مسبی
شايعاتي درباره آيپد پنجم

شايعاتي درباره آيپد پنجم

ویرایش: 1391/9/30
نویسنده: فرهاد کم
چت با صاحب مقاله: فرهاد کم
پاپوبلاگ: گفته مي شود در سال 2013، فروش آيپد ميني 50% از فروش سالانه اپل (که 100 ميليون آيپد تخمين زده مي شود) را تشکيل خواهد داد و آيپد اصلي با 40% و آيپد 2 با 10% در رتبه هاي بعدي قرار مي گيرند. به احتمال زياد نمايشگر رتينا براي آيپد ميني در اين ميان نقش بزرگي را ايفا خواهد کرد.

اما چه خبر از برادر بزرگتر؟ شايد باورش براي شما سخت باشد ولي در برخي گزارش هاي پزشکي، کار زياد با تبلت هاي 10 اينچي که اغلب وزني در حدود 600 گرم (وزن آيپد=650 گرم) دارند، به عنوان يکي از عوامل افزايش صدمات وارده به شانه و کتف کاربران ذکر شده!

بسيار خوب، به نظر مي رسد اپل از سبکي و کاربري خوب آيپد ميني و بازخوردهاي گرفته شده از اين بابت بسيار راضي است، آنقدر که قصد دارد اين ويژگي ها را به آيپد اصلي هم بياورد و از اين رو تمرکز سال آينده بر روي آيپد اصلي خواهد بود تا بالاخره بعد از سه نسل (!) تغييراتي را در طراحي آن شاهد باشيم.

اين تغيير طراحي مشخصاً شامل باريک تر و بالتبع سبک تر شدن آيپد اصلي مي شود که به خاطر ظهور تکنولوژي هاي جديد ميسر شده اند. نخست اينکه انتظار مي رود اپل در نسل پنجم آيپد اصلي، از تکنولوژي لمسي GF DITO (يا GF2) استفاده کند که مي دانيد يکي از دلايل باريک و سبک بودن آيپد ميني به شمار مي رود.

علاوه بر آن، پيش بيني مي شود که ديگر راهکار مهندسان اپل براي کاهش ضخامت و وزن آيپد، باز طراحي سيستم نوردهي نمايشگر آن باشد؛ به اين طريق که به جاي استفاده از دو رديف LED که در نسل سوم و چهارم آيپد وظيفه تأمين روشنايي نمايشگر را بر عهده دارند، از يک رديف LED استفاده شود که اين تغيير، دو اثر مستقيم و غير مستقيم بر ضخامت و باريکي آيپد پنجم خواهد داشت.

اثر اول اينکه وزن و ضخامت بخش نمايشگر کاهش خواهد يافت که البته اين، تأثير چشمگيري بر ابعاد و وزن کلي دستگاه نخواهد داشت ولي بي تأثير هم نيست؛ و دوم اينکه با اين تغيير در LED، نياز به باتري بزرگ و سنگين فعلي رفع خواهد شد و در نتيجه يک باتري سبک و باريک به دستگاه اجازه مي دهد وزن و ضخامت کمتري داشته باشد.

آيا اپل به راهکاري مناسب براي جايگزيني دو رديف LED توسط يک رديف LED بدون افت وضوح تصوير رسيده تا اين تغيير انجام شود؟ گويا تکنولوژي IGZO که توسط شارپ توسعه يافته پاسخ اين مشکل است؛ شارپ مي گويد اين تکنولوژي جزئياتي دو برابر پنل هاي فعلي را با همان سطح از شفافيت ارائه مي کند و مصرف باتري و فضاي مورد نياز براي تأمين نور پس زمينه، در آن بسيار بهينه است.

پيش بيني اينکه آيا حاشيه هاي نمايشگر آيپد اصلي نيز (مانند تصوير خيالي بالا) دست خوش تغيير مي شوند يا خير بسيار سخت است. هر چند شايعاتي در اين زمينه هست ولي با توجه به کاهش ضخامت، بعيد مي دانيم که مساحت تبلت نيز کاهش پيدا کند زيرا کاهش حجم ناشي از آن، چالش بزرگي براي جاسازي قطعات داخلي خواهد بود.

در عين حال، کاهش حاشيه هاي کناري يک تبلت 9.7 اينچي با نسبت 4:3 کمکي به تجربه کار با آن نخواهد کرد چون به هر حال گرفتن آن با يک دست به سبک آيپد ميني و ساير تبلت هاي 7 اينچي، همچنان براي اکثر افراد عادي غير ممکن خواهد بود و در نتيجه توجيهي ندارد.

اما در مورد زمان عرضه، چه خبرهايي هست؟ هر چند شايعات بسياري مبني بر عرضه زودهنگام شنيده ايم ولي واقعاً پيش بيني اين مورد، کار سختي است. اپل به تازگي عرضه محصولاتش را در فصل پاييز متمرکز کرده که با توجه به نزديک بودن اين فصل به تعطيلات و نيز رقم زدن فروش بالا در کريسمس، تغيير مجدد آن کار عاقلانه اي به نظر نمي رسد. از ديگر سو، آيپد از قديم در بهار عرضه مي شده بنابراين احتمالات بهاري را هم نمي توان به کلي ناديده گرفت.

کدام يک محتمل تر است؟ عرضه زود هنگام در بهار که قطعاً باعث ناراحتي بخش بزرگي از کاربران نسل هاي سوم و (به خصوص) چهارم آيپد مي شود، يا عرضه پاييزي بر همان روال نوسازي سالانه که باعث عقب ماندن از رقبا و شنيده شدن جمله معروف اپل ديگر آن اپل نوآور قديم نيست خواهد شد؟ برخي شايعات هم حاکي از عرضه آيپد پنجم و آيپد ميني دوم در تابستان و به فاصله 9 ماه از محصولات قبلي هستند.

منبع : نارنجي
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره شايعاتي درباره آيپد پنجم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آي پي پنجم اپل ، تبلت آيپد 5 ، مشخصات آيپد پنجم ، نسل جديد آيپد اپل