مسبی
نکاتي مهم در خصوص خشکي پوست در فصل سرما

نکاتي مهم در خصوص خشکي پوست در فصل سرما

ویرایش: 1391/11/12
نویسنده: hedieh
چت با صاحب مقاله: hedieh
فصل زمستان، فصل خشکي هواست و گويا اين هواي خشک، پوست را که لباس محافظ و ارزشمندي براي ماست، تحت تاثير قرار مي دهد و خشک مي کند. مهم ترين علت خشک شدن پوست افراد در پاييز و زمستان، هواي سرد و خشک اين فصل هاست. شايد آسان ترين توصيه به افراد دچار مشکل خشکي پوست، اين باشد که در اين روزهاي سرد، فقط در مواقع ضروري از منزل خارج شوند تا کمتر در معرض خشکي هوا قرار بگيرند اما اين توصيه خيلي عملي نيست، پس مي رويم سراغ راهکارهاي پيشنهادي براي مقابله باخشکي پوست در فصل سرد و بررسي چند پرسش رايج شما در اين مورد.
يافته هاي علمي نشان مي دهند احتمال چروک شدن پوست هاي خشک، بيشتر است و پوست آنهايي که پوست خشکي دارند، از همسن و سالانشان چين و چروک بيشتري دارد. اين بهانه مي تواند انگيزه جدي باشد براي محافظت ويژه افرادي که پوست خشک دارند، در فصل هاي سرد و خشک سال.

چرا پوست خشک مي شود؟
خشکي پوست هم دليل و منشاء ژنتيکي دارد و هم اکتسابي. برخي بيماري ها مانند اگزماي نوزادان از زمان تولد به دليل اختلال در ايپدرم و لايه چربي پوست ايجاد مي شوند و ارثي هستند. موارد اکتسابي هم علل فراواني دارند مانند شستشو و استحمام نامناسب، ابتلا به برخي بيماري ها مانند کم کاري تيروييد يا مشکل هاي کليوي، افزايش سن، مصرف برخي داروها و.... در مبتلايان به اين بيماري، در لايه سطحي پوست که معروف به «اپيدرم» و محتوي چربي، آب و پروتئين است، اختلال ايجاد مي شود و پوست به خشکي مي گرايد. حتي برخي تغييرات طبيعي در دوران بلوغ هم پوست را خشک مي کند.

آيا خشکي پوست درمان دارد؟
تا علت اصلي بروز خشکي پوست معلوم نشود، درمان نخواهد شد اما استفاده از شوينده هاي مناسب، چرب کردن مدام پوست و پرهيز از استحمام مکرر مي تواند مفيد باشد. بهترين مرطوب کننده و چرب کننده پوست هاي خشک، به خصوص در کساني که اگزماي سرشتي (درماتيت آتوپيک) دارند، وازلين است. کرم هاي چرب و روغني موثرترند و احتمال بروز آلرژي هم با مصرف آنها کمتر مي شود زيرا در کرم هاي با پايه آب، براي جلوگيري از فساد با قارچ ها و باکتري ها، مواد نگهدارنده اضافه مي شود که اغلب عامل بروز آلرژي مي شوند. گاهي عطر اضافه شده به آنها نيز مشکل ساز خواهد شد.
وازلين بهترين چرب کننده است اما چون باعث براق و ليز شدن پوست مي شود، بعضي ها آن را نمي پسندند. اگر شما هم چنين عقيده اي داريد، به جاي وازلين، مي توانيد از «اوسرين» استفاده کنيد. برخي افراد هم معتقدند وازلين باعث رنگ تيره و لک شدن پوست مي شود در صورتي که اتفاقا محصول هاي مرطوب کننده اي مانند وازلين، علاوه بر مقرون به صرفه تر و مفيدبودن، عوارض کمي دارند و اين تصور غلط است. معمولا پوست به اين محصول واکنش نشان نمي دهد و مناسب نوزاد و پير و جوان است. اگرچه در بسياري از موارد اين دو با هم اتفاق مي افتند، اما معمولا به هم ربطي ندارند. علت خشکي لب تنفس دهاني، زمينه هاي آلرژي، زبان زدن به لب ها، حساسيت به خمير دندان يا رژ لب و مصرف برخي داروهاست. براي رفع خشکي لب ها شناخت علت، بهترين راه حل است. چرب کردن مکرر لب، بهترين راه بهبود خشکي آن است و بهترين چرب کننده هم وازلين است. البته خيلي از چرب کننده هاي ماتيکي موجود در داروخانه ها هم که مخصوص لب هستند، بر پايه وازلين ساخته شده اند.

منبع:
www.pardad.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نکاتي مهم در خصوص خشکي پوست در فصل سرما نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نکاتي مهم در خصوص خشکي پوست در فصل سرما ، آرايشي و زيبايي