مسبی
تاريخچه ي چهره نگاري4

تاريخچه ي چهره نگاري4

ویرایش: 1391/11/6
نویسنده: سانا 19
سبک رئاليسم مسير سبک امپرسيونيسم را در سال 1870 هموار نمود.شايدبه دليل درآمد ناچيز بسياري از نقاشان امپرسيونيسم آنان مجبور بودند از اعضاي فاميل خود بعنوان مدل در فضاي خانه يا بيرون استفاده کنند .به دليل سطوح پر تالالو و ضربات غني قلم مو پرتره هاي امپرسيونيستها بطرز چشمگيري گيرا وجذاب هستند. نقاشان فرانسوي -کلود مونه-و-پير آگوست رنوار- تصاوير گروهيزيبايي از انسانها را آفريدند.
هنرمند امريکايي -مري کاسات-که در فرانسه تحصيلات هنري خود را کسب کرد و در آنجا هم فعاليت نمود تا امروز بدليل کشيدن نقاشيهايي با موضوع -مادر و کودک- مانند-رنوار- بسيار مشهور و محبوب مي باشد. .-پل گوگن - و -وينسنت ون گوگ-که از نقاشان پست امپرسيونيسم محسوب مي شوند پرتر ه هاي گويا وآشنايي را را غرق در رنگهاي پيچ وتاب خورده بدون تخت کردن اجباري رنگها کشيدند اينان نيز مشهور هستند براي خلق پرتره هاي قوي.
-جان سينگر سارجنت- در جريان تحولات سبکي نقاشي قرار گرفت ولي هيچگاه ديدگاه هاي امپرسيونيستي و پست امپرسيونيستي را در کارهايش ظاهر نکرد .او چهره نگار توانمندي بود و با تکنيک واقع گرايانه با فوران رنگهاي درخشان کار مي کرد ودرکشيدن پرتره هاي آدمهاي خاص و يا گروهي مهارت داشت..او درايتاليا بدنيا آمده بود و تحصيلات هنري خود را در ايتاليا،فرانسه و آلمان کسب نمود برخي معتقدند که او دنباله رو سبک- وان ديک- نقاش بوده است.
-سيسيليا بيوس- از نقاشان زن آمريکاييست که به عقيده هنر شناسان بسيار مشابه با تکنيک -سارجنت- کار کرده است تا آنجاييکه برخي او را لقب-سارجنت زن- داده اند.او جوايز مهمي را براي خلق پرتره هايش گرفت و معروف است به کشيدن شخصييتهاي اجتماعي مانند -اديت روزولت و-جرج کلمنک-وهمچنين پرتره هاي اعضاي خانواده اش.
-جيمز آبت مک نيل ويستلر-از نقاشان آمريکايي بود که با هنرمندان اروپايي ارتباط داشت.او پرتره هاي استثنايي بسياري خلق کرد که معروف ترين آنها Arrangement in Grey and Black, The Artist Mother يا (1871) Whistlers Mother است.او تمايل داشت که بينندگان چه در آثار پرتره و چه در نقاشي مناظرش به هارموني قرار گرفتن فرمها و رنگها توجه کنند او از پالت رنگي ملايم استفاده مي کرد تا به نتيجه ي دلخواه برسد وتلاش مي کرد تا به توازن رنگي و سايه روشنهاي ملايم دست يابد. او مي گفت:همچنانکه موسيقي شعر صدا مي باشد،نقاشي هم شعر ديدن است و موضوع نقاشي هيچ ارتباطي با هارموني صدا يا رنگ در يک اثر ندارد .
فرم و رنگ از عناصر مهم در پرتره هاي پل سزان است .در پرتره هاي نقاشاني چون آندره درن و هانري ماتيس استفاده از رنگهاي تندترو ضربات غنيتر قلم مو ديده مي شود.
پيشرفت عکاسي در قرن 19-م تاثير مشخصي بر نقاشي پرتره گذاشت وجاي جعبه ي تاريکي که نقاشا ن ازآن در نقاشي بهره مي بردند را گرفت.بسياري از هنرمندان مدرنيست به سالنهاي عکاسي شتافتند تا عکسهايي از خود تهيه کنند .مانند -بودله- که هرچند عکاسي را دشمن نقاشي مي دانست ولي خود مجذوب قدرت آن شد. نقاشاني مانند -توماس اکينز- و -ادگار دگا-علاقه مند به عکاسي با دوربين بودند و معتقد بودند که از آن مي توان براي ايجاد کمپوزيسيوني بهتر استفاده کرد.به غير از امپرسيونيستها نقاشان چهره نگار روشهاي بيشماري را يافتند که مي توانست با عکاسي رقابت کند.
