مسبی
محاسبه قيمت طلا با دلار مبادله‌اي دستور مافوقمان بود

محاسبه قيمت طلا با دلار مبادله‌اي دستور مافوقمان بود

ویرایش: 1391/10/12
نویسنده: سامان تی 62
محمد کشتي آراي درباره چرايي ابلاغ نامه جنجالي اتحاديه طلا و جواهر مبني بر تغيير ملاک تعيين نرخ طلا و سکه و جايگزين کردن ارز مبادله‌اي به جاي ارز آزاد، اظهار داشت: هم اکنون هيچ چيزي تغيير نکرده و اتحاديه فقط نامه اي را به واحدهاي ذيربط ابلاغ کرده است.

وي در گفتگو با تسنيم، با بيان اينکه نامه مورد اشاره با دستور مسئولان بالادستي و مافوق از سوي اتحاديه ابلاغ شده است، افزود: در جلساتي که داشتيم مسئولان گفتند که بايد ارز مبادله‌اي جايگزين ارز آزاد شود؛ همانطور که قبلاً مسئولان بانک مرکزي هم اين موضوع را ابلاغ و اعلام کرده بودند.

رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر تصريح کرد: اتحاديه به واحدها اعلام کرد که فقط نرخ ارز مبادله‌اي بايد در تابلوها درج شود و همچنين با توجه به دستورات مسئولان و مذاکراتي که در جلسات داشتيم مقرر شد در صورت تأييد نرخ ارز مبادله‌اي براي تعيين نرخ طلا و سکه بجاي ارز آزاد بکار گرفته شود.

کشتي آراي ضمن اشاره به اينکه جلسه‌اي که قرار بود ديروز در خصوص تصميم گيري نهايي درباره قيمت گذاري طلا و سکه تشکيل شود موکول به روز جاري شده است، گفت: در جلساتي که اتحاديه هم شرکت مي کند به ما اينطور گفتند که بايد نرخ مبادله‌اي براي محاسبه طلا و سکه مورد محاسبه قرار گيرد.

سئوال- آيا مسئولان بانک مرکزي در جلسات مذکور شرکت مي کردند؟ و همچنين آيا مقامات بالادستي بانک مرکزي را در جريان اين تصميم قرار داده بودند؟

اين مقام مسئول در اتحاديه طلا و جواهر در پاسخ تأکيد کرد: بنده در جريان نيستم که مسئولان مربوطه بانک مرکزي را در جريان گذاشتند يا خير؛ به ما در همان جلسات اين موضوع را ابلاغ کرده‌اند.

در خبرهاي روز گذشته آمده بود که رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر در نامه‌اي به روساي اتحاديه طلا و جواهر در استانهاي کشور خبر تصميم ويژه دولت مبني بر تغيير نحوه قيمت‌گذاري طلا و سکه را اعلام کرده است.

کشتي آراي در اين نامه که در ادامه ميخوانيد ابلاغ کرده است؛
باتوجه به حساسيت و جايگاه صنف طلا و جواهر در نظام اقتصادي کشور و باتوجه به اعلام نرخهاي مختلف توسط رسانه ها و دستگاههاي ارسال کننده قيمت حسب دستور مقامات اقتصادي کشور، کليه اتحاديه هاي کشور ملزم به رعايت و دستورالعمل و پيروي از نرخهاي رسمي کشور هستند.

در حال حاضر شرکتهاي ارسال کننده پيام نرخ و دستگاههاي اعلام نرخ ملزم به رعايت موارد فوق هستند، بنابراين، باتوجه به دستورالعمل اعلام شده نرخ ارزهاي خارجي مطابق با نرخ اتاق مبادلاتي ارزي است و اعلام نرخهاي طلا و سکه براين اساس خواهد بود.

خواهشمند است ضمن اعلام به کليه همکاران و شهرهاي تابعه از دادن هرگونه نرخ خارج از ضوابط به تابلوها جدا خودداري کنيد.

اما ساعتي بعد پيمان قرباني مدير اداره بررسي‌هاي اقتصادي بانک مرکزي به اين خبر واکنش نشان داد و در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم تأکيد کرد سياست بانک مرکزي استفاده از ارز مبادله‌اي براي تعيين نرخ سکه نيست.

قرباني در واکنش به نامه ارسالي از سوي اتحاديه کشوري طلا و جواهر به رؤساي اتحاديه‌هاي اين صنف درباره تغيير ملاک تعيين محاسبه نرخ طلا و سکه بر اساس دلار مبادلاتي به جاي دلار آزاد، اظهار داشت: نرخ گذاري با ارز مبادله‌اي براي کالاهايي موضوعيت دارد که آن‌ها ارز مبادله‌اي دريافت کرده باشند بنابراين ارز مبادله‌اي به طلا تعلق نمي‌گيرد.

وي در همين ارتباط ضمن اشاره به ديدگاه بانک مرکزي در خصوص بازار طلا و سکه، افزود: سياست بانک مرکزي به عنوان نهاد نظارتي و تنظيم کننده و براساس وظايف و مسووليت‌هايي که قوانين پولي و بانکي کشور به آن محول کرده، در خصوص بازار طلا اين است که قيمت طلا در بازار تعيين ‌شود.

مديراداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي با تأکيد بر اهداف اين بانک در بازار طلا و سکه مبني بر کنترل قيمت‌ها و جلوگيري از حبابي شدن اين بازار، تصريح کرد: عوامل بنيادين و قيمت جهاني طلا و قيمت نرخ ارز ملاک اصلي تعيين نرخ طلا و سکه است بنابراين نوسان هاي قيمت جهاني طلا و ارز بر بازار داخلي طلا تاثير مي گذارد.

قرباني در اينباره به سياست پيش فروش سکه توسط بانک مرکزي طي سال گذشته اشاره و تأکيد کرد: بانک مرکزي در سال گذشته به دليل حبابي شدن بازار سکه و طلا،در مجموع پنج مرحله پيش فروش سکه انجام داد و حدود ?.? ميليون قطعه سکه را پيش فروش کرد.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به ابزارهاي جايگزيني که درنظر گرفته شد حدود شش ميليون سکه تحويل مردم شد. بنابراين عرضه کافي سکه در بازار در سال جاري وجود داشته و حباب مثبت هم مشاهده نشده است.

ناهماهنگي اتحاديه کشوري طلا و جواهر و بانک مرکزي در خصوص اين تصميم مهم باعث بروز نوساناتي در بازار طلا و سکه طي روز گذشته شد و احتمالاً تا زماني که تصميم نهايي در اين باره اتخاذ نشود واکنش بازار به اين موضوع ادامه خواهد داشت.


منبع:

http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcee78zvjh8xzi.b9bj.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره محاسبه قيمت طلا با دلار مبادله‌اي دستور مافوقمان بود نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ارز ، بازار ، بازار طلا ، سايت طلا ، سکه ، سکه طلا ، سکه و طلا ، قيمت ، قيمت ، سکه پارسيان ، قيمت روز سکه ، قيمت سکه ارز ، قيمت سکه امروز ، قيمت طلا امروز