مسبی
هنر سفالگري در هند

هنر سفالگري در هند

ویرایش: 1391/11/5
نویسنده: سانا 19
هر روستايي در نواحي مختلف هند تکنيک سفالگري خاص خود را دارد و سفالگراني (Khumbar or Kumhar) که در بيرون از کلبه هاي خود مي نشينند ، چرخ سفالگري را به حرکت در آورده و ظروف زيبايي که در خانه ها مورد استفاده است را خلق مي کنند اين ظروف مي تواند شامل ظرف آب (gharas) ،ليوان ،بشقاب ،گلدانgamlas- و غيره باشد.
با توسعه ي شهر نشيني سنت ساخت سفال در هند به بيرون از شهرهاي بزرگ و صنعتي منتقل شده است.
از کيفيتهاي بارز کلي سفالينه هاي هند ارجحيت دادن به فرم نسبت به رنگ و تزيينات است و همچنين سنت تکرار نقوش طبيعي در تزيينات.
براي معرفي خصيصه هاي سنتي خاص سفالينه هاي هند سفري مي کنيم به روستاها و نواحي مشهور ساخت سفال درايالات مختلف اين کشور.
با حرکت بسوي کشميرما شاهد ظروف سفالي ساخته شده با گل معمولي هستيم که سطوح براقي دارند و بسيار مورد علاقه ي مردم هستند.
-دلهي-مشهور است به سفالينه هاي آبي و داراي سنتي ديرينه در اين زمينه است.رنگ آبي زيباي سفالينه ها مرهون رنگ آبي است که ماده ي رنگي آن از ايران تهيه مي شود. اين سفالهاي آبي رنگ سپس با حرارت بسيار بالا پخته شده و تبدبل به سفالهاي بسيار محکم در مقايسه با ديگر سفالينه ها مي شوند.
سفالهاي شگفت انگيز روستاي مانسا در غرب بنگال که بسيار مورد علاقه ي توريستها است با کنده کاريهاي دولايه خود نمايانگر صورت الهه ي مار مي باشد .سفالينه هاي مشابه در داکشينيراي در منطقه ي ساندربند يافت مي شوند که شامل ظروف گردي است که لبه ي دهانه ي آن تبديل به تاج مي شود اين نوع ظروف در زمانهاي قديم از سوي مردم آن نواحي بعنوان سمبل خداي محافظ حملات حيوانات وحشي تقديس مي شد.
منطقه ي اوتار پرادش يکي از زيباترين و تزيني ترين (Chunar ) سفال را توليد مي کند که با گل سياه مرغوب سفالهاي خود مشهور مي باشد که معمولا بر روي آن با رنگ نقره کار مي شود و داراي طرح هاي تزييني است.اين هنردر نظام آباد با برق و جلاي خاص خود به مرحله ي تعالي خود رسيده و ماده ي جلاي آن از نوعي پودر که کابيز ناميده مي شود و از گل شاليزارهاي برنج تهيه مي شود بدست مي آيد.و فرمول ساخت آن جزء اسرار سفالگران آن نواحيست.
-خورجا- در-اوتارپرادش- هم معروف است به ساخت وسايل سفالي آشپزخانه ارزان ولي محکم.پارچهاي شبيه بطريهاي آب زائران و ديگر وسايل ميز آشپز خانه از توليدات محبوب اين نواحي است که در حرارت بالا پخته شده و رنگ طبيعي گل سفال در آن حفظ مي شود.
سفال ايالت راجاستان مشخصات خاص خود را دارد . در اين نواحي دهانه ي سفالهاي کوزه اي بسيار کوچک ساخته مي شود و آن احتمالا براي جلوگيري از چکيدن آب به بيرون ظرف است چرا که آب براي اهالي آنجا بسيارکمياب و در عين حال با ارزش است .منطقه ي- الوار- مشهور است به سفالهاي نازک خود که به اصطلاح کاغذي (kagzi )ناميده مي شود.دهکده ي -مولا- در راجاستان نيز با توليد سفالهاي نيم تنه ي الهه ها و خدايان باستان که با رنگهاي تند قرمز ،زرد و صورتي رنگاميزي شده و حرارت داده مي شوند معروف است .
سفالهاي- جايپور- از خميرهاي مصري تهيه مي شوند و بعد از ساخته شدن با چرخ سفال گري دردرون قالبهاي چوبي با حرارت بسيار کم پخته مي شوند و به همين دليل هم بسيار شکننده هستند هر چند نقوش گلهاي آبي و سفبد نقاشي شده بر روي آن چنان دلنواز هستند که بينندگان را مجذوب خود مي کنند .سفالينه هاي اين منطقه بيشتر جنبه ي تزييني دارند و شامل ساخت اشيائي است مانند جاسيگاري،کاسه هاي کوچک،جعبه ي زيور آلات و گلدان .
در گوجارات سفالينه ها از اختلات گل سفيد و سياه تهيه مي شوند.اين سفالها با گرماي خورشيد خشک شده وسطوح آنها تنها با مواد رنگي طبيعي و آب نقاشي مي شود که ابتدا با يک رنگ سطح سفال پوشانده شده و سپس با رنگهاي ديگر روي آن نقاشي مي شود.مجموعه ي نقوش متنوعي توسط هنرمندان ماهر زن بصورت خودانگيخته بر روي سفالينه ها نقاشي مي شود و اکثر طرحها عناصري چون نقطه ،خطوط زيگزاگ؛مايل ومنحني را مي نمايانند. نقوش حيوانات و گلها بندرت ديده مي شوند.ظروف روستاهاي سوراشترا و کوچ با زيبايي خود معروف هستند. سفالهاي متنوع منطقه ي-گوا- هم بسيار دلنواز هستند .در مناطق شمالي اين نواحي سفالهاي مرغوب لعابدار ديده مي شوند و امامحبوب ترين سفالهاي اين منطقه مربوط است به سفالينه اي -کاريگاري-که در آنجا بخشهاي مختلف شي مورد نظر جداگانه تهيه شده و سپس به هم متصل مي شود و داراي فرمها و اشکال بسيار هنري است که بسيار ماهرانه نيز تهيه مي شود.
و در انتها همچنانکه که بسمت جنوب پيش مي رويم منطقه ي -پونديچري-را مي يابيم که بسيار معروف است در ساخت سفالينه اي با گل رس چيني که با حرارت بسيار بالا تهيه مي شود.
و اما جداي از خصيصه هاي خاص سنتي سفالينه هاي مناطق مختلف هند ،امروزه شاهد سفالگرهايي هستيم که به توليد ظروف سفالي تزييني با تکنيکهاي مدرن در کارگاههاي خود مي پردازند .
بطورکلي هنر سفالگري ارتباط محکمي دارد با تمدن و فرهنگ باستاني خود که با فرمها واشکال خلق شده ي سفالگران از مواد طبيعي زمين بخوبي نمايانگر نيازهاي روحي و فيزيکي انسانها در مراحل خاص زندگاني ازلحاظ تاريخي وانسانيست .منبع: Indian Art and Architecture-Microsoft Encarta premium 2009
امتیاز دهی به مقالههنر سفالگري در هند
هنر سفالگري در هند
نظرات   (3 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


