصاویر لندن گوستاو دورعرضه کننده ی متداول ترین،عامیانه ترین وظاهربینانه ترین نمود لندن هستند .ولی به هر جهت این کتاب نیز موفقیت زیادی را برایش چه از لحاظ مالی و چه دریافت سفارشهای جدید از سوی ناشران و نویسندگان انگلیسی به همراه داشت.
از شاهکارهای تصویر سازی گوستاو دور تصاویری است که او برای کتاب کمدی الهی دانته کشیده است.تصاویری که صاحبنظران سبک دانته معتقدند با گذشت 150 سال هنوز هم برداشت امروزی داشته وهمچنان ارزشمند هستند. کمدی الهی دانته که جزء آثار نمادینه شده و بیادماندنی ادبیات ایتالیا محسوب می شود و دانته آنرا در سالهای21 - 1308 نگاشته است بطور افسانه ای تئوری قرون وسطایی پذیرش باور دینی دنیای باقی را می نمایاند و شامل سه بخش دوزخ،برزخ و بهشت است با نگاهی اجمالی این مجموعه ی اشعار سفر دانته به دوزخ،برزخ و بهشت را می نمایند ولی در حقیقت دانته در نظر دارد سفر روحی و نزدیکی انسان بسوی خدا را بیان کند.
هرچند علاقه ی فرانسوی ها به اثر کمدی الهی دانته تنها مختص بخشهای پائولو وفرانچسکا بود ولی در قرن 19-م این علاقه مندی بسط یافته و منجرگردید به ترجمه های متعددی به زبان فرانسه ، نقدهای چاپ شده در روزنامه ها و مجلات و خلق بیش از 200 اثر نقاشی و مجسمه در بین سالهای 1800-1920.
گوستاو دورخلق تصاویر کمدی الهی دانته را از بخش inferno یا دوزخ آغاز نموده است تعداد 200 اثر تصویر سازی که هرکدام شاهکاری مختص محسوب می شود در کتابهای متعددی با ترجمه هایی به زبانهای مختلف رایج چاپ شده اند.تصاویر او با با شخصیت پردازی میکلانژ گونه و ادغام آن با منظره سازی با سبک سنتی اروپای شمالی وکشیدن عناصری از فرهنگ مرسوم اوج زیبایی و موفقیت کارهای او را نمایان می سازند وتطبیقی عالی از مهارتها و ذهن گرایی و تجسم قوی نوشته ی دانته را متجلی می سازند.منتقدی در سال 1861 در مورد این تصاویر چنین نوشته است:ما می پذیریم که درک و برداشت از یک منبع الهام گرفته اند.گویی دانته و گوستاو دور با نیروهای فوق طبیعی با هم در ارتباط بوده اند و با هم با تقلا از میان دوزخ-جهنم عبورکرده اند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهآثارتصویرسازی پل گوستاو دور | Gustave Dore
آثارتصویرسازی پل گوستاو دور | Gustave Dore
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آثارتصویرسازی پل گوستاو دور | Gustave Dore نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گوستاو دور ، تصوير سازي ، هنر ، شاکه ساروخانيان