مسبی
آلودگي هوا و رژيم غذايي مناسب براي اين روزها

آلودگي هوا و رژيم غذايي مناسب براي اين روزها

ویرایش: 1391/10/18
نویسنده: winston
آلودگي هوا و رژيم غذايي مناسب براي اين روزها

اگر چند سال پيش مي شنيديم که هواي تهران در وضعيت هشدار قرار دارد، حسابي مي ترسيديم و جا مي خورديم و شايد حتي از ترس خفه شدن (!) از خانه بيرون نمي آمديم و ..
حالا مدت هاست که ديگر آلودگي هواي تهران، حتي در حد هشدارش هم کسي را متعجب نمي کند و اين توصيه ها که «گروه هاي آسيب پذير مانند بيماران قلبي، بيماران آسمي، سالمندان، بچه ها و ... از منزل خارج نشوند» يا «سعي کنيد سفرهاي درون شهري را به حداقل برسانيد و بيشتر از وسايل نقليه عمومي استفاده کنيد» و ... آنقدر تکراري است که شايد ديگر رغبتي براي شنيدنش نباشد! البته شايد بهتر باشد چند روزي را در تقويم به عنوان روزهاي آلودگي هوا ثبت و از پيش برايش برنامه ريزي کرد! به هر حال بحث آلودگي هوا تا زماني که به صورت اساسي حل نشود، همچنان ادامه خواهد داشت؛ هر سال شادي زمستاني مان سياه مي شود و حتي يک تعطيلي ?،? روزه هم نمي تواند از شدت سردرد و تهوع و تنگي نفس مان کم کند

البته آلودگي هوا فقط مختص شهر تهران نيست و همه ساکنان شهرهاي بزرگ و البته شهرهاي صنعتي کشورمان به نوعي دچار مسموميت شده و قرباني آلودگي هوا مي شوند. منوکسيد کربن، اکسيد نيتروژن، اکسيد سولفور، ذرات معلق در هوا و هيدروکربن ها از جمله همين مواد آلوده کننده است که بدن انسان را در برابر عفونت هاي بيماري زا حساس تر کرده، مشکلات تنفسي، تحريک چشم و ناراحتي هاي قوه بويايي را افزايش مي دهد که همه اين عوارض به شکل پررنگ تري در کودکان بروز مي کند. البته براي حفظ سلامت بدن مي توان نکاتي را در نظر گرفته و با رعايت شان از بروز شرايط اضطراري پيشگيري کنيم.

? بهترين و بدترين غذاها
در هواي آلوده بايد برخي مواد غذايي را مصرف کرد که خاصيت خنثي کنندگي مواد سمي موجود در هوا را داشته باشند.

مصرف غذاهايي که حاوي آنتي اکسيدان هاي سلنيوم و بتاکاروتن هستند هم توصيه مي شود؛ هنگام آلودگي هواي استنشاقي، مقدار زيادي راديکال آزاد در بدن توليد مي شود که سبب کاهش توان فرد در انجام کارهاي روزمره زندگي شده و حتي در دراز مدت مي تواند بيماري هاي مزمن مانند بيماري قلبي عروقي و انواع سرطان را ايجاد کند. براي به حداقل رساندن عواقب ناشي از تجمع راديکال هاي آزاد در بدن مصرف آنتي اکسيدان ها را در رژيم غذايي افزايش دهيد. سبزيجات و ميوه هايي مثل طالبي، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنيوم را هم مي توانيد در غذاهاي دريايي، مرغ، نان، آجيل و غلات سبوس دار پيدا کنيد.

E + C + D= ضد آلودگي
چه در خانه هستيد، چه در محل کار و چه پشت فرمان، از مواد غذايي مثل: کرفس، اسفناج، گوجه فرنگي، ليمو شيرين، نارنگي، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنيد که غني از ويتامين C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن هاي گياهي، گردو، بادام، زيتون، جگر و سبزيجات داراي برگ سبز که منابع ويتامين E هستند را هم فراموش نکنيد. به خصوص اگر شغل تان طوري است که بايد بيشتر در هواي آزاد باشيد؛ اين ويتامين مي تواند مسموميت ناشي از آلودگي هوا را خنثي کند.منابع مناسب ويتامين D هم شير، کره و زرده تخم مرغ هستند که بايد در برنامه غذايي روزانه تان باشند.