رضا رونده (01:45   1395/2/31)

من در مورد سفال گری هند کتاب میخواستم لطفا اگه منبع سراغ دارین بهم معرفی کنید . من بیشتر روی سفالینه های که بدون چرخ کار میشه عکس و مطلب میخوام کد: 4659شاکه ساروخانیان (20:23   1394/5/20)

با سلام
مختصری بیشتر اینکه همانطور که گفته شده سفالگران نواحی الوار راجستان تخصص در ساخت این نوع سفالینه را دارا می باشند..ریشه ی ساخت این نوع از سفال به قرون وسطی بر می گردد..امروزه تقیبا بسیار نایاب است و کمتر تولید می شود و سفالگران کمی مهارت درساخت این نوع را دارند..بر سه نوع است.نوع اول ساده و نازک به رنگ بیسکویتی است ..نوع دوم ساخت مفصلتر و پیچیده تر دارد و برای آنکه بتوانند با طرحهای پیچیده تری تزیین کنند ابتدا سفال جلا داده شده و سپس با لایه رنگ سفید وقرمزرنگ آمیزی می شود. طراحی دور کار هم حکاکی می شود که تکنیک آن سکرافیتو نامیده می شود .
نوع سوم بسیار خاص است از سفالهای بسیار ناب جلا داده شده استفاده می شود و با طرحهای اسلیمی زیبا با روش حکاکی عمیق منقوش می شود .فضای باقی مانده یا خطوط سطری مانند ونقطه های سیاه تزیین می شود کنتراست رنگ وبافت باعث می شود قسمتهای حکاکی شده نمایان شوند که زیبایی وجذابیت سفالینه را بیشتر کند... کد: 2610حمید علیمرادی (11:21   1394/5/20)

سلام من در مورد سفالهای نازک کاغذی منطقه الوار راجستان بیشتر می خواستم بدونم لطفا اگه منابع دست اول در این مورد دارید بهم کمک کنید. کد: 2606


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هنر سفالگري در هند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر سفالگري هند ، سفالگري ، شاکه ساروخانيان