مسبی
در کما چه بر سر مغز مي‌آيد؟

در کما چه بر سر مغز مي‌آيد؟

ویرایش: 1391/10/6
نویسنده: سامان تی 62
مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران مرکز ملي تحقيقات علمي فرانسه نشان مي‌دهد که بيماران در حالت کما، سازماندهي مجدد در بخش «هاب» مغزي را تجربه مي‌کنند که توضيح رفتار اين بخش مي تواند کليدي براي درک هوشياري انسان باشد.

«سوفي آکارد» از نويسندگان اين تحقيق و محقق مرکز ملي تحقيقات علمي گرونوبل تأکيد مي‌کند: آگاهي و هوشياري به محل آناتوميکال هاب‌ها در شبکه مغزي انسان بستگي دارد.

در اين مطالعه تصاوير MRI مغزي 17 بيمار در حالت کما و 20 داوطلب سالم مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

محققان 417 منطقه مغز را براي تعيين جريان خون، به عنوان نشانه اي از فعاليت مغز بررسي کرده و سپس افزايش و کاهش جريان خون را در نقاط متمايز مورد مقايسه قرار دادند.

بر خلاف افراد سالم، بيماران در حالت کما داراي هاب هاي تيره پر ترافيکي بوده و از تعداد پايين تر هاب در منطقه precuneus بعنوان منطقه مسؤول حافظه و آگاهي برخوردار هستند.

«اولاف اسپورنز» عصب‌شناس دانشگاه اينديانا تأکيد مي‌کند: اين مطالعه تفاوت موجود بين مغز افراد سالم و افرادي که هوشياري خود را از دست داده‌اند را مشخص مي‌کند. الگوهاي ترافيک در اين گروه مجددا سازمان‌دهي شده و شايد تغيير مسير همين الگوها زمينه از دست دادن هوشياري و ورود به مرحله کما باشد.

اين مطالعه و تحقيقات آتي در خصوص پديده کما مي‌تواند به پزشکان براي تصميم‌گيري درباره وضعيت بيمار و بررسي دقيق‌تر احتمال خروج از اين حالت کمک کند.

به گزارش ايسنا، نتايج اين پژوهش در مجموعه مقالات آکادمي علوم منتشر شده است.


منبع:

http://aftabnews.ir/vdciz3azvt1ayw2.cbct.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره در کما چه بر سر مغز مي‌آيد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: در کما چه ميشود ، در کـمـا يـعـنـي در کـجـا ، در کما چه بر سر مغز ميآيد ، در کما چه ميشود ، كما چيست؟ ، عوامل و علائم و نشانه هاي کما ، مرگ مغزي و زندگي نباتي ، تفاوت مرگ مغزي و کما ، عدم تحمل گلوتن ، کما