مسبی
تبديل نرم‌افزارهاي دلخواه به نسخه همراه (portable)

تبديل نرم‌افزارهاي دلخواه به نسخه همراه (portable)

ویرایش: 1391/10/4
نرم‌افزاري كه براي اين كار استفاده مي‌كنيم، VMWare ThinApp 4.0.4 مي‌باشد. به كمك اين نرم‌افزار تنها مي‌توان از برنامه‌هايي نسخه همراه ايجاد نمود كه نياز به ريست کردن سيستم طي مراحل نصب نباشد.
پس از نصب و اجراي vmware ، گزينه Thinapp setup capture كليك كنيد. برنامه‌ اجرا شده و به صورت يك ويزارد شما را در ايجاد برنامه مورد نظر خود كمك مي‌كند. در مرحله‌ اول خود برنامه خلاصه روند كار را نشان مي‌دهد
ابتدا روي next و بعد بر روي scan كليك كرده و منتظر شويد تا برنامه رجيستري ويندوز شما را بررسي كرده و از وضعيت فعلي آن مطلع شود.
در صورتي كه برنامه مورد نظر شما در درايوي غير از محل نصب ويندوز نصب شده، قبل از كليك scan ، مي‌توانيد بر روي advanced scan locations كليك كرده و محل آن را را كليك مشخص كنيد. بعد از اين كار برو روي ok كليك كرده و با بازگشت به پنجره قبلي بر روي scan كليك كنيد.
بعد اتمام كار scan بر روي next كليك كنيد.
براي ادامه كار برنامه vmware بر روي postscan كليك كنيد. با كليك، پنجره ديگري به عنوان تاييديه ادامه باز شده كه مي‌گويد قبل از ادامه كار از نصب و پيكربندي برنامه مورد نظر خود مطمئن شويد. در صورتي كه اين كار را انجام داده‌ايد Ok را كليك كنيد تا كار ادامه يابد؛ درغير اين صورت ابتدا برنامه مورد نظر خود را نصب كرده، اجرا كنيد و در صورت لزوم پيكربندي نماييد و بعد از خروج از آن بر روي ok كليك كنيد.
در اين مرحله برنامه مجددا به بررسي رجيستري ويندوز مي‌پردازد تا تغييرات اخير آن را كشف كند.
بعد از پايان اين بررسي مجدا بر روي next كليك كنيد تا برنامه به نتيجه اين بررسي را با بررسي قبلي مقايسه كند.
بعد از اين كار طي پنجره‌اي ليست فايل‌هاي برنامه اخيرا نصب شده را نشان مي‌دهد. در اين پنجره به صورت پيش فرض نام فايل‌هايي كه براي اجرا برنامه پرتابل مورد نيازند تيك خورده‌اند. معمولا برنامه بعد از نصب فايلي به نام uninstall.exe دارند كه براي پاك كردن برنامه از روي كامپيوتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ولي براي پاك كردن برنامه پرتابل نيازي به آن نداريد، بنابراين نيازي نيست كه نام اين فايل را در ليست مذكور تيك بزنيد.
همچنين در پايين پنجره گزينه‌اي وجود دارد كه با تيك زدن آن ليست فايل‌هايي كه براي اشكال‌زدايي برنامه پرتابل مي‌توان از آنها استفاده نمود نشان داده مي‌شود. در صورت تمايل آنرا انتخاب كرده و در ليست بالاي آن فايل‌هايي را نيز جديدا اضافه مي‌شوند تيك بزنيد. بعد از انجام اين كار بر روي next ‌ كليك كنيد.
در مرحله بعدي با كليك بر روي add در سمت راست مي‌توانيد كاربراني راكه بايد مجوز استفاده از برنامه پرتابل شما را داشته باشند، اضافه كنيد. به صورت پيش فرض همه كاربران مجوز اين كار را دارند.
وقتي شما برنامه پرتابل را اجرا مي‌كنيد،‌ يك سري پوشه مي‌سازد. محتويات اين پوشه ها در زماني كه شما برنامه را روي كامپيوتر ديگري اجرا مي‌كنيد ممكن است متفاوت باشد. بنابراين اگر شما از اين برنامه پرتابل فقط در كامپيوتر خود استفاده مي‌كنيد، مهم نيست كه در پايين پنجره در قسمت sandbox كدام يك از سه گزينه را انتخاب كنيد. ولي اگر مي‌خواهيد از اين برنامه پرتابل در كامپيوترهاي مختلف استفاده كنيد، گزينه دوم را انتخاب كنيد. با اين كار پوشه‌هاي مذكور در همان محل فايل اجرايي برنامه ايجاد مي‌شوند. از گزينه سوم نيز براي ايجاد اين پوشه‌ها در يك محل روي شبكه استفاده كنيد. يعني اگر دائما در يك محيط شكبه‌اي ثابتي كار مي‌كنيد مي‌توانيد از اين گزينه استفاده كنيد.
