مسبی
پس از 40 سال، روس‌ها به ماه برمي‌گردند

پس از 40 سال، روس‌ها به ماه برمي‌گردند

ویرایش: 1391/10/30
نویسنده: amirkiani
پس از آخرين تلاش ناموفق در 40 سال قبل، روس‌ها قصد دارند تا شانس خود را براي فتح ماه مجددا آزمايش کنند. ماه‌نشين جديد نخستين فضاپيمايي است که از پايگاه فضايي جديد روسيه در خاور دور پرتاب مي‌شود.محمود حاج‌زمان: رئيس آژانس فضايي فدراسيون روسيه (Roscosmos)، ولاديمير پوپوفکين، اعلام کرده است که اين کشور قصد دارد تا در سال 2015 / 1394، کاوشگري بي‌سرنشين را رهسپار ماه کند. همچنين موشکي که قرار است کاوشگر روباتيک روسيه موسوم به Luna-Glob را با خود به فضا ببرد، نخستين موشکي خواهد بود که از پايگاه فضايي وستوچني -جديدترين تاسيسات فضايي روسيه در شرق دور- به فضا پرتاب خواهد شد.
به گزارش پاپ‌ساينس، سال گذشته، ولاديمير پوتين متعهد شد تا 1 ميليارد دلار به اين تاسيسات پرتابي جديد اختصاص دهد. اين تاسيسات که در نزديکي چين قرار دارد، وابستگي روسيه به پايگاه فضايي بايکونور قزاقستان را از بين خواهد برد.
کاوشگر Luna-Glob که نخستين نمونه از چهار ماموريت برنامه‌ريزي شده روسيه به مقصد ماه است، با خود تجهيزاتي علمي حمل مي‌کند تا به جمع‌آوري نمونه‌هاي خاک و جستجو براي آب در سطح ماه بپردازد. خبرگزاري ريانوستي روسيه اعلام کرده است که اين کاوشگر نمايشگرهاي غبار و حسگرهاي پلاسما با خود به همراه خواهد داشت، تا بتواند پرتوهاي پرانرژي کيهاني را نيز رصد کند. اين ماموريت، نخستين سفر روسيه به ماه پس از دهه 1970 / 1350 خواهد بود.

آخرين پروژه اکتشافي Roscosmos به مقصد ماه که از سال 2010 / 1389 تا کنون چندين بار به تعويق افتاده، نخستين ماموريت اين سازمان پس از شکست کاوشگر فوبوس-گرانت در سال 2011 / 1390 خواهد بود. کاوشگر فوبوس-گرانت که قرار بود نمونه‌هايي از خاک ماه مريخ، فوبوس، را جمع‌آوري کند؛ در پرتاب خود دچار اشکال شد و پس از دو ماه گردش در مدار زمين به درون اقيانوس آرام سقوط کرد.
کاوشگر Luna-Glob و کاوشگرهاي پس از آن بخشي از برنامه بزرگ‌تر روسيه براي راه‌اندازي مجدد صنايع فضايي خود است. اين کشور همچنين طرح‌هايي براي ارسال يک سفينه سرنشين‌دار به مقصد ماه تا سال 2018 / 1397 در برنامه خود دارد.منبع:

http://www.khabaronline.ir/detail/271297/science/technology

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره پس از 40 سال، روس‌ها به ماه برمي‌گردند نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بازگشت روس هابه ماه ، روس ها ، ، روس ها به ماه برميگردند