پکتين بخوريد!
مواد غذايي که سرشار از پکتين هستند، سرب موجود در هوا را مي گيرند و مانع از نفوذ سرب به سلول هاي بدن مي شوند؛ مصرف روزانه يک عدد سيب مي تواند عوارض ناشي از آلودگي هوا را کاهش داده و ميوه هايي مانند پرتقال و توت فرنگي نيز سرشار از پکتين بوده و براي کاهش عوارض آلودگي هوا مفيد هستند.

لبنيات کم چرب ميل کنيد
در هواي آلوده بايد بيشتر از هميشه شير، ماست و دوغ بنوشيد، زيرا فسفر، منيزيم و کلسيمي که در لبنيات يافت مي شود، همگي خنثي کننده سموم هستند و براي کاهش صدمات دستگاه تنفسي و التهاب دستگاه گوارش ناشي از آلودگي هوا، بايد مصرف شير و لبنيات بيش از پيش شود.

مصرف شير و فراورده هاي آن باعث نرم شدن مخاط تنفسي فوقاني، مري و معده مي شود و به دليل وجود ترکيبات مناسب براي رشد و نمو باکتري هاي مفيد که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاينده را تنظيم مي کنند، التهابات و بيماري هاي دستگاه گوارش را کاهش مي دهد.

کمبود کلسيم = جذب سرب بيشتر!
افرادي که کمبود کلسيم دارند، بيشتر در معرض خطر آلودگي با سرب قرار مي گيرند. چون گيرنده هاي فلزات ? ظرفيتي در بدن انسان به صورت رقابتي عمل مي کنند و در صورتي که اين گيرنده ها، قبلا با فلزات مورد نياز بدن مانند آهن و کلسيم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگي با سرب قرار مي گيرد براي جلوگيري از آلودگي زياد با سرب بهتر است لبنيات بيشتري مصرف کنيد که منبع غني کلسيم هستند.

چرب و چيلي ها ممنوع!
در روزهايي که آلودگي هوا بسيار زياد است، از غذاهاي چرب به خصوص چربي هاي جامد حيواني و گياهي استفاده نکنيد که مصرف چنين غذاهايي فقط باعث تشديد کاهش توان بدني و ذهني شما در طول روز خواهد شد. پس استفاده از تنقلات کم ارزش مثل چيپس، پفک و نوشابه هاي گازدار را بي خيال شويد که باعث اختلال جذب عناصر مفيد در بدن مي شود و مي تواند اثرات منفي آلودگي هوا را تشديد کند. مصرف موادي مثل سوسيس و کالباس هم به دليل داشتن مواد شيميايي و نگهدارنده، علاوه بر اين که به خودي خود مضر و سرطان زاست، براي ساکنان شهرهايي که هواي ناسالم دارد، به هيچ وجه توصيه نمي شود.

سير و پياز بخوريد
سير، پياز و تره فرنگي، هر قدر هم که بوي آزاردهنده اي داشته باشند اما حاوي مقدار زيادي گوگرد هستند که مي توانند از مخاط دستگاه تنفسي محافظت کنند.

نوشيدن آب زياد فراموش نشود
نوشيدن زياد آب به کليه ها کمک مي کند تا املاح اضافي از بدن خارج شود و ذرات آلودگي مدت کمتري در بدن باقي بماند.

خريد از وانتي ممنوع!
در روزهاي آلودگي هوا نبايد از وانتي هايي که ميوه و سبزيجات تازه را در کنار خيابان ها مي فروشند يا مغازه هايي که سبزيجات خود را بيرون از مغازه و در مسير عبور خودروها مي گذارند، ميوه و سبزي بخريد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آلودگي هوا و رژيم غذايي مناسب براي اين روزها نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آلودگي هوا ، رژيم غذايي ، آلودگي هوا در اين روزها