در قرن بيستم هنرمندان مجموعه پرتره هايي با شيوه ها و جهت يابييهاي جديد آفريدند .نقاش سبک فوو هانري ماتيس پرتره هايي قوي با شيوه ي غير واقع گرايانه آفريد و از رنگهاي تند براي رنگاميزي چهره استفاده کرد.سزان تاکيد بر فرمهاي ساده شده ي بدون جزئيات و استفاده از رنگهاي نزديک به هم کرد.شيوه ي منحصر بفرد گوستاو کليمت که در بر گيرنده ي نقوش و رنگهاي طلايي بيزانسي بود باعث خلق پرتره هاي بياد ماندني او شد و شاگرد او اسکار کوکوشکاچهره نگار معروف شخصييتهاي مرفه ونيزي شد.نقاش پرکار اسپانيايي پابلو پيکاسو پرتره هاي فراواني از خدمت کاران خود با سبک کوبيستي کشيد که در آن با شباهت سازي تحريف شده ي چهره ها به مرحله ي بالايي از ذهنيت و احساس دست يافته بود.
نقاشان اکسپرسيونيستي چون -اتو ديک- و -ماکس بکمن- برخي از روانشناختانه ترين پرتره هاي تاريخ هنر نقاشي را آفريدند .ماکس بکمان ار پرکارترين چهره نگاران زمان خود بود.-آميديو موديگلياني-پرتره هاي بسياري را با شيوه ي درازنمايي کرده ي خود کشيد که شخصييت دروني مدلهاي خود را نشان مي داد او کارهايش را با تکيه بر مطالعات دقيق فرم و رنگ مي آفريد .ما درکارهاي مدلياني بيشترين تحريف را در چشمها و ابروهاي مدلها مي بينيم که گاهي در حد يک نقطه ي تاريک و گود رفته تحريف و ساده شده اند.
در انگليس گروه -ورتيسيست- گروهي که اولين بيانيه خود را در سال 1914 ارائه دادند و آثارآنها ادغامي بود از سبک فوتوريسم و کوبيسم پرتره هاي در خور توجه اي را در اوايل قرن بيستم خلق کردند.فرانسيس پيکابيا نقاش سبک دادا پرتره هاي زيادي را با شيوه ي منحصر بفرد خود آفريد.پرتره هاي -تامارا د لمپيکا -با خطوط منحني ساده و رنگهاي غني و زاويه هاي تيز با موفقيت چشمگيري در گروه -هنردکو- قرارگرفت .-رابرت هنري-و-جورج بيلو- از نقاشان واقعگراي پرتره بودند.-ماکس ارنست-با خلق اثر -تمام دوستان با هم-نمونه ي جديدي از پرتره ي گروهي را آفريد.
خلق پرتره در آمريکا و اروپا در بين سالهاي 1940-1950 کمتر شد و دليل آن توجه بيشتر به هنر انتزاعي و غير فيگوراتيو بود.نقاشي که در ايندوران جزء استثناعات بود آندرو وايهود که او را مي توان از پيشتازان چهره نگار واقع گراي آمريکا دانست در نقاشيهاي آندرو هرچند واقع گرايي شديد بچشم مي خورد ولي نمايش احساسات شخصييتهاي آثارش و کيفيت سايه روشنهاي کارهايش ارزش بسياري دارد. مجموعه ي پرتره هاي هلگا تستورف او که بيش از 247 طراحي و نقاشي را در بر مي گيرد از کارهاي اختصاصي او بشمار مي رود(.1971- 1985).
سالهاي 70- 1960دوران احياء مجدد هنر چهره نگاري بود.-لوسين فرويد(نوه ي سيگمونت فرويد)و فرانسيس بيکن نقاشيهاي ارزشمندي را آفريدند.پرتره هاي بيکن بدليل کيفيت ترسناکشان شناخته شده هستند.در ماه مي سال 2008 يکي از پرتره هاي فرويد Benefits Supervisor Sleeping در حراج کريستي در نيويورک سيتي با قيمتي معادل 33.6 ميليون دلار فروخته شد .بسياري از نقاشا ن معاصر مانند اندي وارهول -الکس کتز-و-چاک کلوز-توجه خود را به کشيدن چهره متمرکز کردند.نقاشي معروف -مارلين مونرو- وارهول نمونه ي يکي از اين آثار مي باشد.تخصص -چاک کلوز- کشيدن پرتره هاي عظيم در اندازه ديوار و با شيوه ي Photorealism بود که در آن عکس واسطه ايست بين تصوير عکس و هنرمند او درپرتره ي --لوکاس دو- با استفاده از ايجاد شبکه هاي دايره اي بروي عکس شروع به انتقال رنگهاي تک تک قسمتهاي شبکه با اغراق در رنگ و در اندازه ي بزرگتر بر روي بوم کرده است .
جيمي وايه پسر اندرو وايه يکي از نقاشان معاصر واقع گرا در آمريکاست که پرتره هاي زيادي را خلق کرده است از جمله پرتره هاي -اندي وارهول-،-رودولف نوريف- و-جان کندي- اوبسيار شناخته شده هستند.

منبع:

http://en.wikipedia.org

امتیاز دهی به مقالهتاريخچه ي چهره نگاري4
تاريخچه ي چهره نگاري4
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تاريخچه ي چهره نگاري4 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هنر ، چهره نگاري