در هر حال بعد از انتخاب گزينه مورد نظر خود next را كليك كنيد.
در مرحله بعدي در صورتي برنامه مورد نظر شما از خانواده برنامه‌هاي مايكروسافت يا تصديق شده آن (سازگار)است گزينه اول در غير اين صورت براي اطمينان از عدم تغيير دايركتورهاي موجود در كامپيوتر شما به استثناي desktop و my documents مي‌توانيد گزينه دوم را انتخاب كنيد.
مجدا next بزنيد.
در مرحله بعدي با كليك بر روي دكمه browse در سمت راست مسير ذخيره فايل برنامه پرتابل را مشخص كنيد.
با كليك گزينه build msi package در صورت تمايل، فايلي به صورت يك بسته msi ايجاد مي‌شود. براي اجراي برنامه پرتابل خود در اين حالت بايد روي اين فايل دابل كليك كنيد تا فايل برنامه پرتابل در مسير مورد نظر شما كپي شود.
در صورت تمايل مي‌توانيد گزينه compress virtual pachage را براي فشرده سازي بسته مذكور تيك بزنيد.
بعد از زدن next برنامه فايل هاي لازم را در مسيري كه مشخص كرديد،‌كپي مي‌كند. سپس در مرحله بعدي بر روي build كليك كنيد تا برنامه پرتابل شما ساخته شود.
پس از پايان در صورتي كه تيك گزينه پايين پنجره را در مرحله بعدي زده باشيد، با كليك روي finish مسير فايل برنامه پرتابل شما باز مي‌شود. در غير اين صورت خودتان مسيري را كه در خلال كار مشخص كرديد باز كنيد تا فايل‌هاي برنامه پرتابل خود را ببينيد. پيشنهاد مي‌شود اين فايل‌هاي را در يك پوشه با نامي متناسب با نام برنامه كپي كنيد.
نكته: فايل‌هاي كامل برنامه ساخته شده در پوشه‌اي به نام خود برنامه و در مسيري كه در خلال كار مشخص كرديد وجود دارد. ولي با زدن دكمه finish فقط فايل اجرايي برنامه را مي‌بينيد. فايل هاي اجرايي در پوشه‌اي به نام bin قرار دارند. ولي بعضا تنها فايل‌هاي اين پوشه براي اجراي برنامه كافي نيست. بنابراين شما، كل فايل‌هاي پوشه‌اي را كه خود پوشه bin جزئي از آنهاست، در نظر گرفته و براي انتقال به فلش و اجرا در كامپيوتر هاي ديگر كپي كنيد.(اين فايل‌ها به صورت كامل معمولا در پوشه‌اي همنام با پوشه‌ نصب برنامه و در مسيري كه در خلال ويزارد مشخص كرديد قرار دارند) . براي مشاهده همه اين فايل‌ها در پنجره‌اي كه محتويات پوشه bin را نشان مي‌دهد،‌ روي آيكن ابزار up در نوار ابزار كليك كنيد. (يا اينكه مسيري را كه در خلال ويزارد جهت ذخيره فايل برنامه پرتابل مشخص كرديد بررسي كرده و پوشه همنام با نام برنامه را پيدا كنيد.) سپس همه فايل‌هاي نشان داده شده را در پوشه‌اي دلخواه كپي كرده و نامي متناسب با نام برنامه به اين پوشه اختصاص بدهيد.
فايل هاي اجرايي برنامه پرتابل ايجاد شده. براي مشاهده همه فايل‌ها روي آيكن up در نوار ابزار كليك كنيد.
برنامه پرتابل شما آماده است .مي‌توانيد پوشه مذكور را در فلش خود كپي كرده و برنامه را در كامپيوترهاي مختلف اجرا كنيد.
توجه: پس از اتمام کار وقتي براي اولين بار برنامه ساخته شده را اجرا مي کنيد، يک سري پوشه ساخته مي شود. اين پوشه ها شامل فايل ها و تنظيماتي است که برنامه براي اجرا استفاده مي کند . اگر هنگام اجراي برنامه روي کامپيوتر ديگري با پيغام خطا مواجه شديد، پوشه هاي مذکور را پاک کرده و مجددا برنامه را اجرا کنيد تا دوباره ساخته شوند. بدين وسيله مشکل برطرف مي شود.


منبع: حامد کاظمي
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره تبديل نرم‌افزارهاي دلخواه به نسخه همراه (portable) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ساخت نرم افزار پرتابل ، برنامه پرتابل ، VMWare ThinApp